Wpis z mikrobloga

Lunula – słowiańska ozdoba znaleziona w Świętokrzyskim (GALERIA) Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/6672471/lunula-slowianska-ozdoba-znaleziona-w-swietokrzyskim-galeria/

Wczesnośredniowieczna ozdoba słowiańska w kształcie półksiężyca zwana lunulą, została znaleziona w miejscowości Ocinek w woj. Świętokrzyskim.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#polska #slowianie #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #qualitycontent #artefaktnadzis #rodzimowierstwo #zabytki #bizuteria #swietokrzyskie #wykrywaczmetalu #archeologia #poszukiwacze #zainteresowania
Zwiadowca_Historii - Lunula – słowiańska ozdoba znaleziona w Świętokrzyskim (GALERIA)...

źródło: comment_1653397093h9n9Mm3CeqCh6vSGuuTalV.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: Jest to słowiańska ozdoba i nazwana jest Lunulą, trochę sprawdziłem: na jednej stronie "Lunula – pełnia w niepełności. Symbol Lunuli to nic innego, jak obraz sierpa księżyca – Luny,", na innej "Etymologia jej nazwy wiąże się z dawnym słowem „łuna”, którym określano Księżyc na słowiańszczyźnie. "
Nie wiem kto to ogarnia, ale luna to fakt oznacza księżyc z łaciny, ale luna to ze słowiańskiego nie jest księżyc, a poświata jaką
  • Odpowiedz
@Gozd:
Ciężko w ogóle zrozumieć, z kim ty się kłócisz. Ze stroną ze znaleziska? Tam nigdzie nie znalazłem cytatów, które wklejasz... Kto myli to "nazewnictwo łacińskie ze słowiańszczyzną"?
  • Odpowiedz
@widme: Wszedłem tu dla tego komentarza, byłem pewien że będzie. Znalazca nie się nie chwali tylko po cichu sprzeda fanta kolekcjonerowi. Tylko na to zasługuje kapitan Państwo ze swoim złodziejskim stalinowskim prawem
  • Odpowiedz