Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #prawo pomóżcie bo mam gigantyczną rozkminę.

Czy rzeczy stworzonych przez AI można sprzedawać pod własnym nazwiskiem/pseudonimem artystycznym? Mam pomysł na spory projekt i chciałbym od razu wiedzieć czy mogę mieszać (na przykład) grafiki zrobione przez AI z własnym opisem.

Na przykład obrazek drzewa zrobiony przez AI i coś co ja pod tym napisałem. Tak na przykład ofc.

Nie byłoby problemów z prawami autorskimi odnośnie AI?

#pytanie #kiciochpyta #sztucznainteligencja #prawaautorskie
  • 7
@PiekielnaHerbata: To jest w sumie bardzo ciekawy temat, i pewnie będzie w przyszłości z tego wiele procesów.

Każdy model "AI" obecnie jest trenowany na jakimś wejściowym zbiorze danych. Jeśli np. wytrenujesz model "AI" na zbiorze wszystkich prac Sapkowskiego, a następnie zaczniesz za jego pomocą generować opowiadania dokładnie w stylu Sapkowskiego, to moim zdaniem jest to bezpośrednie wykorzystanie jego prac - tak jakbyś powycinał i powklejał jego zdania i robił książki z
@GaiusBaltar: W sumie pośrednio o coś takiego mi chodzi. Chcę zrobić powiedzmy X zdjęć które zostanie przemielone przez AI na dany "styl" graficzny i dorobić do tego długie abstrakcyjne opisy. Bo to co chciałbym zrobić byłoby dość... Ciężkie smaodzielnie do zrobienia, a dzięki AI byłoby to duuuzo łatwiejsze i zdecydowanie ciekawsze do tworzenia.
@PiekielnaHerbata: A ten styl graficzny będzie transferowany z prac jakiegoś człowieka, czy przygotowany przez Ciebie? Bo jeśli zarówno zdjęcia, jak i styl są przygotowane przez Ciebie, to oczywiście nie ma tutaj żadnej dyskusji. Samo "AI" ("AI" czyli co - sieć neuronowa - czyli macierz wag i biasów?) nie jest podmiotem, i nie ma żadnych praw, w szczególności autorskich.

Gdyby same sieci neuronowe miały prawa, przy każdym formacie dysku byłbym masowym mordercą.