Wpis z mikrobloga

@Antidotum119 średnio rocznie zostaje mi coś koło 5,5k w kieszeni licząc po swojej taryfie, nawet trochę zaniżając przy zużyciu 10MWh. Nawet wydanie naraz tych 40k na instalacje nie bolało bo przez następne lata jedyne za co płacisz to 3 dychy/msc za te ich 50 opłat stałych i masz #!$%@? na cenę za kWh (teraz się pozmieniało wiadomo ale pisze o tych co zdążyli na starych zasadach)
Pieniędzy nie zobaczysz na oczy, ale zostanie ci w portfelu to co miałbyś na ten prąd wydać


@Antidotum119: nieprawda xD

Po pierwsze nie jesteś w stanie odebrać całego prądu tylko ~80%, po drugie w zimie wyprodukujesz okrągłe nic, po trzecie nawet jak naprodukujesz prądu to zwyczajnie nie zdążysz go odebrać - te kwoty podane wyżej to absurdalny absurd

Pamiętajmy też o tym, że instalacja kosztuje ładnych "parę" tysięcy i kilka lat
@powaznyczlowiek: to jest inwestycja. Tak, na razie nie zarabia, ale za kilka lat już będzie oszczędzał (albo nawet od razu). Moje szybkie wyliczenia: rocznie na energię elektryczną ok 3000zł (przed obniżeniem vat i podwyżkami). Instalacja 27500 (bez dopłat i zwrotów podatku). Czyli planowany zwrot ok 10 lat. Potem jeszcze 5 lat zysków. Te wyliczenia to przed podwyżkami, nie zakładając inflacji. 30k by leżało na koncie, a w co sensownego można to
Pamiętajmy też o tym, że instalacja kosztuje ładnych "parę" tysięcy i kilka lat (5+) zajmie zanim w ogóle się to zwróci - w tym czasie jesteś już dawno po rękojmi a może nawet i po gwarancji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@powaznyczlowiek: teraz dają 10-15 lat gwarancji na falowniki i panele (nie mówię o sprawności paneli)
@Antidotum119
@DRESIARZZ dużo produkujecie. Ile paneli i jaki falownik?
Ja mam 20 paneli z łączna mocą 6400 ale falownik tylko na 5000. Produkuje do 40kwh dziennie
Ale zużywam w diabły (hybryda i piec domowej piekarni)
Jeden plus że u mnie jeszcze licznik się cofa, więc jak nie używam to zyskuje 100proc ceny prądu do odbioru później
Jak rok temu na początku sierpnia spisałem licznik i wyjechałem na wakacje to wróciłem do tego
@adiman29: nie, że nie ma ale jest znacznie, znacznie niższa - nie ma cudów, wystarczy popatrzeć na długość dnia w zimie i wysokość słońca nad horyzontem. Ilu ludzi ma takie warunki na działce żeby wykorzystać idealnie słońce w całym roku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@mgr_rybak: po pierwsze to pytanie ile tych instalacji jest kupowanych za gotówkę a ile na kredyt, po drugie to co podajesz to
  • 13
@powaznyczlowiek

Pamiętajmy też o tym, że instalacja kosztuje ładnych "parę" tysięcy i kilka lat (5+) zajmie zanim w ogóle się to zwróci - w tym czasie jesteś już dawno po rękojmi a może nawet i po gwarancji ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Co za bzdury
Gwarancję 5 lat mam na samą konstrukcję wsporczą i montaż - przy czym to najtańszy komponent całej instalacji.
Gwarancja na falownik 12 lat, gwarancja