Wpis z mikrobloga

@ksaler: Zdaniem wielu historyków dogadanie się z Hitlerem byłoby najsłuszniejszym wyborem, by uniknąć takiej rzezi Polaków i polskich Żydów. Gdyby ruszyć na ruskich razem, można byłoby przygotowywać się do odwrócenia sojuszu i przeciwstawienia się Rzeszy w późniejszym czasie, będąc na to bardziej gotowymi. Z dużym prawdopodobieństwem zginęłoby dzięki temu dużo mniej ludzi.
  • Odpowiedz
@ksaler: tak, a o co chodzi?

A pisząc poważniej - byliśmy wtedy w tak beznadziejnej sytuacji geopolitycznej, że ta opcja wcale nie była czymś absurdalnym.
A dla krajów bałtyckich, czy też Ukrainy realną szansą na wyzwolenie.
  • Odpowiedz
@vrim: W takim razie ma demencje, bo to co napisal tutaj calkowicie sie kloci z tym co pisal wczesniej, ze nas ukraina zaatakuje, ze rosje zaatakuje itd bzdury.
Do domu starcow a nie do polityki.
  • Odpowiedz
@ksaler: Jestem beznadziejny w nazwiska. Brat jest historykiem z wykształcenia, kiedyś czytałem trochę jego zbiorów i tam taka opcja była przedstawiana kilkukrotnie przez różnych autorów. Pamiętam to dobrze, bo było dla mnie wielkim szokiem otworzenie oczu na alternatywę dla tak przykrej historii.
  • Odpowiedz
Gdyby ruszyć na ruskich razem, można byłoby przygotowywać się do odwrócenia sojuszu i przeciwstawienia się Rzeszy w późniejszym czasie


@Fattek: Już widzę to przeciwwstawienie się rzeszy, gdy pół narodu ginie na froncie wschodnim, a drugie pół w obozach koncentracyjnych. Btw - walcząc z ZSRR, walczylibyśmy pewnie także z USA. Tak czy inaczej to tylko gdybanie i wnioskowanie po fakcie.
  • Odpowiedz
z Hitlerem oprócz Włoch poszły: Japonia, Węgry, Słowacja, Finlandia, Rumunia, Chorwacja i Francja


@Baton332: Jednak to Polska widniała w planach Hitlera, jako lebensraum dla Niemców, a sami Polacy mieli zostać zredukowani do minimalnej ilości niewolniczo pracujących na Niemców. Inaczej bym oceniał państwa, których terytoriami III rzesza nie była bezpośrednio zainteresowana.
  • Odpowiedz