Wpis z mikrobloga

Tauron dzisiaj oczekiwał, że Rafako dalej będzie grać (w prawdopodobnie wcześniej ustaloną zabawę) i zaczął komentować szkodliwe brednie Rafakowców, o rzekomych przyczynach awarii bloku. Szkoda, że sami posunęli się do kolejnych, oczywistych i łatwo weryfikowalnych kłamstw.

Póki kłamali sobie w ciszy, to nikt się tym nie interesował, ale @JakubWiech i kilku dziennikarzy (oryginał business-insider) rano udostępnili tego „kontrolowanego" fejka (może gdyby Wiech zajął się tematem bubla na Jaworznie wcześniej – to sprawa byłaby bardziej klarowna dla opinii publicznej, ale najwidoczniej wolał opowiadać bzdury w TVPiS o ropie).

Link:

https://businessinsider.com.pl/biznes/sytuacja-na-bloku-w-jaworznie-jest-bardzo-trudna-wegla-brak-w-calej-polsce/stlhyfd

https://twitter.com/jakubwiech/status/1549880307284955136

Dlaczego jest to szkodliwe?

Rano w mediach nagłówki: Brakuje węgla! Nawet w elektrowniach! Bloki przestają pracować! – oczywiście przez Putina. Czytają to różni ludzie i się boją (nic dziwnego!) o zimę, o swoją egzystencje. No bo skoro węgla brakuje nawet w elektrowniach, to może warto wziąć nawet kredyt na kupno u Janusza teraz tego surowca po 4 tys. zł. za tonę!

Czytają to też propagandziści, którzy będą ryć Wam głowy, że w elektrowniach węgla braknie, bo przestaliśmy kupować go od Rosji i trzeba natychmiast znieść wszystkie embarga nałożone na matuszkę rassję.

Po kolei.

O bublu pisałem tutaj (trochę chaotycznie, przyznaję) w kwietniu. Wtedy nawet na główną weszły te moje pierdy – bez szerszego zainteresowania. Tauron puścił chwilę później fake-newsa, który de facto nic nie znaczył. Powiedzieli, że blok pracuje z pełną parą (XD).

W tym samym czasie jakiś mireczek zagroził mi prokuraturą czy... czymś tam jeszcze, jakimiś ciemnymi panami. No wiadomo – o bublu pisać źle nie wolno! – jeśli ktoś jest zainteresowany, to zrobiłem screeny tych gróźb. Nie chcę mi się ich teraz szukać :)

Od tego czasu blok wypadł im kilka razy. Były to nieplanowe i planowe zdarzenia. Jutro na bublu kolejny przestój :)

Między czasie miał przyjść Sołowow i chyba wyłożyć kilka miliardów zł. za bubla. No bo przecież sukcesja będzie obowiązywać! Nie tylko na bubla przecież, a lista jest długa, oj długa :)

Gwarancje są do końca przyszłego roku (na kocioł). Chyba dalej ten Sołowow jest zainteresowany, choć Rafako nie spełniło (do końca czerwca) wszystkich jego oczekiwań. Przesunęli więc termin na koniec lipca – czyli można stwierdzić, że jest zdecydowany – dlaczego? Nie wiem.

Kluczowym wydaje się być porozumienie Rafako i Gaz-System. Prezes Gaz-systemu był zdeterminowany, by nie iść na żadne ustępstwa (i słusznie – bo niby czemu miałby?). No ale wczorajsza dymisja Naimskiego (który miał wszystko blokować, a nadzorował GS.)... poddaje pod moją wątpliwość, czy dalej ta determinacja będzie utrzymana :)

Wracając:

Od 14 kwietnia na bublu non stop były (i dalej są) ograniczone moce. Oznacza to tyle, że KSE (Krajowy System Elektroenergetyczny) nie może brać z elektrowni tyle, ile jest potrzebne w systemie, tylko tyle ile akurat jest dostępne. Tak jak dzisiaj Tauron sugeruje, że KSE bierze 870 MW) – co jest wierutnym kłamstwem, bo nie może brać czegoś, czego nie ma.

Dzisiaj Tauron napisał również, że wczoraj KSE brał sobie 440 MW bo tyle potrzebował (XD). Pewnie potrzebował więcej, ale skoro było dostępne (rzekomo) tylko 440 MW ¯\(ツ)_/¯

Głośno o węglu, tzn. jego braku – zaczęło robić się w maju / czerwcu. Wtedy sprytny Tauron i Rafako (moim zdaniem możliwe, że wspólnie to wykombinowali), zamiast ciągłych raportów o rzekomych pomiarach sprawdzających... wpiszą sobie – aaa uj tam, węgla nie ma! :D I raportowali to chyba od miesiąca (sprawdźcie sobie dokładnie), że ubytek z powodu braku paliwa.

Tauron chyba faktycznie zwiększa wydobycie i rezerwy tego węgla. Dzisiaj pisał na Twitterze, że są jakieś prace w tych kopalniach bo rezerwy na jesień / zimę spadły im do 30% i chcą nadrobić. Być może jest to prawda. Być może Rafako wiedząc o pracach w kopalni wykorzystał sytuację (tzn. zejścia poniżej 30% rezerw) i zaczęli sprytnie raportować, że w im brakuje węgla w komorze na bloku 910.

