Wpis z mikrobloga

@Antidotum119: grzejesz gazem i też nie musisz nic robić - skąd od razu pellet wożony taczkami? Żeby dyskutować o gwarancji z kolei trzeba najpierw poczytać jak wygląda jej realizacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Raczej skończę tu rozmowę bo chyba żadne argumenty w niej już więcej nie padną. Jeżeli mogę się z czymś co napisałaś zgodzić to z tym, że te instalacje są super... o ile ktoś ma
skąd pomysł, że zimą nie ma produkcji? Można osiągnąć czasem lepsze dni niż latem. Wyższa temperatura to mniejsza sprawność paneli


@adiman29: ta temp to ma wpływ do kilku procent, a jak instalacja na gruncie to jeszcze mniej.

po pierwsze to pytanie ile tych instalacji jest kupowanych za gotówkę a ile na kredyt, po drugie to co podajesz to jakiś optymistyczny scenariusz zakłądający, że po drodze nic się nie popsuje


@powaznyczlowiek:
@mgr_rybak: no tak, trzeba też pamiętać że i piec się lubi zepsuć, trzeba go przeglądać i czyścić co roku - wiem o czym mówię bo sam posiadam dwufunkcyjny i wszystko co zaoszczędzę przepada na serwisy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@powaznyczlowiek

no i jakie masz miesięczne rachunki za prąd? Jakie byś musiała mieć żeby miesięcznie 500zł oszczędzać?


Przed instalacją PV od 200 do 700 zł miesięcznie, zależy od pory roku, rocznie 6-7k

Jeśli instalacja zbilansuje zużycie to rachunki będą groszowe, bo będą się wliczać tylko koszty stałe

grzejesz gazem i też nie musisz nic robić


Nic nie musisz robić, prawda, tylko płacić za ciągle drożejący gaz.

Jeżeli mogę się z czymś co
@frems: Instalacje mamy od marca, skłoniły nas zmiany przepisów zdążyliśmy na stare zasady. Instalacja w gospodarstwie rolnym. Miesięczny rachunek za prąd w okolicach 800-900 zł zależnie od sezonu. Aktualnie całe zużycie pokryła instalacja.
instalacje są super... o ile ktoś ma na dzień dobry 70k które może sobie od ręki wydać ¯_(ツ)_/¯


@powaznyczlowiek: skąd bierzesz takie kwoty? Do nowego domu panele + pompa to może i wyjdzie 70k, ale "doposażenie" to nie tyle. Ja robiłem instalację 6kWp - 27500zł na gotowo (na gruncie). Klimatyzator wyliczyli mi ok. 4k/pokój. Jak zrobisz split (jedna jednostka na kilka pokoi) to będzie taniej. Teoretycznie można zainstalować elektryczny piec CO,
Do nowego domu panele + pompa to może i wyjdzie 70k


@mgr_rybak: no o tym właśnie mówię bo o takiej konfiguracji rozmawialiśmy - nie bardzo tylko rozumiem co masz na myśli przez "nowy dom" i "doposażenie"? Niby do wykończonego domu fotowoltaika + pompa miałyby wyjść taniej?
@wonderboy Ja to nigdy nie zrozumiem dlaczego ludzie tak twierdzą. Obstawiam, że ktoś świadomie zdecydował się na SE i zna jego zalety montując to na gruncie. Wiesz, że SE to nie tylko zacienienia, prawda?
@jerry56 Trudno podać konkretna kwotę bo to zależy od wielu czynników. Teraz zmienił się system rozliczania i tak, dalej się to opłaca, prąd od czerwca mocno w górę.
Poczytaj sobie o dotacji z MP 4.0 i uldze termomodernizacyjnej
@powaznyczlowiek: jak budujesz nowy dom z planem na pompę ciepła to instalacje są inne. Jak chcesz przerobić istniejące instalacje (np. CO) na PC to jest to praktycznie nieopłacalne. Wtedy korzystniej jest instalować klimatyzatory.
Nowy dom opłacało się pompa ciepła + fotowoltaika
Stary dom klimatyzatory + fotowoltaika
Ale to na starych zasadach rozliczania. Na nowych już chyba nieopłacalne w obu przypadkach, chociaż kto wie, trzeba liczyć.
PC nie ma grzejników, instalacji gazowej,
pożar dachu minus 100 tysięcy( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kutang-Pan: Panele sam montowałem w 2019, więc jest lux :) wiem co mam.

co to za apka co pokazuje własne użycie, to jest jakoś z licznikiem spięte?


@Kaczy90: Nie jest to żadna apka, a portal Fronius solarweb.com, falownik Fronius ma możliwość podłączenia licznika z wyjściem S0(koszt 150zł, lub dedykowany od froniusa za ok. 1200zł), falownik monitoruje bieżące zużycie,
Pobierz
źródło: comment_1652993151BVzOzUtB8mvDXVVnqVnsFW.jpg