Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (478)

Rosja
Członkowie Parlamentu Europejskiego zażądali od Rosji zwrotu skradzionych samolotów i wezwali UE do zaostrzenia sankcji wobec tego kraju. Posłowie są zaniepokojeni poważnym wpływem wojny na sektor lotniczy i "ubolewają nad faktem, że Rosja, z rażącym naruszeniem międzynarodowych zasad lotnictwa cywilnego, zmusiła samoloty dzierżawione od zagranicznych firm do ponownego zarejestrowania w rosyjskim rejestrze samolotów". "Taka kradzież jest niedopuszczalna" - stwierdzili posłowie, domagając się natychmiastowego zwrotu samolotów ich prawowitym właścicielom. W rezolucji wezwano również UE do dalszego zaostrzenia sankcji wobec rosyjskiego sektora morskiego i odmowy zezwolenia na zawijanie do portów Unii Europejskiej statkom, które zacumowały w Rosji w drodze do UE. Ponadto wszystkie statki, które chcą zatrzymać się w portach UE, mają zakaz tankowania w portach rosyjskich - czytamy w tekście.
Źródło

Ukraina
Na międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy, która odbyła się w Warszawie, prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o tym, jak widzi skuteczną pomoc partnerów w promowaniu zwycięstwa i odbudowy Ukrainy. Po pierwsze, zauważył, że Ukraina teraz, w czasie wojny, potrzebuje pomocy finansowej na pokrycie wszystkich potrzeb społecznych, humanitarnych i wojskowych. Po drugie, zauważył Zełenski, Ukrainie potrzebny jest strategiczny plan wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy – nowoczesny odpowiednik „Planu Marshalla”. „To pieniądze, technologia, specjaliści i możliwości rozwoju potrzebne do powrotu do spokojnego życia, modernizacji i rozwoju społecznego. Będzie to inwestycja w stabilność całej Europy Środkowo-Wschodniej. krajów po II wojnie światowej” – powiedział Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że jeśli pomoc będzie wystarczająca i terminowa, to jeszcze bardziej pomoże Ukraińcom, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, w powrocie do kraju. Prezydent powtórzył swoją ideę „patronatu” niektórych krajów nad regionami i miastami Ukrainy, które ucierpiały w wyniku działań wojennych w procesie ich odbudowy.
Źródło

Rosyjskie książki propagandowe zostaną skonfiskowane w ukraińskich bibliotekach. Zastąpią je dzieła ukraińskie i książki wydawców ukraińskich - informuje ukraińskie ministerstwo kultury. Zespół Rozwoju Bibliotek opracowała kryteria, według których książki będą wycofywane. Najszybciej wycofywane są książki: których treść ma na celu likwidację niepodległości Ukrainy, propagandę przemocy, podżeganie do waśni międzyetnicznych, rasowych, religijnych, do popełniania aktów terrorystycznych, naruszania praw i wolności człowieka; propaganda wojny, niezgody narodowej i religijnej, zmiana systemu konstytucyjnego lub integralności terytorialnej Ukrainy przy użyciu przemocy, etc., wydawców i autorów, na których nałożono sankcje; autorów, którzy publicznie poparli agresję na Ukrainę, a informacje o nich są powszechnie dostępne w Internecie. Natomiast Ministerstwo Edukacji oceni, czy warto studiować literaturę rosyjską w ukraińskich szkołach.
Źródło

„Nasze straty – infrastrukturalne, gospodarcze, ludzkie – są niezwykle wysokie. Ponad 600 miliardów dolarów bezpośrednich strat. Ponad 5 milionów Ukraińców jest zmuszonych do ubiegania się o azyl za granicą. Ponad 12 milionów Ukraińców opuściło swoje domy. Jedna trzecia ukraińskiego biznesu ma zatrzymany” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Według premiera rząd planuje nie tylko odbudowę wszystkiego, co zniszczyła Rosja, ale wręcz przeciwnie - budowę nowego europejskiego państwa. „Poczynając od zielonych technologii po europejskie standardy budowlane. Od przetwórstwa rolnego po samowystarczalność w sektorze energetycznym. Od rozwoju kompleksu wojskowo-przemysłowego po modernizację klimatu. Od wolnego rynku europejskiego po najnowsze nowoczesne przestrzenie miejskie” – powiedział Szmygal . Ukraina, jak dodał premier, zaczyna dziś odradzać się i dąży do jak najszybszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Źródło

