Wpis z mikrobloga

@lossiemkos89: Z jednej strony nie dziwię się ludziom. Ale z drugiej strony - banki w latach 80'tych i 90'tych były sponsorami wielu nieruchomości, gdy przy hiperinflacji nagle ludzie spłacali wieloletnie kredyty raptem kilkoma wypłatami.
Ale fakt faktem - ponad 3x więcej do zapłaty boli i wydaje się być oszustwem. Niestety - jest to przeliczane na wiele lat i bank stratny być nie może.

Zaraz wejdą dotacje dla kredytobiorców :-|
Ciekawe, że
@husky83: ludzi którzy brali kredyty przed pandemią to jeszcze można zrozumieć, ale ci którzy zadłużali się przy 0 stopach procentowych ponad normę nie będący świadomym jak działają kredyty na zmiennej stopie procentowej #!$%@? w oko, to ten sam typ ludzi który biegał do Amber Gold w 2010 roku i ładował tam majątek życia bo dawali lokaty 10% oparte o złoto.
Wyglądam przez okno, na oczach mam sen
A WIBORKI 6M się budzą z przepicia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
PS: autor tego posta na fb obudził się dopiero wczoraj, słodko spał przez ostatnie pół roku podwyżek.
Zobaczycie co się będzie działo jak w czerwcu kolejna fala 6M będzie miała aktualizacje oraz 1 lipca aktualizuje się WIBOR dla wszystkich w Bankach Spółdzielczych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_16523366530SmKzUJZaJTAijDyHdTjx3.jpg
a ci co brali przed pandemią to co robili w okresie najniższych stóp w historii, że teraz mają problem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Lonesome_road: ludzie którzy brali kredyty przed pandemią, jeszcze za czasów wysokich stóp sprzed 2015 potraktowali ten okres jako promocje do nadpłaty, bo widzieli jak im rata zmalała, robili wszystko by spłacić.
Ci którzy brali w pandemii przy 0 stopach myśleli że tak już zawsze
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mookie: oj nie wszyscy, nie wszyscy, nawet na mirko masz regularne płacze ludzi z kredytami od x lat, którzy nie nadpłacali i przegapili pociąg ze stałymi st00pkami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
to tak nie było, niektórym udało się spłacić szybko ale potem weszła jakaś regulacja


@fraciu: w moim wpisie nie powinno być 'i' tylko 'czy', bo nie pamiętam w jakich latach dokładnie tak było. A dzisiejsze raty kredytów to właśnie pokłosie wprowadzenia tych regulacji.
@husky83: co ludziom da znajomość jakiejś książki Orzeszkowej lub lalki Prusa jak nie znają podstaw zawieniara umów kredytowych. Takie rzeczy powinny być uczone w szkole.widocznie bankom i rządowi na tym jednak nie zależy. Wręcz przeciwnie. Zarabiają na strzyżeniu byle tylko swoim wyborcom było trochę mnie źlej się niż wyborcom konkurencji
@mookie: No tak zawsze to wina tych głupich bo mogli przewidzieć że bank ich nagania na wyższy kredyt, że w radiu i telewizji kłamią i stopy nie wzrosną w najbliższym czasie, a jeśli nawet to nie wiele. Jakoś dziwnie problem nie istnieje w krajach na zachód od Polski pomimo tego, że ludzie tam wcale nie są mądrzejsi. W Polsce obywatel musi znać się dosłownie na wszystkim bo każdy niezależnie czy to
Takie rzeczy powinny być uczone w szkole


@zimnyZmarzlak: po trzykroć - TAK! Ekonomia, finanse. To są rzeczy, które warto znać. Poza podstawową wiedzą na temat tego co to są pierwiastki też nie muszę znać wzorów chemicznych różnych związków, nie muszę wiedzieć jaki rodzaj gleby jest w Amazonii i podobnych ciekawostek - bo to są ciekawostki. A wiedza o finansach to coś, co potrzebne do codziennego życia.
@buchowo: masz w 100% racji, ale żyjemy w takim kraju a nie innym, dlaczego ludzie wierzą bankierom zaciągając potężny kredyt, a nie wierzą Januszowi handlarzowi samochodów gdy kupują 15-letniego passata?
Tak, musisz być ekspertem od wszystkiego w tym kraju, inaczej jesteś ruchany. Ja tego nie naprawię, Ty tego nie naprawisz - muszą jeszcze ze 2 pokolenia umrzeć by było jak na zachodzie.
Ale fakt faktem - ponad 3x więcej do zapłaty boli i wydaje się być oszustwem. Niestety - jest to przeliczane na wiele lat i bank stratny być nie może.


@husky83: interesujące, co piszesz, bo ja robię sobie kalkulację co kilka miesięcy i z tym hipotecznym to bank jest jednak stratny w perspektywie całego okresu kredytu (zawsze odsetki mam niższe niż inflacja lub płacę bardzo niewielkie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lossiemkos89: w tym wypadku, wspomniany w komentarzu: "patus" to bardziej osoba, która wzięła kredyt z miniratką, przy zerowych stopach, licząc że będą się one utrzymywać przez lata. Patus i debil ekonomiczny.
Ale z drugiej strony - banki w latach 80'tych i 90'tych były sponsorami wielu nieruchomości, gdy przy hiperinflacji nagle ludzie spłacali wieloletnie kredyty raptem kilkoma wypłatami.


