Wpis z mikrobloga

Mirki znające się na prądzie, proszę wytłumaczcie mi coś:

Podłączyłem przez puszkę z bezpiecznikami przetwornicę a do niej suszarkę, pobór prądu na wyjściu z przetwornicy był na poziomie 290 W przy napięciu 12.5V czyli 23A i jeszcze dochodzą straty przez przetwornicę. Prąd do puszki idzie przez regulator ładowania, na regulatorze pokazało 28A. W puszce dałem bezpiecznik 20A i jakim cudem ten bezpiecznik się nie przepalił? Dopiero jak dałem bezpiecznik 15A to się przepalił...

#elektryka #elektronika
  • 16
@marcho87: @Silikon: @zetisdead: Dzięki panowie wyjaśniliście mi to, mam jeszcze jedno pytanie, zarówno regulator ładowania jak i puszka z bezpiecznikami której używam mają w instrukcji aby nie przekroczyć 30A czy mogę je uszkodzić stosując bezpiecznik 25 lub 30A ? jeżeli prąd chwilowo będzie większy zanim bezpiecznik zadziała?
@AndroidAndrew: wątpię żebyś znalazł wiarygodną charakterystykę czasowo-prądową dla no-name'owych bezpieczników samochodowych.

https://eu.mouser.com/datasheet/2/240/Littelfuse_MAXI_58V_Datasheet-523226.pdf tu masz przykład bezpieczników z podaną charakterystyką. Według niej bezpiecznik 20A przy prądzie 28A powinien się przepalić po około 5 sekundach, ale to zależy jeszcze od temperatury otoczenia oraz przede wszystkim od powtarzalności produkcji: testowany bezpiecznik vs masowa produkcja.