•  

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 168 p.n.e. – w bitwie pod Pydną wojska rzymskie dowodzone przez Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego zniszczyły armię macedońską Perseusza Antygonidy w ciągu jednej godziny. Rzymianie zabili około 20.000 Macedończyków przy stosunkowo niewielkich startach własnych (około 1000 legionistów). Wojska rzymskie wygrały bitwę, jak i całą wojnę – trzecią z kolei. Skutkiem bitwy pod Pydną było podporządkowanie Macedonii Rzymowi.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#22-6

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki

źródło: w.jpg

•  

@IMPERIUMROMANUM: jak duże siły stanęły naprzeciw siebie?
      A już sprawdziłem, że były w miarę wyrównane - 44:38 tysięcy.

•  

@IMPERIUMROMANUM: Zawsze przy opisach starożytnych potyczek zadziwia mnie skala zabitych w porównaniu do np. obecnego konfliktu na Ukrainie - tutaj 20000 w godzinkę, a kacapy straty trochę ponad 30000 w kilka miesięcy i obecnie to ogromne straty.

•  

@Rachey: 1) teraz walka trwa 24h/dobę i na wielkich przestrzeniach, kiedyś spotykało się 5, 10, 20k chłopa pod jedną wsią i w zależności od ich "sztuki" wojny bitwa przypominała mniej lub bardziej ustawkę. Zobacz sobie na YT filmiki z ustawek w lesie - 20 vs 20 chłopa i po 30s walka rozstrzygnięta. Do tego slużby medyczne teraz a wtedy to jest kosmos. W zasadzie w starożytności służba medyczna ograniczała się do dobijania rannych z litości.

No i najważniejsze - starożytne opracowania historyczne są mooocno naginane. O ile nie mamy wątpliwości do tego, że bitwa miała miejsce to już straty Macedońskie były opisane przez historyków Rzymskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Rachey: mi zawsze głowę rozwala bitwa pod Kannami, gdzie Rzymianie mieli prawie dwa razy więcej wojska, a armia Hannibala przy niewielkich stratach własnych (ledwie 6k) zabiła w ciągu kilku godzin około 60k Rzymian.

•  

@IMPERIUMROMANUM:
      bitwa podobno zaczęła się, gdy Grecy próbowali podprowadzić legionistom jednego z mułów używanych do czerpania wody z rozdzielającej obie armie rzeki. xD

@Rachey: takie sytuacje mimo wszystko nie były zbyt częste, w starożytnych bitwach dużo częściej dochodziło do przegonienia przeciwnika z pola walki niż wybicia wszystkich wrogów.

W tym wypadku doszło do takiej masakry, bo w tył falangi wbiły się słonie bojowe i kawaleria. Dodatkowo od flanki zaatakowały ją mniejsze, dużo bardziej mobilne i elastyczne oddziały legionistów. Falanga jest bardzo ciasną, zbitą formacją, która znakomicie sprawdzała się w roli "walca drogowego" idąc naprzód, ale zaatakowana z flanki czy od tyłu nie chroniła żołnierzy wcale.

•  

@Majku_: O ile dobrze pamiętam, w skrócie wcześniej tradycja wojskowa nakazywała na środku umieszczać najcięższe, najsilniejsze oddziały i uzupełniać siły wymianą szeregów z tyłu. A po bokach rozstawić lżejsze pomocnicze jednostki, jakąś kawalerię która w starożytności była lekka (bo chyba rasy koni były jeszcze słabe).
      Hannibal zrobił coś odwrotnego. Rozciągnął swoją niedużą armię przez cały front, na środku umieścił lżejsze i mobilne oddziały, a najsilniejsze ciężkie po bokach.

Efekt był taki, że silne rzymskie centrum łatwo zepchnęło słaby środek Hannibala do tyłu i wydawało się, że wygrywają. Tyle że na skrzydłach to Hannibal miał przewagę i jego wojska utrzymały albo nawet zepchnęły skrzydła rzymskie. Innymi słowy, rzymskie wojska same dały się otoczyć. A że wtedy żołnierze umieli tylko walczyć w formacjach - tarcza przed nosem i dźgamy włócznią wroga z przodu, to rzymskie wojsko było kompletnie nieprzygotowane na bycie otoczonym i ataki z boku, a nie z frontu.

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@lewoprawo: tak, doskonale znam przebieg bitwy :) Co więcej, Hannibal środkowe szeregi wysunął do przodu, by dodatkowo zachęcić Rzymian do natarcia w to miejsce. W trakcie bitwy środek zaczął się cofać, przez co Rzymianie dali się zamknąć. Dodatkowo Kartagińczycy zawiązali walką skrzydła rzymskiej armii, przez co ta nie mogła skutecznie nacierać z boków.

Chodzi mi jednak o samą skalę - Kartagińczycy nie wzięli jeńców, Hannibal przed bitwą tego zakazał, po prostu zamknęli w kotle kilkadziesiąt tysięcy ludzi i ich wycięli. Ot, cała ludność Łomży dla przykładu.

