Wpis z mikrobloga

Przyjechałem do rodziców w odwiedziny na weekend. Podjeżdżam pod ich dom, patrzę a tam jakieś nowe słupy. Zastanawiam się co w XXI wieku jeszcze słupami do domów się doprowadza, bo prąd jest, gaz jest, internet jest(zakładany w latach 90tych akurat na słupach). Gadam z rodzicami, a oni mi mówią, że to światłowód na słupach ciągną xD XXI wiek, a światłowód jest ciągnięty na słupie xD Ale najlepsze. Słupy od światłowodu postawili po jednej stronie drogi, natomiast po drugiej istniało stare przyłącze ADSL. To przyciągnęli koło 15m w poprzek drogi po skosie xD Już wiem czemu się mówi, że "głupi idą do łączności".
#internet #swiatlowod #krajzdykty #polakpotrafi
  • 10
@kab_anos: ale trzeba płacić za dzierżawę studzienek, plus takie Orange jeśli jest właścicielem może powiedzieć że nie ma miejsca i nara. Za słupy tak samo. Widać jakoś się dogadali z gminą i tak było długofalowo najtaniej.
U mnie pod Krakowem też wisi na słupach. Właśnie dlatego że się nie szło dogadać z Orange w kwestii studzienek.
@Odczuwam_Dysonans: Właśnie sęk w tym, że nie ma studzienek. Słupy po drugiej strony drogi właśnie należą do orange. Zamiast zrobić to dobrze i przyszłościowo, bo wieś na przed mieściach miasta, ciągle się rozbudowuje, to zrobili aby było...
@kab_anos: mogli nie dostać pozwolenia na przekopanie, szczególnie jeśli wiązałoby się to z rozwalaniem drogi ¯\_(ツ)_/¯. Ogólnie u mnie na przykład się nie doprosiłem światłowodu, z rok się #!$%@? żeby przy głównej drodze #!$%@?ć te studzienki i puścić na słupach, co miesiąc słyszałem że za miesiąc aż któregoś dnia skręcam w moją drogę a tutaj przy głównej światło. Ale bez łaski, od dawna mam po radiu 100mbps+ xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kab_anos: #nieznamsiealesiewypowiem, do wyboru było 1. Brak możliwości bo przekopu nikt nie zrobi że względu na koszty papierów uzgodnień dokumentacji i finalnie wykonania nie masz pojęcia ile kosztują wykonanie mikro instalacji na studniach. 2. Powiesić szkło na istniejącej infrastrukturze orange i zapłacić im za dzierżawę 1/1000 kosztu rozwiązania nr 1. U mnie po wiochach wieszają na gminnym oświetleniu ulicznym a gdzie jego brak stawiają swoje słupy. Koszty dla operatora za
@kab_anos: owszem robimy przyłącza ziemne ale koszt 2-5k netto zależy od przyłącza, głównie firmy. Nadal chciałbyś przyłącz ziemny w tej cenie, czy wolisz przyłącz "za złotówkę" na promocji. Uszkodzony kabel, niedrożny przyłącz mikro kanalizacji, no to co fajną kostkę sobie położyłeś rozwalamy czy rezygnujesz z przyłącza z powodu braku warunków technicznych? Dla ludzi robiących w branży jesteś tak samo zabawny tym wpisem jak dla Ciebie na przykład pani pisząca jednym palcem
@kab_anos: jeśli o sam przyłącz chodzi, zawsze możesz w własnym zakresie przygotować trasę wyciągając rurę/peszla z pilotem na najbliższego słupa, technik przeciągnie kabel. A magistrale w ziemi na wioskach, gdzie nie ma infrastruktury kanalizacyjnej jest bez sensu jak już koledzy mówili, co innego miasto, gdzie jest cała infrastruktura i same budynki mają gotowe przyłącza do studni.