Białoruś
W wywiadzie dla Associated Press Aleksander Łukaszenka skomentował zapowiedzianą wczoraj przez Ministerstwo Obrony niespodziewaną inspekcję sił reagowania na Białorusi. W typowy dla siebie sposób zasugerował, by Zachód "spał spokojnie". Łukaszenka uważa też, że użycie broni jądrowej jest niedopuszczalne. Według niego, wojna jądrowa może spowodować zmianę orbity Ziemi. "To jest w ogóle nie do przyjęcia... że nasz glob może zostać wyrzucony z orbity, a my polecimy w nieznane. Użycie broni jądrowej jest niedopuszczalne" - odpowiedział, zapytany o hipotetyczną możliwość użycia broni jądrowej w przypadku przedłużającej się wojny na Ukrainie.
Źródło

Litwa
Chociaż trzy czwarte Litwinów uważa, że Unia Europejska (UE) okazała solidarność z Ukrainą od początku wojny, Litwini pozostają jednymi z najbardziej sceptycznych wobec reakcji Wspólnoty na działania wojskowe. Według sondażu Eurobarometru przeprowadzonego w połowie kwietnia, 74% respondentów na Litwie zgodziło się ze stwierdzeniem, że UE wykazała solidarność z Ukrainą. 49% Litwinów zgodziło się z opinią, że UE od początku konfliktu jednomyślnie reaguje na działania wojenne. Jest to najbardziej sceptyczny wynik wśród 27 krajów UE (średnia UE: 63%). Najbardziej pozytywną ocenę reakcji UE odnotowano w Danii (81%), a także w innych krajach skandynawskich, Portugalii i Rumunii. Na Litwie prawie jeden na dwóch respondentów uznał, że reakcja UE była szybka (UE 58%).
Źródło

Łotwa
Linie lotnicze na całym świecie szukają nowych sposobów na zwiększenie przepływu pasażerów. Łotwa również poszukuje nowych rynków, a eksperci z Federalnej Administracji Lotnictwa Cywilnego (FAA) przeprowadzają audyt jej systemu lotnictwa cywilnego. Wyniki tej kontroli pozwolą określić, czy Łotwa będzie w stanie przyjmować samoloty latające ze Stanów Zjednoczonych. "Jeśli wynik kontroli będzie pozytywny, amerykańskie firmy będą mogły zacząć sprzedawać tzw. loty z przesiadką, np. w Amsterdamie, Sztokholmie lub innym miejscu. Wtedy Łotwa pojawiłaby się na mapie amerykańskich linii lotniczych. Międzynarodowy port lotniczy w Rydze również oczekuje na wyniki audytu, ponieważ chce odzyskać pozycję po pandemii, a w perspektywie długoterminowej stać się lotniczym centrum Europy Północnej. Według danych międzynarodowe lotnisko w Rydze ma wystarczającą powierzchnię do obsługi wielu dużych samolotów obsługujących loty z Europy do USA.
Źródło

Estonia
Oferty w aukcji licencji na częstotliwości 5G wzrosły do miliona euro powyżej ceny wywoławczej w ciągu trzech dni od jej rozpoczęcia. Pierwszy z trzech estońskich zakresów częstotliwości został wystawiony na aukcję we wtorek. W związku z tym, że na rynek 5G wchodzi czterech uczestników - Elisa, Telia, Tele2 i Bite - spodziewana jest silna konkurencja. Cena wywoławcza wynosiła 1,6 mln euro, a do czwartku wzrosła do 2,6 mln euro - podał Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych.
Źródło

Polecam:
Autokratyczny reżim Alaksandra Łukaszenki najwyraźniej postanowił zdjąć rękawiczki, gdy ma do czynienia z obywatelami Białorusi, którzy działają na rzecz przerwania inwazji Rosji na Ukrainę. Brian Whitmore dla Atlantic Council.
Wojna Putina na Ukrainie: Zdesperowany dyktator Białorusi kontratakuje

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka #donbaswar