Wpis z mikrobloga

@Jestem_robotem123:
Obecny konflikt na Ukrainie to też wojna pokoleń. Średni wiek ludzi u władzy w Mordorze jest jakieś 25 lat większy niż w Rohanie, na całym niemal świecie jest teraz mocna walka między konserwatywnymi boomerami i bardziej progresywną młodzieżą. A że w Ameryce wybory są de facto między partią konserwatywną i bardziej konserwatywną, to młodzi w polityce znaczą nic. Wymienisz jakiegoś polityka < 40 lat którego znasz z czegoś innego niż
@Sin-: Dużo młodszych. Nazwiska popularniejszych polityków:
- Morawiecki - 54 lata
- Sasin - 52 lata (wiem, grubas nie wygląda)
- Błaszczak 52 lata
- Zero - 52 lata
- Tusk - 65 lat
- Czarzasty - 62 lata
- Biedroń 46 lat
- Hołownia 45 lat

Z dużo starszych to mamy :
- Terlecki - 72 lata
- Kaczyński 73 lata

W porównaniu z Nancy Pelosi czy Bidenem to młodzieniaszki.
@caiuscosades: @czuczer: IMO to jest wina tego, że z racji na federacyjny system polityczny trzeba przejść dużo dłuższą drogę w polityce. Zaczynasz od poziomu hrabstwa, potem legislatura stanowa, stanowisko we władzach wykonawczych stanu (prokurator, gubernator), a dopiero potem się przeskakuje do władz federalnych. Tam też trzeba spędzić z 30-40 lat żeby cię uznano za wystarczająco doświadczonego do pełnienia funkcji pierwszoliniowych i voila, mamy tak taką geriatrię w polityce
@Aster1981: ogólnie to jak poczytałem - tajwan jako panstwo jest uznawane przez jakieś 14 krajow swiata. nawet USA sie na niego #!$%@? kiedys w ONZ. Rząd Tajwanu rości sobie prawo do rządu wyspą ale i całymi Chrl a nawet częscią Rosji ale równcześnie nie będzie się o to bił w wojnie domowej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Anyway - moim zdaniem nawet jesli de iure Tajwan mialby tu
@jPaolo2: no to moglem pomylic, w kazdym razie skoro naleza do chin prawnie i są uznawane jako część chin przez prawie caly swiat no to ja powiem tylko tak - jesli dojdzie do konfliktu to oczywiscie usa bedzie uznane jako wyzwoliciel a nie agresor ;p co nie zmienia faktu, ze dobrze miec tajwan pod kontrolą usa.
@monarchista: to duzo bardizej skomplikowane, ale nie chce mi sie o tym dyskutowac w komentarzach. To wlasnie USA bronia Tajwanu przed Chinami, bez tego fkatycznie bylaby tam wojna i to bardzo brutalna. I zdecydowanie nie uznaja ani USA ani chocby Polska wladzy Chin nad Tajwanem.
A Pelosi leci tam podczas trwajacej wizyty w Azji.
Jak pisalem, Chiny moga tyle ze sobie pokwicza ze zlosci. I zobaczymy to doslownie na dniach.
@monarchista: Tu masz pokazane:

Kraje ciemnozielone i jasnozielone uznają Republikę Chińską za prawowitego reprezentanta Chin.
Kraje bladozielone oficjalnieuznają Taiwan za "nieodłączną" część Chińskiej Republiki Ludowej, ale w praktyce wiedzą, że Taiwan jest niepodległym krajem i używają "Ekonomicznych i Kulturowych Biur Tajpeju" jako de facto ambasad.
Kraje szare wolą nie zadzierać z Pekinem i nie mają nawet tego.
Ostatnio Litwa spowodowała straszny ból dupy czerwonych chińczyków bo przemianowała takie biuro
Pobierz jPaolo2 - @monarchista: Tu masz pokazane:

Kraje ciemnozielone i jasnozielone uznaj...
źródło: comment_1659427665CZ9qXV9082j6Xi0nmtVTtL.jpg
@Celinka95: Tajwan im się prawnie należy, bo Narody Zjednoczone uznały, że kraj który włada 99% Chin jest prawdziwym reprezentantem Chin i wywaliły rząd Czang Kaj-Szeka z ONZ-u.

Kto wie, gdyby był to wybór pomiędzy dyktaturą, a jedną z trzech działających demokracyj w Azji jak ma to miejsce teraz, to by nie było takiej decyzji, ale w 1971 był to wybór pomiędzy dyktaturą, która miała pod kontrolę praktycznie cały kraj, a dyktaturą,