Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 59
Prawie 200 plusów zebrał ojkofobiczny wpis jakiegos nieuka co nie uważał na lekcjach geografii w gimbazie i podział osadnictwa na ulicowke, gdy mu wytknąłem to w komentarzu to usunął go więc wstawiam wpis którego nie usunie.
Tak więc drogi kolego, w Małopolsce często budowano wsie na prawie niemieckim, w zabudowie podobnym do ulicowki - łańcuchówce(Waldhufendorf), tak, ci świeci niemcy budowali w tak bezsensowny sposób!
Trzeba także pamiętać że my byliśmy sporo czasu pod wplywami obcych mocarstw, jak np. Podczas zaborów, gdzie raczej ekstensywnie nas wykorzystywano, a nie jak w Bawarii czy Saksonii ze maks to mógł lokalny władyka podbić innego księcia by mu wies zabrać o którą będzie dbał jak o swoją.

Ps tam ktos wnioskował ze to ze względu na prawo przeciwpożarowe, dalem też ciekawostkę która uslyszalem w muzeum wsi lubelskiej i powtórzę ja jeszcze raz :
Kiedys budowano chaty wraz z okolnikiem np. Na planie kwadratu, potem przemyślano sprawę i nakazano budować je osobno, z dala od siebie, tak że gdy pożar wybuchnie to chlop nie zostanie z niczym a będzie miał albo stodole albo chatę.

#piekloperfekcjonistow #urbanistyka #patodeweloperka #architektura #polska #niemcy #skyscrapercity #chlewobsranygownem @aei9077
Pobierz ButtHurtAlert - Prawie 200 plusów zebrał ojkofobiczny wpis jakiegos nieuka co nie uwa...
źródło: comment_1661243761F65XIliEmU79e6tNs3VvQR.jpg
  • 33
@ButtHurtAlert: Wszystko by było fajnie, tylko jak sobie najedziesz na taką wieś na google maps to szybko się okaże, że 3/4 budynków powstało po 2WŚ, a z tego jeszcze połowa po wejściu do ue. Wyraźnie widać, że to już od dawna nie jest żadna ulicówka. Plus każde rozwiązanie ma sens jak jest dostosowane do skali, taka ulicówka w czasach zaborów, które przywołujesz była zabudowana na kilkuset metrach, teraz te wsie ciągną
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@F1A2Z3A4: ale to wszystko wiąże się z historią. U nas w przeciwieństwie do zsrr nie rozkulaczano na masowa skalę chłopów biednych by potem ich kolektywizowac. Jest to pewne przywiązanie do ziemi i tyle, to po prostu nasza historia.
@ButtHurtAlert: Mogę? Ja nadal się trzymam tego, ze obie wioski są postawione na zupełnie innym terenie i w zupełnie innej epoce. Polska wioska jest zbudowana właśnie według niemieckich standardów osadnictwa. Całe góry są obudowane takimi łańcuchami wiosek, właśnie dlatego, że wtedy tak było lepiej, szczególnie na takim terenie, bo blisko rzeki i łatwiej podzielić teren. Niemieckie miasteczko nie tylko jest na łatwiejszym terenie, ale też daleko od rzeki, co jest bez
@ButtHurtAlert: Na ziemiach odzyskanych też? Wyraźnie widać, że tematu nigdy nie analizowałeś i stawiasz błędne tezy. Rolnik sprzedaje taką wąską i długą działkę, albo dzieli, dozbraja i sprzedaje. To jedyny czynnik, który determinuje takie układy zabudowy. Przyjrzyj się jaki kształt mają uprawy i jak wyglądają zabudowane działki obok nich. Wieś z wpisu to jeszcze nie jest mocno jaskrawy przykład i nie wygląda jakoś źle, bo jednak stawiam, że to gdzieś pośrodku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@F1A2Z3A4: ależ oczywiście, ja się za eksperta nie uważam, trochę się interesuje historia w rozumieniu ogólnym, trochę podróżuje i wpis opa wydał mi się po prostu smieszny.

