Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 168 p.n.e. – w bitwie pod Pydną wojska rzymskie dowodzone przez Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego zniszczyły armię macedońską Perseusza Antygonidy w ciągu jednej godziny. Rzymianie zabili około 20.000 Macedończyków przy stosunkowo niewielkich startach własnych (około 1000 legionistów). Wojska rzymskie wygrały bitwę, jak i całą wojnę – trzecią z kolei. Skutkiem bitwy pod Pydną było podporządkowanie Macedonii Rzymowi.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#22-6

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
IMPERIUMROMANUM - Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 168 p.n.e. – w bitwie pod Pydną wo...

źródło: comment_16558781289BlsE798tqEt2lxIsJw4Do.jpg

Pobierz
  • 16
@Rachey: 1) teraz walka trwa 24h/dobę i na wielkich przestrzeniach, kiedyś spotykało się 5, 10, 20k chłopa pod jedną wsią i w zależności od ich "sztuki" wojny bitwa przypominała mniej lub bardziej ustawkę. Zobacz sobie na YT filmiki z ustawek w lesie - 20 vs 20 chłopa i po 30s walka rozstrzygnięta. Do tego slużby medyczne teraz a wtedy to jest kosmos. W zasadzie w starożytności służba medyczna ograniczała się do
@IMPERIUMROMANUM:
bitwa podobno zaczęła się, gdy Grecy próbowali podprowadzić legionistom jednego z mułów używanych do czerpania wody z rozdzielającej obie armie rzeki. xD

@Rachey: takie sytuacje mimo wszystko nie były zbyt częste, w starożytnych bitwach dużo częściej dochodziło do przegonienia przeciwnika z pola walki niż wybicia wszystkich wrogów.

W tym wypadku doszło do takiej masakry, bo w tył falangi wbiły się słonie bojowe i kawaleria. Dodatkowo od flanki zaatakowały ją
@Majku_: O ile dobrze pamiętam, w skrócie wcześniej tradycja wojskowa nakazywała na środku umieszczać najcięższe, najsilniejsze oddziały i uzupełniać siły wymianą szeregów z tyłu. A po bokach rozstawić lżejsze pomocnicze jednostki, jakąś kawalerię która w starożytności była lekka (bo chyba rasy koni były jeszcze słabe).
Hannibal zrobił coś odwrotnego. Rozciągnął swoją niedużą armię przez cały front, na środku umieścił lżejsze i mobilne oddziały, a najsilniejsze ciężkie po bokach.

Efekt był taki,
lewoprawo - @Majku_: O ile dobrze pamiętam, w skrócie wcześniej tradycja wojskowa nak...

źródło: comment_1655984683OHcz41SllOVYwYSnxFzW2n.jpg

Pobierz
@lewoprawo: tak, doskonale znam przebieg bitwy :) Co więcej, Hannibal środkowe szeregi wysunął do przodu, by dodatkowo zachęcić Rzymian do natarcia w to miejsce. W trakcie bitwy środek zaczął się cofać, przez co Rzymianie dali się zamknąć. Dodatkowo Kartagińczycy zawiązali walką skrzydła rzymskiej armii, przez co ta nie mogła skutecznie nacierać z boków.

Chodzi mi jednak o samą skalę - Kartagińczycy nie wzięli jeńców, Hannibal przed bitwą tego zakazał, po prostu
@Kalosz667: Jesteśmy świadkami jak twój malutki móżdżek przeżywa jakąś wewnętrzną ewolucję. Brawo, być może niedługo przejdziemy do stadium gdzie będziesz mógł klocki o odpowiednim kształcie wrzucać do pojemniczka. Na tę chwilę widzę, ze łączysz już kropki, ale zapominasz o tym, że to był inne czasy to raz. Dwa, nigdzie nie widzę hurr duur w komentarzach. Trzy, wykopków jest dziesiątki tysięcy. Jeden powie A, drugi powie B.

Super że się rozwijasz!
@E-Seven znam, oglądałem, bardzo fajnie przedstawione.
Równie straszne / pokręcone jest to, że zanim Rzym wystawil taką potęgę pod Kannami, niedaleko wcześniej poniósł duże straty pod Trebią i nad jeziorem Trazymeńskim. A mimo to nie dali się pokonać Hannibalowi i jjeszcze urządzili sobie wycieczkę do Afryki, by wygrać tę wojnę.
@E-Seven: no to jestem :)
Jeśli chodzi o Hannibala, to sporo ludzi stracił podczas słynnej przeprawy ze słoniami przez Alpy. Natomiast uzupełnił armię w Galii Przedalpejskiej, która wówczas była zamieszkiwana przez Galów, na zasadzie "kto chce skopać tyłki Rzymianom, niech idzie za mną". Galia Przedalpejska to tereny zachodniej doliny rzeki Pad - Turyn, Mediolan.

A Rzymianie? O tym okresie najwięcej mówią teksty greckiego historyka Polibiusza w jego opracowaniu "Dzieje". Rzym był