Wpis z mikrobloga

Przeniesienie #ike / #ikze pomiędzy instytucjami.
Wpis w związku ze zmianą opłat w #mbank #emakler
Nie trzeba sprzedawać akcji na IKE/IKZE by je przenosić bez opłat!

Przed teorią jeszcze ważne informacje, które uzyskałem od mBank. O ile nie zostałem okłamany bo dopytywałem o bardzo szczegółowe przypadki więc nie było miejsca na niezrozumienie to jest jak poniżej:
1) Dom Maklerski mBank nie pobiera opłaty w przypadku transferu środków przed upływem 12 miesięcy od założenia rachunku IKE/IKZE. Do tego okresu opłata jest w gestii banku. Po 12 miesiącach ustawowo opłaty być nie może.
2) "Transfer środków" jest rozumiany jako "wolne środki" na rachunku JAK I akcje, ETF itp. i jest zwolniony z opłat transferowych (punkt 1)
3) Opłaty (z tabeli opłat) za przenoszenie aktywów (m.in. akcji) zagranicznych jak i polskich dotyczą tylko zwykłych rachunków maklerskich (nie IKE/IKZE)
4) Należy zwrócić uwagę czy u maklera docelowego, do którego przenosimy IKE/IKZE są dostępne akcje, które przenosimy. Np. mam akcje APPLE a IKE, do którego przechodzę nie ma rynków zagranicznych.
5) Mogą istnieć koszty transferu w domu maklerskim, do którego przenosimy środki. Np. mBank -> BOŚ, mBank nie pobierze opłat ale BOŚ (Bossa) już może.

Nie chcę wymyślać koła od nowa więc linkuję procedurę opisaną przez NN (ładnie opisali tą procedurę, nie jest to polecenie :P)
Instrukcja Przenoszenia

Opis ze strony rządowej

Transfery pomiędzy instytucjami prowadzącymi IKE oraz do i z pracowniczego programu emerytalnego

Osoba, która zdecyduje się na założenie IKE i po jakimś czasie nie będzie zadowolona ze sposobu prowadzenia konta przez daną instytucję finansową, będzie mogła w każdym czasie przenieść zgromadzony kapitał do innej instytucji.

Oszczędzający będzie mógł również przenieść środki zgromadzone w ramach pracowniczego programu emerytalnego na IKE w przypadku rezygnacji z dalszego uczestnictwa w programie i zakończenia pracy u pracodawcy prowadzącego ten program lub w przypadku likwidacji programu. Oszczędzający będzie mógł także dokonać wypłaty transferowej z IKE do PPE. Takie przeniesienie środków jest również zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Natomiast instytucje finansowe prowadzące IKE mogą pobrać od oszczędzającego dodatkową opłatę za dokonanie wypłaty transferowej, jeżeli następuje ona przed upływem 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o prowadzenie IKE. Instytucje nie mają obowiązku pobierania tej opłaty. Jeżeli zdecydują się nią obciążyć oszczędzającego, wysokość tej opłaty znajdzie się w umowie o prowadzenie IKE.

W przypadku dokonania wypłaty transferowej do zakładu ubezpieczeń na życie, środki transferowane zasilają w całości rachunek oszczędzającego w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń na życie nie może ze środków transferowanych pokryć kosztów ochrony ubezpieczeniowej czy innych kosztów związanych z prowadzeniem umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.

Ustawa zezwala tylko na przetransferowanie całości zgromadzonych środków, dopuszczając dwa wyjątki – w przypadku transferu pomiędzy funduszami należącymi do tej samej rodziny funduszy inwestycyjnych oraz gdy transferowane środki są przyznane w postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym.


W momencie podjęcia decyzji o przeniesieniu zgromadzonego kapitału do innej instytucji finansowej, oszczędzający - przed dokonaniem transferu - powinien zawrzeć umowę o prowadzenie IKE z nową instytucją i przedłożyć dotychczasowej instytucji potwierdzenie zawarcia nowej umowy oraz złożyć dyspozycję transferu. W takim przypadku instytucja dotychczas prowadząca IKE powinna przesłać zgromadzone środki w ciągu 14 dni od dnia złożenia dyspozycji transferu. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku transferu pomiędzy IKE a pracowniczym programem emerytalnym.

Źródło gov.pl
#kalkulatorgieldowy #gielda
  • 16
Tu szczególnie posiadacze ETFów powinni zwrócić uwagę, bo ich oferta w mBanku i BOSSA mocno się różni od siebie.


@Asceus: Dokłądnie, w zasadzie nawet mogę powiedzieć, że większość ETF w mBank jest niedostępna w BOŚ, lub jest dostępna, ale w innej walucie notowań.

Dla przykłądu jeśli ktoś ma w mBanku VWRA notowany w USD na LSE, a przenosi się do BOŚ, gdzie jest VWCE notowany w EUR w Xetra, to czy
@Polska5Ever: tak.
Krok 1 – Otwarcie konta IKE/IKZE w nowo wybranej instytucji finansowej
Krok 2 – Pobranie potwierdzenia zawarcia umowy IKE/IKZE (przekazujesz je mBank)
Krok 3 – Przekazanie środków z dotychczasowej do nowej instytucji finansowej prowadzącej IKE/IKZE (musisz złożyć dyspozycje w mBank)

500k na IKE/IKZE to spoko ze względu na limity wpłat. Chyba, że ktoś gromadzi środki od wielu lat lub ma zyski(podobno tacy są).

@Candy: odnośnie VWRA -> VWCE