Wpis z mikrobloga

Mirki, teściowie mają gospodarstwo po rodzicach teściowej na 90% my je przejmiemy i chcemy wyremontować dom i w nim zamieszkać za kilka lat.
Jest jeden problem który najbardziej mnie pali kiedy dłużej tu przebywam w chwili obecnej - eternit. O ile na dachu stodoły niech sobie leży jeszcze (nie jest za bardzo używana, za jakiś czas się zmieni), ale w dalszych zakątkach podwórka leży on porozwalany (skądś spadł?) i są tam zarówno większe części dachu jak i malutkie porozwalane kawałki, leży to w ziemi kilka lat (od kiedy znam moją żonę i tam pierwszy raz przyjechałem to już tak było, czyli przynajmniej od dekady).
Chciałbym w najbliższym czasie to przekopać i każdy kawałek ziemi przejrzeć żeby znaleźć ten syf.
Czytałem że spece polewają go wodą i oczywiście trzeba to delikatnie ściągać żeby się nie połamał, maska na twarz itd. Tylko to było o ściąganiu eternitu z dachu.
Miał ktoś może doświadczenie z podobną sytuacją albo wie jak to ogarnąć?

Chciałbym to ogarnąć a jednocześnie nie zastanawiać się czy nie robię czegoś głupiego i załatwię wszystkim w koło jakiegoś raka płuc którzy będą wtedy na podwórku, choćby na drugim końcu podwórka ||

#budujzwykopem #eternit #azbest #remontujzwykopem
  • 10
Spece od zbierania eternitu z ziemi? Pierwsze słyszę. Póki się nie pyli nie jest niebezpieczny. Maska rękawiczki i zapierdzielaj do taczki zbieraj, potem do bigbaga i zgłaszaj odbiór.
@powaznyczlowiek: ogólnie chce ogarnąć te gospodarstwo mimo że się nie znam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeśli chodzi o dopłaty itd. to wiem że takie były, ale dopiero od kiedy mam dzieci to serio zacząłem myśleć żeby przejąć ten dom. A ogólnie teściowie jak i wcześniejsze pokolenia co tu mieszkały to straszliwe sknery, więc wiele rzeczy jest po taniości albo byle jak (mimo to jest całkiem solidnie), a
@tytusprod: ostatnio z teściem ściągaliśmy eternit z dachu stodoły i chodziliśmy bez żadnych masek i kombinezonów. Sam tez 30 lat temu go kładł na tym dachu i nic mu nie jest.
Nie masz się co bać ze podnosząc z ziemi kawalek rak cię #!$%@?
Eternit to super materiał pod wieloma względami i tylko jak się pyli to jest niebezpieczny jeśli ktoś się tym pyłem zaciąga ale konsekwencje po dekadach. Są dopłaty do jego utylizacji w gminach

@tytusprod: