Wpis z mikrobloga

  • 18
1758 + 1 = 1759

Tytuł: Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium
Autor: Kyle Harper
Gatunek: historia
Ocena: 8/10
ISBN: 9788381784931
Tłumacz: Grzegorz Smółka
Wydawnictwo: Napoleon V
Liczba stron: 430
Zawsze dobrze sięgnąć po książki, które przedstawiają znane nam wydarzenia w inny, niecodzienny sposób. Taką pozycją jest "Los Rzymu" Kyle'a Harpera, gdzie autor spogląda na upadek cesarstwa rzymskiego poprzez pryzmat klimatu i chorób, które dosięgały państwo. Według badacza były to istotne czynniki, które miały wpływ na imperium. Oczywiście, jak to bywa w przypadku takich odważnych tez, niektóre koncepcje wydają się kontrowersyjne, ale jednocześnie świadczą o świeżym podejściu i zachęcają do myślenia oraz do szerszej dyskusji. Być może jeszcze pięć lat temu, pozycja nie robiła aż takiego wrażenia, ale w chwili kiedy przeżyliśmy pandemię koronawirusa, można inaczej i z większym zaufaniem spojrzeć na problemy zauważane przez badacza. Zwraca on uwagę między innymi na trzy duże pandemie jakie nawiedziły imperium rzymskie: zarazę Antoninów w 165 r., zarazę Cypriana w III wieku i plagę dżumy w 541 r. Autor analizuje chociażby ogniska epidemii, trasę pałeczek dżumy, badania masowych grobów czy miejsca, gdzie znaleziono kości szczurów. Jednocześnie autor prezentuje swoje wywody w sposób prosty i klarowny, więc pomimo, że tematy wydają się pozornie ciężkie, są łatwe do przyswojenia i zrozumienia przez czytelnika. Pewną wadą natomiast może być fakt, że jest dosyć nowatorskie spojrzenia na historię, wypada mieć pewną wiedzę o wydarzeniach i zjawiskach zachodzących w późnym okresie cesarstwa zachodniorzymskiego i początkowym wschodniorzymskiego, bo po prostu autor je pomija w swoich rozważaniach. W każdym razie jest to znakomita lektura, gdzie badacz korzystając z interdyscyplinarnego dorobku ukazuje kryzys Rzymu.

#bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
Balcar - 1758 + 1 = 1759

Tytuł: Los Rzymu. Klimat, choroby i koniec imperium
Autor: ...

źródło: comment_1655634142KGaU6aQovmnjwrKmGycUpC.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 430

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-05-09 - Użytkownik tomasz-michal-zaremba ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Wojna stuletnia 1337-1453 (Jean Favier)
@Balcar: IMHO jedna z ciekawszych książek wydanych w ostatnich latach przez Napoleona V. Bardzo lubię takie uprawianie historii w duchu Annales ze wsparciem innych nauk (chociaż, gdzieś mignęły mi informacje odnośnie tego, że część przytaczanych faktów dotyczących mikrobiologii przez autora to zbytnie uproszczenie - nie mam niestety aparatu, żeby to potwierdzić/zaprzeczyć). Nie wiem, czy miałeś okazję przeczytać: "Globalny kryzys. Wojna, zmiany klimatyczne i katastrofa w XVII wieku" Parkera, również wydany przez
via Android
  • 1
@AksolotlMasowejZaglady Parkera czytałem, świetna książka, w ogóle lubię jego pozycje o hiszpańskiej drodze czy biografię Filipa II, on też miał kontrowersyjne teorie związane z klimatem. Odnośnie Harpera widziałem dyskusje na historykach i konkretne zarzuty, nie odniosę się, bo nie jestem specem od mikrobów xd