Wpis z mikrobloga

Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?

Kocioł Bliskiego Wschodu nie przestaje wrzeć. Mnogość narodów, wyznań, kultur, a co za tym idzie, niekończące się konflikty interesów, tworzą trwającą od dziesięcioleci niestabilność. Wojna na Ukrainie to kolejny wielki płomień, jeszcze bardziej podgrzewający bliskowschodni gar. Wiele państw regionu widzi w europejskiej wojnie potencjalną szansę na umocnienie swojej pozycji w regionalnej czy nawet światowej rozgrywce. Wojna przedstawia jednak równie wielkie ryzyko popadnięcia w kolejną otchłań społecznych niepokojów. O co tak naprawdę chodzi na Bliskim Wschodzie?

Zapraszam na materiał, który zrealizowałem wspólnie z Good Times Bad Times (@GoodTimesBadTimes). Ja napisałem scenariusz, a GTBT odpowiada za produkcję wideo. Wyszła z tego potężna pigułka, która w nieco ponad 20 minut przedstawia jak na wojnę na Ukrainie patrzą główni gracze Bliskiego Wschodu - Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Iran i Izrael. W materiale staramy się także odpowiedzieć na kluczowe pytania: czy wojna na Ukrainie okaże się czynnikiem destabilizującym dla Bliskiego Wschodu i doprowadzi do nowej fali protestów - Arabskiej Wiosny 2.0?

_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie #bliskiwschod #turcja #arabiasaudyjska #zea #izrael
JanLaguna - Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?

Kocioł Bliskiego Wsc...
  • 63
PS to mój trzeci materiał zrealizowany we współpracy z GTBT, pozostałe dwa to:
- Idea świata wielobiegunowego - rosyjska Doktryna Primakowa a Bliski Wschód
- Klęska Afganistanu. Jak upadał Kabul?

Jeśli ktoś nie zna tego kanału, to zachęcam do zapoznania się. Poziomem produkcji bije to nawet zagraniczne kanały pokroju Caspian Report - zwłaszcza że GTBT wychodzi też w wersji angielskiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
JanLaguna - PS to mój trzeci materiał zrealizowany we współpracy z GTBT, pozostałe dw...