PGE robi to samo. Po prostu teraz jest większy udział w OZE, więc węglówki nie muszą pracować na 100%. Można ograniczyć moc i zwiększyć rezerwy paliwa na jesień / zimę, bo prawdopodobnie z analiz wyszło im, że tej zimy zapotrzebowanie energetyczne będzie większe – z przyczyn oczywistych.

Moim zdaniem bubel tak czy siak do jesieni / zimy nie wytrzyma, i ten węgiel Tauronowi potrzebny nie będzie. No chyba, żeby indywidualnym odbiorcom sprzedać ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc niech wydobywają. O ile ten węgiel nadaje się do spalania w domowych warunkach (nie wiem).

Tauron kłamie – bo chcą wcisnąć bubla do NABE. Czyli niedziałający blok jako działający. Dlatego wszędzie, gdzie się da, powtarzają (nawet dzisiaj na twitterku) – że blok działa świetnie i bez zarzutów (XD). Zapytałem na Twitterze Tauronu załączając odpowiednią grafikę, czy ich zdaniem tak wygląda działający blok – nie oczekiwałem odpowiedzi, i oczywiście jej nie otrzymałem.

To chyba plan zapasowy – gdyby czasem Sołowow nie chciał kupować nowego kotła za 500 mln. euro. Zrobić NARODOWE złomowisko im. Jana Pawła II i pompować tam kasę z budżetu. Nie wiem, to też inny temat. Na przykład PGE GiEK daje ponoć radę ¯\
(ツ)_/¯

No tylko plan A lub B zakładają, że albo najbogatszy Polak da się wyrolować PiSowcom, Sasinowi (XD), albo chociaż zdołają zachować pozory do jesieni, i jakimś cudem pod okiem ABW (tak, to są również ich obowiązki!) sprzedać blok niesprawny jako sprawny i liczyć, że być może nie będzie w przyszłości żadnych konsekwencji dla architektów tego rewelacyjnego pomysłu :)

Tak – macie racje. Szansę na scenariusz A i B są niewielkie xD W związku z czym Rafako postanowił robić wrzutki (z którymi spotkałem się nawet na wykopie), że wungla brakuje / że wungiel jest zły. Normalnie Mireczek mi napisał 2 tyg. temu, że węgiel do bubla jest zły, bo tak usłyszał od pracowników:

https://www.wykop.pl/link/6722057/comment/107433877/#comment-107433877

Dzisiaj się przelało, bo idioci zrobili wrzutkę do głównych mediów xD Tauron czując nosem co się świeci, musiał ratować swoją dupę. Wiecie, w kontekście poprzednich, dużych awarii Rafakowcy mówili, że to pracownicy Tauronu zepsuli blok (XDD).

Poza tym Morawieckiemu dupa się pali, bo te programy węglowe coś im nie stykają, ludzie się boją, a tutaj jeszcze matoły doprowadziły do sytuacji, w której SPÓŁKI, KTÓRE NADZORUJĄ STRASZĄ OBWYATELI BRAKIEM PRĄDU W GNIAZDKU!

Na Twitterku od rana była mała burza. Oczywiście (tak jak zakładałem) do tego momentu zniknął jeden obrazek, który pokazywał jakieś dane z panelu (nie wiem? sterowania tym blokiem?). To dziwne. Zwłaszcza w kontekście, że pewna osoba na forum bankier.pl wrzucała sporo podobnych zdjęć ze środka elektrowni (w tym panelów również) xD (bez konsekwencji). Co prawda admini od razu usuwali mu te wpisy, więc nie udało mi się zrobić (wszystkich) zrzutów ekranu :D

Tauron oczekiwał, że Rafako zdementuje fejki o tym, że węgiel ujowy. No i napisze tak samo jak oni, że Jaworzno 910 mw działa świetnie, rewelacyjnie i bez zarzutu. Rafako tego nie zrobiło – pewnie wkrótce się dowiemy dlaczego :)
Przynajmniej do momentu w którym piszę ten post nie zajęli w tej sprawie stanowiska (oficjalnie). Poza tym lakonicznym wpisem na Twitterze. Załączam w kom.

Zresztą, wszystkie screeny wrzucę w komentarze, dla przejrzystości. Może jakieś większe media zainteresują się tym tematem, bo to co się odp-ala na tym bublu od ponad 10 lat to woła o pomstę do nieba.

Jeszcze gdyby media były konsekwentne i zamknęły mordę, to te straszą Polaków brakiem prądu w zimę. Moim zdaniem to kompletne skur-syństwo.

Tutaj przydałaby się jakaś solidna, dziennikarska robota. Wątków w tej sprawie jest mnóstwo, a zwykły szaraczek i tak nie będzie w stanie wszystkiego zebrać w kupę, choćby z takiego powodu, że do niektórych spraw potrzebny jest wgląd w akta pewnych spraw sądowych, szczegółowa znajomość prawa (kodeksu spółek handlowych) czy zwykłe odpowiedzi od zainteresowanych podmiotów ¯\_(ツ)_/¯ których choćbym chciał – jako szaraczek – nie uzyskam.

