Wpis z mikrobloga

Potrzebuję zbudować stację roboczą do projektowania w Autocad i renderowania w 3d studio. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć czy taka konfiguracja ma sens? Chodzi o to, żeby dało się sprawnie i łatwo projektować, a render żeby trwał jak najkrócej, a jednocześnie żeby nie przepłacić. Z góry dzięki

Procesor AMD Ryzen Threadripper 3960X 1x 7 564,00 zł
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 Pro 1x 395,00 zł
Płyta główna Asus PRO WS WRX80E-SAGE SE WIFI 1x 5 390,00 zł
Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16Q-32GVKB) 4 kości 2x 739,00 zł
Karta graficzna PNY Quadro RTX 5000 16GB 1x 10 790,00 zł

#pcmasterrace #skladamkomputer #3ds #3dsmax #autocad
  • 21
@badtorro: mobo za 5,5k? Nie widzialem takich cudów. Do tego to Quadro, nie jestem jakims hardwareowym swirem, wiec nie wiem, moze to quadro ma jakies zalety, ale 3090 kosztuje tyle samo i wypada lepiej w benchmarkach, więc po #!$%@??

Do tego jezeli nie chcesz Renderować GPU, to nie potrzeba Ci takiej karty. Lepiej w to miejsce kupić lepszego rippera albo drugiego slave do renderowania poza Twoim kompem.
@einz: właśnie chyba się pośpieszyłem i złą mobo wybrałem. Dzięki za zwrócenie uwagi. Ja też nie jestem jakimś hardkorowym świrem, to dla koleżanki sprzęt ma być. Jak wezmę jakiegoś zwykłego RTX3090 to też będzie git?

A co z RAMem?
@badtorro: jak kolezanka nie jest full profesjonalistką, to ten komputer jest o połowę za drogi.

Jeżeli renderuje w 3ds max przy użyciu silnika Corona, co jest najczęstszym scenariuszem, to GPU ma marginalne znaczenie, nawet coś w stylu 1080 to jest aż nadto. Te karty dedykowane typu Quadro to może i są dobre w jakimś tam wąskim zakresie, w wielkich projektach inżynieryjnych, ale to są wciąż programy CPU based.

Ram 64 to
Mało ramu


@Megawonsz_dziewienc: mało RAM? 128gb to pewnie minimum sensowności?

Nie lepiej ci wziąć 5950x?


Nie wiem, nie znam się. Chcę pomóc koleżance architektce, bo pier**li się z jakimś starym złomem w laptopie i dziwi się że jej render pojedynczego obrazka (1 klatka) trwa 12h. Jak dla mnie stacja robocza -> threadripper. Ale może się mylę?

w zasadzie nie widzę innej opcji - poniżej AIO z chłodnicą 360 mm w ogóle
@badtorro: @badtorro: 128gb ram to jest chyba max jaki jestem w stanie sobie wyobrazić, choć może fanatycy renderingowego hardware'u może będą się sprzeczać. Ja se grafikuje w 3ds maxie od ponad 5 lat zawodowo i nie widziałem jeszcze scenariusza żeby scena nie weszła w 64gb, a sam pracuje na 32, ramy niespecjalnie się przekładają na prędkość renderowania. A z ramem jest o tyle sympatycznie, że można sobie dokupić, mieć za
@badtorro: Także jak masz turbo budżet to możesz się pokusić o AMD Ryzen Threadripper PRO 3975WX + ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI gdzie na start masz 20k + reszta wyjdzie ci 30k-40k. Jak chcesz zrobić w normalnym budżecie to raczej zostaje Ci Ryzen 5950x wtedy całość wyjdzie Ci 15k-20k za całkiem fajny sprzęt. Aczkolwiek wszystko zależy na jakim silniku się pracuje i w co warto iść.
@einz: na morelach podają że czas realizacji zamówienia to 4 dni, więc procki to jeszcze są. gorzej z mobo.

z ramem jest tak, żę ten procek obsługuje 8 kości i wydaje mi się że optymalnie byłoby wziąć te 8 żeby wykorzystać przepustowość kontrolera, ale ja się nie znam :)
@einz: dziewczyna puszcza szybkie wizki w archicadzie po 3-4 na raz i 64 GB ramu to mało na to
podobnie przy składniu dużych plansz w PS przydałoby się więcej pamięci

@badtorro:
mojej złożyłem do renderingu taki zestaw jak niżej, od roku pracuje fajnie i nie brakuje mocy:
Procesor ryzen 5950x
Chłodzenie arctic 420mm
Płyta główna msi tomahawk x570
Pamięć DDR4, 64 GB
Karta graficzna amd 6600xt
2 dyski ssd
@murberec: no jak puszczasz 4 razy wizki na raz to one się renderują tyle samo co 4x1 wizka po kolei, albo nawet dłuzej, jednocześnie #!$%@?ąc ram niewiadomo po co xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@murberec: no ale silniki renderujące używają max CPU więc jak się robi coś co też potrzebuje procesora to render zwalnia :p