Wpis z mikrobloga

Mam dylemat :/
Chciałem zrobić układ, którym przy pomocy mikrokontrolera będą załączał lampę przy bramie. Będzie ona włączana i wyłączana często, więc przekaźnik na pewno odpada. W necie znalazłem schemat jak poniżej, ale zamiast MOC3021M chciałbym dać transoptor PC817.
Zastanawia mnie jednak wciąż rezystor R17 360Ohm, otóż wyliczyłem kalkulatorem rezystancji, że będzie taki rezystor musiał mieć z 11W - i tego właśnie nie rozumiem, gdyż na stronie TUTAJ gościu sobie zwyczajnie podłączył małe rezystorki.
Może mi ktoś to rozjaśnić? Bo wiem, że na tranzystor na bazę podać muszę 50mA i z tego co pamiętam to PC817 też może przepuścić max 50mA, ale co z utratą ciepła przy napięciu 230V?

Pozdrówki mordeczki.

#elektronika #arduino #esp8266 #tranzystor #programowanie #mikrokontrolery #elektryka
Pobierz MisiekD - Mam dylemat :/
Chciałem zrobić układ, którym przy pomocy mikrokontrolera b...
źródło: comment_1656639175cRb1yN599VLWoMrlJewVzV.jpg
  • 17
ale zamiast MOC3021M chciałbym dać transoptor PC817.


@MisiekD: pr,ecież to dwa zupełnie różne elementy, PC817 ma fototranzystor na wyjściu, nie nadaje się do sterowania triakiem w ten sposób.

otóż wyliczyłem kalkulatorem rezystancji, że będzie taki rezystor musiał mieć z 11W


@MisiekD: jak to wyliczyłeś? Jaki przyjąłeś prąd? Tam popłynie jedynie prąd bramki triaka, jakieś miliampery.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
ale zamiast MOC3021M chciałbym dać transoptor PC817.


@MisiekD: pr,ecież to dwa zupełnie różne elementy, PC817 ma fototranzystor na wyjściu, nie nadaje się do sterowania triakiem w ten sposób.


otóż wyliczyłem kalkulatorem rezystancji, że będzie taki rezystor musiał mieć z 11W


@MisiekD: jak to wyliczyłeś? Jaki przyjąłeś prąd? Tam popłynie jedynie prąd bramki triaka, jakieś miliampery.

@Jarek_P: jak to? Przecież mogę w PC817 sterować diodą przepływ i do 50mA przepuszczać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
ale zamiast MOC3021M chciałbym dać transoptor PC817.


@MisiekD: pr,ecież to dwa zupełnie różne elementy, PC817 ma fototranzystor na wyjściu, nie nadaje się do sterowania triakiem w ten sposób.


otóż wyliczyłem kalkulatorem rezystancji, że będzie taki rezystor musiał mieć z 11W


@MisiekD: jak to wyliczyłeś? Jaki przyjąłeś prąd? Tam popłynie jedynie prąd bramki triaka, jakieś miliampery.

@Jarek_P: No dokładnie, ale tam jest 230V.
Baza w triaku z tego co widziałem
Przecież mogę w PC817 sterować diodą przepływ i do 50mA przepuszczać prąd dalej.


@MisiekD: tak i świetnie się to sprawdza przy sterowaniu odbiornikiem DC. Sterowanie triakiem wymaga podania przebiegu AC, a tego z tranzystora nie zrobisz. O napięciu przebicia nie wspominając.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Przecież mogę w PC817 sterować diodą przepływ i do 50mA przepuszczać prąd dalej.


@MisiekD: tak i świetnie się to sprawdza przy sterowaniu odbiornikiem DC. Sterowanie triakiem wymaga podania przebiegu AC, a tego z tranzystora nie zrobisz. O napięciu przebicia nie wspominając.

@Jarek_P: ale triaka zasilam również 230V. Po prostu wysterowuje na wyjściu PC817 i napięcie 230V z gniazdka idzie bezpośrednio na triaka (i na bazę idzie wyjście z PC817).
@MisiekD: piszę na telefonie i ciężko mi się rozpisać, poszukaj w necie na femat prądu załączania triaka. W skrócie: tam orąd płynie w każdym półokresie zaledwie przez mikrosekundy w momencie załączania triaka, już ten fakt powoduje, że wystarczy rezystor małej mocy. Napięcie w momenie przepływu prądu wynosi kila-kilkadziesiąt woltów zależnie od triaka. Nigdy tego rezystora nie liczę, zawsze daję jak w datasheecie 330 albo 360 omów.

Po prostu wysterowuje na wyjściu
piszę na telefonie i ciężko mi się rozpisać, poszukaj w necie na femat prądu załączania triaka. W skrócie: tam orąd płynie w każdym półokresie zaledwie przez mikrosekundy w momencie załączania triaka, już ten fakt powoduje, że wystarczy rezystor małej mocy. Napięcie w momenie przepływu prądu wynosi kila-kilkadziesiąt woltów zależnie od triaka. Nigdy tego rezystora nie liczę, zawsze daję jak w datasheecie 330 albo 360 omów.


@Jarek_P: Kurcze ciekawe. Aż tak właśnie
przez tranzystor podasz jedynie prąd załączający dodatnie połówki przebiegu ac. A co z ujemnymi? MOC3041 kosztuje grosze, czemu go nie dasz i nie zrobisz tego jak należy?


@Jarek_P: Racja, o MOC3041 myślałem, ale raz, że mam zaufanie i mam dużo PC817. A dwa, rozmyślałem jakbym chciał podłączyć nawet urządzenia większe niż ten 1A (który oferuje MOC3041) (tak na przyszłość, bo to może być ciekawe rozwiązanie).
Ale ogólnie z tego co wiem to ten triak wymaga ciągłego podtrzymania bazy


@MisiekD: otóż nie.
Wystarczy krótki impuls kiedy napięcie na triaku jest różne od 0 - on wtedy łapie i przewodzi do momentu zaniku prądu między T1 i T2 - czyli do momentu przejścia sinusa przez zero.