Wpis z mikrobloga

Mam problem, jak... Każdy, kto obecnie posiada oszczędności ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam 25 lat, ok. 100 tys. PLN. Obecne zarobki: 3 tys. netto na UoP i około 4-5 tysięcy jako freelancer.
Co byście zrobili na moim miejscu z kapitałem?
Z tych 100 tys. mam 47000 na obligacjach skarbowych indeksowanych inflacja. Niestety, sporą część z nich została kupiona dopiero parę miesięcy temu, więc muszę czekać ponad rok na odestki obliczane na podstawie inflacji.
Myślałem o kupnie mieszkania, ale musiałbym wspomagać się kredytem. Nie chcę brać 100 tys. kredytu w obecnej sytuacji.
Mam wykształcenie ekonomiczne i wiem jak działają różne instrumenty finansowe. Chciałbym zapytać Was jedynie o opinię. Z doświadczenia wiem, że łatwiej spojrzeć z boku na czyjąś sytuację. Kiedy chodzi o własne pieniądze, w grę wchodzi więcej emocji niż rozsądku.
#inwestycje #inflacja #oszczednosci #ekonomia #finanse
  • 14
@Jamniki2: To nie jest takie pewne... Łatwo powiedzieć: kup. Wiem, jak działają rynki finansowe, ale nie wiem, czy dam radę wytrzymać stres. BTW giełda od kilku dni mocno idzie go góry (tak, wiem, po kilkunastu spadkowych sesjach)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emaliowany: jak lubisz spekulację, możesz kupić alkohol w butelkach politrowych, paliwo, konserwy. Trochę zachodu będzie by to sprzedać, ale wyprzedzisz inflację. Ewentualnie małe pisklaki są po 5 zł, po kilku miesiącach masz jajko co drugi dzień. Jajka są już po 1 zł. Jak nie masz czasu, kup BTC, jest obecnie promocja.
@emaliowany: Ja bym pozostał przy obligacjach/lokatach, małe ryzyko, niewiele stresu, a zawsze coś.

Jak się znasz na analizie spółek to obligacje korporacyjne, bo mogą zapewnić jeszcze lepszy procent.

W mieszkanie bym tych pieniędzy nie wkładał - ewentualnie jakbym już miał wejść w nieruchomości to pod koniec roku najwcześniej żeby zobaczyć jak się sytuacja rozwinie.

Jak chcesz wejść na długi termin, to ETF na globalny indeks akcji. Możesz rozłożyć sobie tę kwotę
Cytat ze strony internetowej: "3,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku"


@emaliowany: Czyli przez rok masz 3,3%, po roku wchodzi oprocentowanie inflacyjne.