Wlasnie dlatego układ ulicowki jest nadal aktualny - bo ludzie sprzedają swoją ziemię a inni na niej budują domy ¯\(ツ)_/¯ nie wiem czego ma to dowodzić.
Tak, piszę o wsi niemieckiej a potem o rosyjskiej kolektywizacji, bo wywnioskowałem z twojego komentarza ze najchętniej
Prawie 200 plusów zebrał ojkofobiczny wpis jakiegos nieuka co nie uważał na lekcjach geografii w gimbazie i podział osadnictwa na ulicowke, gdy mu wytknąłem to w komentarzu to usunął go więc wstawiam wpis którego nie usunie.


@ButtHurtAlert: ale czego nie rozumiesz, polska jest zła a niemcy zajebiste, patrz, mam tu dwa zdjęcia z wsiami, wszystko widać jak na dłoni
nie ma co na siłę ludziom domów burzyć bo wykopowi się nie podoba.

@ButtHurtAlert: tu nie chodzi o estetykę wykopka, tylko o organizację przestrzeni. Jak masz miasteczko, to poruszasz się w jego obrębie na piechotę, łatwo tam wstawić przystanek autobusowy/stację kolejową, masz na małym terenie ogarnięte po całości kanalizację, wodociąg. A jak masz ulicówkę, to każde dociągnięcie i utrzymanie medium kosztuje fortunę, a rolnicy są zmuszeni używać samochodów, bo nie ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Glassius: ale ja to wszystko wiem i rozumiem xD
Wszystko się rozbija o historie, pisałem wcześniej ze możemy teraz budować z rozmysłem, mając do tego możliwości i środki, ale nie ma co roztrząsać tego ze 200l temu pan rozdał teren w taki sposób sołtysowi do podziału i teraz jesteśmy gownem nie to co niemcy którzy robili dokładnie to samo tylko op sobie wybral pod teze wioski xD
ale czego nie rozumiesz, polska jest zła a niemcy zajebiste, patrz, mam tu dwa zdjęcia z wsiami, wszystko widać jak na dłoni


@Kouros: Szanuj się i najpierw przejrzyj historię moich wpisów zanim mnie oskarżysz o takie coś.

Wszystko się rozbija o historie, pisałem wcześniej ze możemy teraz budować z rozmysłem, mając do tego możliwości i środki, ale nie ma co roztrząsać tego ze 200l temu pan rozdał teren w taki sposób
to może wreszcie zacznijmy to robić zanim zasramy naszą przestrzeń do końca


@aei9077: a mi się to "zasranie" bardziej podoba od niemieckiego ordnungu gdzie domki nawet na wsi sąsiadują ściana w ścianę a o dużym podwórku to można sobie pomarzyć
a mi się to "zasranie" bardziej podoba od niemieckiego ordnungu gdzie domki nawet na wsi sąsiadują ściana w ścianę a o dużym podwórku to można sobie pomarzyć


@Kouros: Ta zabawa kosztuje nas 80mld zł rocznie, nie mówiąc o stratach społecznych, dostępności, wypadkach samochodowych itd. Ale spoko, stać nas, tylko biedaki z krajów zachodnich oszczędzają planując przestrzeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a po co przeliczać to na pieniądze? wolne weekendy pewnie kosztują nas jeszcze więcej


@Kouros: Tym komentarzem idealnie pokazałeś błąd w swoim myśleniu czyli myślenie krótkoterminowe. Skąd wiesz, że wolne weekendy kosztuja nas więcej? To jest myślenie typu januszex. Moim zdaniem kosztują więcej tylko krótkoterminowo, długoterminowo żyje się nam lepiej i wydajniej pracujemy dlatego, że mamy wolne weekendy. Ostatecznie więc zyskujemy.