Jeśli sami chcecie sobie poklikać, to macie linki:

Oryginał w bissnes-insider

https://dorzeczy.pl/ekonomia/327055/brakuje-wegla-w-elektrowni-jaworzno-powazne-problemy.html

https://www.wnp.pl/energetyka/tauron-odpowiada-na-medialne-zarzuty-nowy-blok-energetyczny-w-jaworznie-pracuje-bez-problemu,604730.html

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-mocy-jednostek-wytworczych

https://remit.tauron.pl/?amp;datePublicFrom=2022-04-14&default=True&other=False&psize=20

#gielda #gpw #tauron #bekazpisu
Pobierz Thorrand - Tauron dzisiaj oczekiwał, że Rafako dalej będzie grać (w prawdopodobnie wc...
źródło: comment_1658422926PlrBJnX1DNNIo8YCfjv32o.jpg
  • 54
@Thorrand: Nie mam doświadczenia z aż tak dużymi blokami i już #!$%@?ąc od obecnej sytuacji propagandowo-politycznej, to takie problemy, zwłaszcza na początku eksploatacji kotła, to nie jest coś nienormalnego - projekt zderza się z rzeczywistością a wykonawca/zamawiający chwytają się każdej możliwej gałęzi, by ratować wizerunek i kasę.

Można z tego spróbować wyjść na dwa sposoby - poprawić działanie bloku automatyką (wychodzi to zazwyczaj średnio ( ͡° ͜ʖ ͡°
@user48736353001:

Na początku eksploatacji kotła? :D
Wiesz, że oddali ten blok w listopadzie 2020 r.?

Wcześniej miał działać od 2019 r. I działał (chwilę) po czym była pierwsza duża awaria.

No a początkowo miał on działać od 2017 / 18 r. Przypomnij mi, bo zapomniałem – jaką dzisiaj mamy datę?

Z tego co czytałem na innym forum (bo ja nie znam się na kwestiach technicznych) to osoba, która sprawia wrażenie dość
@Thorrand: Nie ma w Polsce inwestycji z dziedziny energetyki, która nie byłaby opóźniona ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeżeli będziesz miał możliwość w takowej uczestniczyć, to od razu zweryfikujesz swoje oczekiwania co do następnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie znam szczegółów projektów, nie brałem w nim udziału, doszły mnie o słuchy o przyczynach jednej z awarii i wyglądało to na błąd projektowy - widocznie
W idealnym świecie (a wiemy, że takie nie istnieją) nie budziłoby to aż tak dużych emocji. Niestety żyjemy w państwie pisowskim, które nie cofnie się przed niczym, byleby tylko propagandowo te sytuacje odpowiednio sprzedać.


@user48736353001: zgadza się - niedostępność bloku sprzedają jako propagandę xD.

Z tego co czytałem na innym forum (bo ja nie znam się na kwestiach technicznych) to osoba, która sprawia wrażenie dość merytorycznej (wklejając wszystkie linki
@user48736353001:

To prawda. Wszystkie duże inwestycje energetyczne były opóźnione. Ale naprawdę o 5 lat? :D
I po tych 5 latach wciąż nie działały?

No offence – ale w takim tempie skończą się gwarancje na kocioł, a ludzie dalej będą mówić, że no... na początku takie rzeczy to się zdarzają xDD

Zobacz do kiedy jest gwarancja na kocioł :)

PS: Naprawdę uważasz, że ta sprawa nie powinna budzić emocji? :) Wiesz –
Pobierz Thorrand - @user48736353001: 

To prawda. Wszystkie duże inwestycje energetyczne by...
źródło: comment_16584276982sTZAuAu21iDwlMwERmjj5.jpg
@ediz4:

I na tym kończymy twoją merytorykę.


Przecież nawet się nie zaczęła. Nie piszę o tym, co dokładnie jest zepsute :D Mógłbym snuć hipotezy w oparciu o czyjeś wpisy.
Przy czym tą główną przesłanką byłyby komunikaty wyżej wymienionych spółek, w których czytałem – że nie da się tego naprawić ;)
Nie wiesz czy blok jest zepsuty na amen


@ediz4:

Oczywiście, że tego nie wiem. I chyba mam prawo nie wiedzieć, skoro od właściciela tej jednostki na przestrzeni 8 miesięcy dowiedziałem się najpierw, że nie jest on naprawialny, a dzisiaj piszą, że działa świetnie.

nie wiesz jaką rolę tam pełni Sołowow


Yup. Nie wiem. Nawet to napisałem :) Możemy hipnotyzować. Mam nawet taką jedną... bardzo debilną :D

nie wiesz czy komunikaty z
Oczywiście, że tego nie wiem. I chyba mam prawo nie wiedzieć, skoro od właściciela tej jednostki na przestrzeni 8 miesięcy dowiedziałem się najpierw, że nie jest on naprawialny, a dzisiaj piszą, że działa świetnie.


@Thorrand: To daj tą wypowiedź gdzie twierdzą że jest nienaprawialna.