Wpis z mikrobloga

1955 + 1 = 1956

Tytuł: Pięć lat kacetu
Autor: Stanisław Grzesiuk
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788381231060
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 616
Forma książki: książka
Ze wszystkich książek-wspomnień o pobytach w obozach koncentracyjnych/łagrach/innych podobnych miejscach ta należy do tych które najlepiej oceniam.

Stanisław Grzesiuk, warszawski pieśniarz-gawędziarz w 1940 roku trafił do Dachau, a w 1941 roku do Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał do początku maja 1945 roku. W książce cenię szczególnie jedną rzecz - koncentruje się ona na opisie "zwykłego" życia w obozie, a śmierć i cierpienie są niejako na drugim, czasami bezosobowym planie, jednako towarzyszą narratorowi przez cały czas. Moim zdaniem, taki zabieg pokazuje jak "straszne" i "złe" były to miejsca - w innych tego rodzaju publikacjach często autorzy koncentrują się na opisie cierpień czy śmierci. Mam jednak wrażenie, że powoduje to, że myślimy o takich miejscach jako o czymś nadzwyczajnym czy nieprawdopodobnym. Tymczasem były to "zwykłe" miejsca w których "zwykli" ludzie sprawiali innym śmierć i cierpienie. Zwykli, normalni ludzie, których przed wojną można było spotkać na ulicach miast, którzy mieli rodziny, dzieci, żony.

Autor opisał życie obozowe bez cenzury, łącznie z walką o jedzenie, zmaganiami z innymi więźniami czy strażnikami, konfliktami między więźniami, aż po prostytucję czy wykorzystywanie seksualne. W tym wydaniu ujęte zostały dodatkowo fragmenty (są one "przekreślone" ale można je swobodnie przeczytać) usunięte przez autora w związku z wytoczonym mu procesem (opisał, jak jeden z więźniów wykorzystywał seksualnie innych).

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historia #wojna #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz pan_kleks8 - 1955 + 1 = 1956

Tytuł: Pięć lat kacetu
Autor: Stanisław Grzesiuk
Gatune...
źródło: comment_1658991712q9saPzQ8Ojk8JAhHPi2JlM.jpg
  • 21
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.8 / 10) (6 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 607
Gatunek książki: biografia

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-05 - Użytkownik FormalinK ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2020-08-25 - Użytkownik AceCombat__dziewiec0 ocenił na: ★★★★★★★
@TheHamlet: @kett:

Jakby się wam nie chciało szukać/czytać:

- prawdopodobnie "podrasował" swoją przedwojenną biedę (i on, i jego ojciec raczej źle nie zarabiali i nie należeli do najbiedniejszych). Nie żeby był bogaczem, ale nie był też biedakiem - i to akurat raczej jest prawda,
- "wyciąga" mu się sympatię do socjalizmu/komunizmu + to, że Boso, ale w ostrogach mocno krytykuje Sanację, bo chciał na tym zarobić i wkupić się w
Coś podjrzanie dużo tam pochwały socjalizmu


@rzaden_problem: @pan_kleks8: on nie ukrywał, że był socjalistą. Zresztą bardzo dużo robotników było i trudno sie dziwić. Warto przeczytać, żeby mieć wyobrażenie jak biednie żyli robotnicy w Polsce i dlaczego socjalizm/komunizm powojenny wcale nie był tak mocno krytykowany przez społeczeństwo.
@kapitan-amarena: ale co tam jest ciekawego, bo widzę że to jest dyskusja dwóch ziomków, którym coś się wydaje. To tak jakby zastanawiać się czy Polska powinna inaczej zareagować na agresję niemiecką, mając tylko naszą perspektywę.

@pan_kleks8 on w "na marginesie życia" opisuje rozmowę z typem, który strasznie narzeka na armię czerwoną, wieńcząc ją słowami "a co Ci na odcisk nadepnęła ta armia, że jej tak nie lubisz?" czy coś w tym