@husky83:
To że pieniądze przy hiperinflacji się zdewaluowały i ludzie na tym potracili to wiem. Tego żeby banki potraciły kiedy to one najbardziej pilnują pieniądza szczególnie swojego, to jeszcze nie słyszałem. Wyjaśnisz jak to wyglądało albo podrzucisz jakiś przykład? Bo szczerze o czymś takim nie
@Dziecko_Proboszcza: panie ale 6m się aktualizuje codziennie, a nie co pół roku. Dla każdego kredytobiorcy data aktualizacji jest inna. Masz update co 6 msc od momentu wzięcia kredytu. W czerwcu będą mieli aktualizację ludzie z kredytami branymi w grudniu. W lipcu ci ze stycznia itd. To nie jest tak, że kredyt na wibor 6m się aktualizuje zawsze w styczniu i lipcu.

Ja mam kredo brane 15 stycznia 2018 i mam aktualizacje
@Lanc: tak wiem, że tak to działa, mówię tutaj o sporej grupie osób właśnie z grudnia/stycznia, które dostana 6M większym niż ostatnia aktualizacja na początku roku.
A co do 1 stycznia i 1 lipca to ponoć wszystkie Banki Spółdzielcze tak mają nieważne kiedy brałeś kredyt. Takie info było właśnie od doradcy na forum kredytowym
"WIBOR 6M (ogłoszony na dzień 31.12.2021 r.) obowiązujący w I półroczu 2022 r.: 2,84 %" to ze
@mookie: No tak zawsze to wina tych głupich bo mogli przewidzieć że bank ich nagania na wyższy kredyt, że w radiu i telewizji kłamią i stopy nie wzrosną w najbliższym czasie, a jeśli nawet to nie wiele. Jakoś dziwnie problem nie istnieje w krajach na zachód od Polski pomimo tego, że ludzie tam wcale nie są mądrzejsi. W Polsce obywatel musi znać się dosłownie na wszystkim bo każdy niezależnie czy to
@mookie: Ale masz świadomość że nawet przed pandemią stopy były niskie? 2015-2020r.-1,5%, 2014r.-2% W 2013r były na wyższym poziomie(3-4%) więc co to za pojazd na osoby które brały kredyt po wybuchu pandemii skoro tym przed pandemią też raty kosmicznie wzrosły. Praktycznie przez 7lat były bardzo niskie
banki w latach 80'tych i 90'tych były sponsorami wielu nieruchomości, gdy przy hiperinflacji nagle ludzie spłacali wieloletnie kredyty raptem kilkoma wypłatami.


@husky83: dokładnie, ciotka do tej pory mówi, że na przełomie 80/90 mieli trochę kur i ze sprzedaży jajek kredyt sobie spłacili na dom
ale to się zacznie jazda


@lossiemkos89: Nic się nie zacznie, ludzie będą pokornie spłacać kredyty, a jeśli ktoś przestanie popierać teraz PiS ze względu na to to i tak zaraz zapomni, wystarczy, że władza wymyśli sobie następną zasłonę dymną. Bo czymże jest trochę pieniędzy wobec, nie wiem, gejów seksualizujących dzieci w szkołach czy coś, trzeba ratować Polskie dzieci, #mimowszystkoduda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lossiemkos89: jeśli macie jeszcze resztki wiary w ludzi to polecam dołączyć do tej grupy na fb. Ten kraj nie ma przyszłości. Żeby nie było, też mam kredyt, też brałem w pandemii przy zerowych stopach, ale wiecie co? Przeczytałem umowę i jestem przygotowany na podwyżki, które w ogóle mnie nie dziwią. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dotąd wiadomo było niewiele. Premier Morawiecki, ogłaszając zastąpienie od 2023 r. stawki WIBOR innym wskaźnikiem, zapowiedział jedynie, że albo banki wspólnie z GPW Benchmark się pośpieszą i zdążą z alternatywą dla WIBOR do końcu roku, albo rząd narzuci im stawkę POLONIA.

Rynek spekulował na podstawie słów premiera, ale też doświadczenia innych krajów, że to nowe coś, będzie jak stawka SARON, którą znają polscy frankowicze, bo w umowach kredytów w CHF zastąpiła LIBOR
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@buchowo: nie zgłębiłeś tematu to nie wchodzisz w kredyt xd to tak jakbyś wrzucił kasę w giełdę i stracił wszystko a potem płakał że jak to, czemu nikt nie mówił że można też stracić xd
tak bardzo, że moi rodzice byli zmuszeni sprzedać dom, żeby spłacić kredyt xD


@Detal: Czyli już po załataniu tej dziury, która umożliwiała spłacenie kredytu dwoma wypłatami...
@wjkp: Ciekawe do kiedy jesteś na nie przygotowany, bo hehe wiadomo "debile wzięli pod korek". Zobaczymy czy będziesz tak samo śpiewał gdy ci rata kredytu skoczy x3 i wtedy tobie będą mówili, że "po co brałeś pod korek".