•  

Duży fakt na rozwój kawalerii miało wynalezienie strzemion

•  

Rzym napadał na każde państwo z jakim graniczył wykopki: ale super budowali imperium
      Rosja robi to samo;
      Hur dur jak można napadać sąsiada

•  

@Kalosz667: Jesteśmy świadkami jak twój malutki móżdżek przeżywa jakąś wewnętrzną ewolucję. Brawo, być może niedługo przejdziemy do stadium gdzie będziesz mógł klocki o odpowiednim kształcie wrzucać do pojemniczka. Na tę chwilę widzę, ze łączysz już kropki, ale zapominasz o tym, że to był inne czasy to raz. Dwa, nigdzie nie widzę hurr duur w komentarzach. Trzy, wykopków jest dziesiątki tysięcy. Jeden powie A, drugi powie B.

Super że się rozwijasz!

•  

@Majku_: @lewoprawo: HistoryMarche zrobił na youtubie fajną serię o kampanii Hannibala. Odcinek o bitwie pod Kannami był bardzo sugestywny. 3 tysiące ton mięsa na polu bitwy. A najstraszniejsze, że Rzym zaraz wystawił kolejne równie liczne armie. Niewyobrażalne.

https://www.youtube.com/watch?v=xjnck2XvuPQ

+: Majku_
    •  

@E-Seven znam, oglądałem, bardzo fajnie przedstawione.
      Równie straszne / pokręcone jest to, że zanim Rzym wystawil taką potęgę pod Kannami, niedaleko wcześniej poniósł duże straty pod Trebią i nad jeziorem Trazymeńskim. A mimo to nie dali się pokonać Hannibalowi i jjeszcze urządzili sobie wycieczkę do Afryki, by wygrać tę wojnę.

•  

@Majku_: Szukałem info, skąd oni mieli tyle ludków, ale jakoś nie napotkałem się na jakąś szerszą analizę.

•  

@E-Seven później się odniose do tego, teraz muszę się wyłączyć od internetu :)

+: E-Seven
    •  

@Outline: Jezu, aż przykro się czyta taką masakrę na człowieku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Majku_
    •  

@E-Seven: no to jestem :)
      Jeśli chodzi o Hannibala, to sporo ludzi stracił podczas słynnej przeprawy ze słoniami przez Alpy. Natomiast uzupełnił armię w Galii Przedalpejskiej, która wówczas była zamieszkiwana przez Galów, na zasadzie "kto chce skopać tyłki Rzymianom, niech idzie za mną". Galia Przedalpejska to tereny zachodniej doliny rzeki Pad - Turyn, Mediolan.

A Rzymianie? O tym okresie najwięcej mówią teksty greckiego historyka Polibiusza w jego opracowaniu "Dzieje". Rzym był państwem w dużej mierze wojskowym z prawem powszechnego poboru do armii. Pobór dotyczył wszystkich mężczyzn w wieku 17-46 lat, którzy byli odpowiednio bogaci, bo też nie brano byle kogo. I w sumie większość młodych Rzymian spędzało lata w wojsku, co najmniej sześć lat. Ale dopiero dziesięcioletnia służba w armii uprawniała do ubiegania się o urzędy, a w tamtym czasie najwyższe urzędy, w tym dwóch rządzących wspólnie konsulów, było wybieranych na roczne kadencje, więc rotacja na stołkach była spora. Chciałeś zostać politykiem? Najpierw wojsko, nie było innej drogi. Więc w gruncie rzeczy Rzym posiadał dziesiątki tysięcy mężczyzn, którzy odbyli kilkuletnią służbę. W razie wojny ogłaszano pobór i mieli do dyspozycji ogromną jak na tamte czasy liczbę żołnierzy gotowych do walki.

+: E-Seven

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mirki sprzedałem fure.

Mam 100k papieru

Mam 80k kredo w banku. 13,55%

Oszczędności swoich praktycznie brak no z 5k.

I teraz pytanie.

Będę miał pracę gdzie oszczedze miesięcznie ok 3k za 3mc 4k i za rok pewnie z 6-8k.

1. Iść i spłacić kredo i mieć 20k gotówki na plus. I święty spokój i sobie oszczędzać

2. Czy może coś tymi pieniędzmi porobić np. kupic 2 tańsze auta po 20-30k i później sprzedać. Gdzie na każdym mogę costam zarobić zależy od auta, jak się dobrze poszuka. Koszty utrzymania kredensu to już prawie 1k miesięcznie także musiałbym powiedzmy przez 5mc zarobić 5k tymi pieniędzmi żeby wyjść na plus.
    Chyba to pierodle i wolę święty spokój...

#kredyt #inwestowanie #samochody
    pokaż całość

odpowiedzi (117)

O CHUJU ZŁOTY XDDDDDD
    Kto to gówno kupuje XD
    #bekazpodludzi #heheszki #modameska

odpowiedzi (55)

Putin zakończył 300 letni okres neutralności Szwecji. To wyczyn którego nie udało się dokonać nawet Hitlerowi czy Stalinowi. Brawo.

#ukraina #rosja

odpowiedzi (32)