Wpis z mikrobloga

@ponczkowy:
Hej,
Mam pytanie, może ktoś z tagu #niemcy będzie wiedział.
Pracuję jako #programista na umowę o pracę i mieszkam w #berlin
Zastanawiam się nad powrotem do PL, ale chciałbym pozostać w obecnej pracy.
Wiązałoby się to z wymeldowaniem z Berlina.
Czasami bym dojeżdzał do biura z Polski a czasami pracowałbym zdalnie.

W pracy wstępnie powiedzieli mi że to nie jest legalne i że muszę mieć:
- niemiecki meldunek
- konto w niemieckim banku ( od 2 lat dostaje wyplatę na konto w euro w Polskim banku i nigdy nie było problemu ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Pozatym:
- Podatki płacę w Niemczech
- Doradca prawny powiedział mi że nic nie stoi na przeszkodzie żebym miał meldunek i miejsce zamieszkania w Polsce, bo, jest mnóstwo osób które mieszkają w Polsce i codziennie dojeżdżają do Niemiec do pracy. (Pracują w charakterze grenzpendler/grenzgänger)

Wymóg niemieckiego miejsca zameldowania, pojawił się u mnie już w drugiego pracodawcy.
W obecnej sytuacji nie wiem czy mój pracodawca nie jest zaznajomiony z przepisami i wymaga meldunku?
Czy może jest coś w prawie niemieckim co rzeczywiscie wymaga od pracodawcy żeby pracownik miał meldunek?

Zanim pójdę się wykłocać z HR`ami chciałbym się upewnić czy mam rację.

Dzięki za odpowiedzi ()

#prawo
  • 7
@ponczkowy: u mnie w pracy kumpel miał taki sam temat. Kombinowali nawet z zewnętrznym doradcą podatkowym i stanęło na tym, że chłop wynajął mieszkanie w Niemczech i tam ma zameldowanie.
Także raczej ciężko to obejść.
Mam podobna sytuacje. Niemiecki pracodawca tez wymagal meldunku w Niemczech. Ja pracuje zdalnie, ale duzo jezdze i podejrzewam, ze pracodawca mialby problem z ustalaniem zwrotu kosztow za podroz sluzbowa. Wydaje mi sie, ze Pracodawca nie chce miec dodatkowej roboty papierkowej.

Konto bankowe mam w PL i pracodawca nie mial z tym problemu, ale jest duzo instytucji w DE, ktorych formularze nie przyjmuja IBAN (niemiecki numer konta jest chyba 2 cyfry krotszy). tutaj
@ponczkowy: Mi pracodawca dal ten wymog przed podpisaniem umowy i sie na to zgodzilem. Dlatego nie zachodzilem czy to odgorne reulacje czy tylko wymog pracodawcy.

Mozesz miec meldunek na znajomego lub na rodzine, konsekwencje beda takie ze wszystkie pisma beda przychodzic na adres z meldunku.
@ponczkowy Mam teraz podobną sytuację i mój pracodawca składa do urzędu wniosek A1 (A1-Bescheinigung) czyli tak jakby podróż służbowa.
Konto i meldunek mam w Niemczech, także z tym nie kombinowałem.