Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zrobić maszynkę do liczenia z komputera do grania. Siedzi tam i7-10700K i zaledwie 16GB RAM. Zastanawiam się nad 128 GB, bo tyle wspiera MoBo. Niestety żadne kości o takiej pojemności, które oficjalnie wspiera MoBo, nie są już do kupienia. Znalazłem wspierane 64 GB. Tylko pytanie, czy mi RAMu nie zabraknie za jakiś czas? Jak na studiach liczyłem w gaussianie w 2010, to było liczone na 64 GB właśnie. Teraz chciałbym robić to w GAMESS metodami ab initio. Wyjścia są dwa:
- kupić wspierane ramy 64 GB za 1,9k
- kupić niewspierane ramy 128 GB za 2,5k i liczyć na farta.
Jedna optymalizacja może trwać kilka tygodni i byle błąd na RAMach wysypie ją w dowolnym momencie
#chemia i #pcmasterrace trochę też.

Jakie RAM kupić?

  • 64 GB 63.2% (12)
  • 128 GB 36.8% (7)

Oddanych głosów: 19

  • 27
@Suheil-al-Hassan: mam po doktoracie dużo struktur kryształów rozwiązanych mniej lub bardziej. Kilkadziesiąt gdzieś tego będzie. Do doktoratu wykorzystam zaledwie kilka. Chciałbym zoptymalizować geometrię. Gęstości elektronowe, ładunki itp i porównać to do tych moich kryształów. Może coś się uda na boku opublikować. Jedno takie coś już popełniłem i fajny rezultat otrzymałem.
@Szala: mam dwie. Rog strix Z-490 f-gaming i tuf z-590 gaming plus
@emissary: nie wiem, jak w tym programie, bo dopiero dostanę na niego licencję, ale w gaussianie za teslę v100 o wartości 40k zł przyspiesza się o max 100%. Zamiast miesiąca czekasz na wynik 2 tygodnie. RTXy nie są wspomagane. Wiki mówi, że ten nowy program obsługuje gpu, ale nie wiem jeszcze jak i w jakim stopniu.
@youmimicanski Musi się to dać jakoś odpalić na GPU pokroju 3080. Poszperaj bo to jest w ciul oszczędności czasu. To że coś oficjalnie nie jest wspierane wcale nie oznacza że nie będzie działać ;)
@Szala: cumplu, w nocy przyszła licencja i już liczę. RAM chyba nie będzie tutaj problemem. Aczkolwiek Threadripper byłby błogosławieństwem. Bo różnica między jednym a sześcioma rdzeniami jest kolosalna. Dwa zostawiłem sobie na windę i przeglądarkę. Generalnie, to liczy mi się wszystko bardzo szybko i zużywa mało RAMu. Na razie, co prawda, mam 9 atomów tylko do policzenia, ale idzie gładziutko. To co liczyłem dniami, tygodniami w 2010 roku teraz idzie w