Wpis z mikrobloga

Chciałbym na własną rękę zbudować fotowoltaikę na dachu do 3,6kW. Gdzie najlepiej kupować materiały i jacy producenci mają najlepszy stosunek cena/jakość? Czy mogę liczyć na jakąś dotację robiąc to samemu? #fotowoltaika
  • 11
@Mateos2
Pewnie tych wymienionych firm nie stac bylo albo wiedzialy, ze nie maja po co startowac. Jak masz inne wyniki testow to podziel sie.

Sciagnij PDF tam są szczegóły. W osobnej zakladce sa opisy testow Jest metodologia testow opisana w osobnym .pdf. Wszystko jest na tej stronie. DNV (Det Norske Veritas) jest jedna z najwiekszych firm certyfikujacych na swiecie, glownie zajmujace sie klasyfikacja w przemysle morskim.

Mam doswiadczenie z JA Solar i
Robilem mase testow i parametry byly w porzadku


@C_________I_________: a możesz opowiedzieć jakie testy robiłeś? Ew jakim sprzętem?

Pytam z czystej ciekawości, bo poza testem STC i pochodnymi, reszta testów które znam jest de facto uznaniowa lub symulacją
A akredytowane testy to bardzo mała ilość placówek w Europie.
@Mateos2: Testy to sciaganie charakterystyki U-I za pomoca Solmetric, HT Instruments i PVPM. Termografia za pomoca Flir i Fluke. Kazdy modul mial tzw. flash test z fabryki zapisane w Excel. Flash test robila tez zewnetrzna firma na placu budowy. Mieli swoj kontener do testow, demontowali kilka losowych paneli i je testowali - naswietlenie i parametry STC, elektroluminescencja, mikropekniecia, PID. Kilka losowych, nowych paneli prosto z kontenera rowniez bylo wyslane do tej
flash test z fabryki zapisane w Excel


@C_________I_________: i tu jest pies pogrzebany.
Flash testy w fabryce niestety rozmijają się z rzeczywistością.

Mogę wrzucić jako ciekawostkę certyfikowany pomiar panela tier-1 firmy która w/w rankingu jest bardzo wysoko.
Jestem ciekaw czy ktoś zgadnie ile ma na tabliczce znamionowej.

I oczywiście, panel przeszedł EL bez uwag - nie jest uszkodzony
@mscycling: często gęsto bardziej opłaca się zapłacić wykonawcy który wie co robi i nie trzeba poprawiać i naprawiać.
Między wiedzą jak zrobić a poprawnym wykonaniem jest spora różnica.
Dodatkowo instalator daje fakturę z VAT 8% więc może być taniej

To nie jest jakiś rocket science, ale to tak jak elektryka w domu - człowiek wie jak to zrobić ale lepiej zapłacić fachowcowi.

Panele - tak naprawdę to jeden pies. Jak kupisz