Wpis z mikrobloga

tl:dr - jestem w plecy ponad 20k przez błąd księgowej, co moge z tym zrobić?

Jak się okazało, moja księgowa nie zgłosiła w ZUSie kilka lat temu, że jestem wspólnikiem w spółce i do moich należności nie była doliczana składka zdrowotna. ZUS, razem ze mną dowiedział się o tym jak dostał deklaracje po zmianie przepisów. Zadzwoniła do mnie przemiła Pani, że mam przecież spółkę i od samego początku nie opłacałem dodatkowej składki zdrowotnej, razem będzie 20k + odsetki.

Składkę zdrowotną do tego roku można było odliczyć od podatku, więc nawet bym tego nie poczuł. Niestety teraz jej nie odliczę, bo raz, że zmieniły się już przepisy. Dwa, bo można to odliczyć w momencie opłacenia składki, a nie jej naliczenia. Księgowa mi powiedziała, że bardzo mnie przeprasza, ale ona o tym zupełnie zapomniała.

Co mogę z tym zrobić? Pracuje z nią bardzo długo i generalnie jest świetna, ale 20k to jednak troche hajsu a to jej bład w stu procentach.

#podatki #prawo #zus #firma #dzialalnoscgospodarcza #pieniadze #ksiegowosc #jdg
  • 25
@Cygan_Edek: Przecież to że masz do zapłaty 20 koła, nie wynika z jej pomyłki, tylko tyle powinieneś zapłacić zgodnie z prawem przez ten czas. To nie jest w żaden sposób twoja szkoda, bo taki miałeś ustawowy obowiązek. Z jej pomyłki wynikają ewentualnie odsetki oraz to że jesteś stratny na dochodowym plus ewentualnie kwestia np. dodatkowych kosztów jakie poniesiesz za jakieś korekty itp. Nic innego tutaj nie jest twoją szkodą.
@Cygan_Edek: no to jedno, ale przecież takie odliczenie składek za poszczególne lata mogłoby też różnie wpływać na podatek dochodowy w zależności od tego czy masz stratę, czy zysk czy i w jakiej wysokości. To nie jest 1:1
@Cygan_Edek: dobrze obliczyłeś swoją stratę finansową, nie czytaj co tu piszą, bo raka dostaniesz.
Jak księgową załatwi porządnie sprawę i dostaniesz odszkodowanie, to się jej trzymaj ;p