Wpis z mikrobloga

Za kilka godzin będę w Haiti!

Stało się, jadę autokarem do stolicy Haiti, Port au Prince. W okolicach 17-18 czasu polskiego będę przekraczać granicę, koło 21-23 będę w stolicy. Mam dominikańską i haitańską kartę sim, dlatego spodziewajcie się relacji na żywo na moim Instagramie.

Zasady przejazdu są proste - okna w autokarze są zasłonięte, nikt nie ma prawa ich odsłaniać. Jestem jedynym białym w autokarze. Autokar prawie pusty, prócz mnie jest 8 osób.

Jak warunki na drodze? Na miejscu, w stolicy, będzie na mnie czekać przewodnik, jeden taki ziomek to koszt 40 USD za godzinę. Mam z nim cały czas kontakt. Jak mówi, wczoraj porwali kogoś wysoko postawionego, dla mnie jest to komfortowa sytuacja - armia wyszła na ulicę. Cała droga do stolicy obstawiona jest wojskowymi, podobno kontrole są co kilkanaście kilometrów. Haiti jakiś czas temu poprosiło świat o pomoc. Pomogło m.in. Peru, które przysłało swoje wojsko. Dzisiaj stoi ono na drodze dojazdowej z Dominikany do Haiti - to najważniejsza droga Haiti.

Spodziewajcie się niedługo relacji, może jakiegoś filmiku albo zdjęcia!

PS1 Wielkie dzięki za wczorajszą aktywność pod moim wpisem. Jak dojadę w bezpieczne miejsce to zrobię Q&A i odpowiem na pytania, które się tam pojawiły. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS2 Jak dojadę na miejsce i się ogarnę to zrobię wpis, w którym wybierzemy, na kogo naślemy złe duchy voodoo.

Zapraszam do śledzenia mojego tagu o Polonii: #podrozemateoaka . Będę regularnie wrzucać wiadomości. Aktywniejszy będę na Facebooku i Insta (codzienne Insta Stories), może ktoś zechce śledzić:
Instagram
Facebook
Mam również kanał na YT - po powrocie wrzucę filmy z Haiti.

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
mateoaka - Za kilka godzin będę w Haiti!

Stało się, jadę autokarem do stolicy Hait...

źródło: comment_1654774280W9dbhXqXRVzvVyykasr8D5.jpg

Pobierz
  • 110
@jmuhha: tak, jest lodowato. W takich klimatach normą jest, że klimatyzacja jest włączona na maksa.

A pogoda jest zupełnie inna niż na Dominikanie. Haiti wycierpiało bardzo dużo przez Francuzów, którzy mianowali Haiti kolonią eksploatacyjną, ("colonie d’exploitation"), czyli taką nastawioną na maksymalną eksploatację. Francuzi wycięli prawie wszystkie drzewa (to co zostało wycięli potem sami Haitańczycy). W Haiti klimat jest jak w Afryce, odczuwalna temperatura koło 40 stopni.
@Fearaneruial: ‚na’ najczęściej używa się do wysp. Na malcie, na sycylii

Wyspa na której jest haiti współdzieli ja z Dominikana, wiec to są dwa kraje na jednej wyspie i poprawniejsze i najczęściej spotykane jest w dominikanie / w haiti