Wpis z mikrobloga

Jutro ostatnie podrygi Rafako :)

https://www.nowiny.pl/biznes/193986-rafako-ujawni-fakty-i-dokumenty-zwiazane-z-uszkodzeniem-bloku-910-mw-w-jaworznie.html

Do 31 sierpnia obowiązuje linia kredytowa:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/RAFAKO-Zawarcie-aneksu-do-Umowy-limitu-kredytowego-wielocelowego-z-Powszechna-Kasa-Oszczednosci-Bank-Polski-S-A-8381450.html

Nie bez powodu przedłużali Rafakowcom „tylko" o miesiąc – począwszy od maja.

Nie sądziłem, że to się tak skończy. Na pewno wykluczyłem jakiekolwiek „przejmowanie" spółki przez państwo... czy różnych miliarderów (amatorów). Pisałem to już w kwietniu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie pakowałby się na taką minę.

Nie przewidziałem, że Tauron dostanie zgodę w takich... nadzwyczajnych okolicznościach (wojna = kryzys energetyczny / zima / rok do wyborów) na zakończenie sprawy Jaworzna 910. Byłem zdziwiony, gdy Rafako (słusznie) wyleciało z bloku na zbity pysk.

Nie ma Jaworzna – nie ma linii kredytowej. Po co mieliby ją teraz przedłużać? Praktycznie do realizacji przez RFK została tylko ec. Radlin dla JSW Koks.

Nadal chciałbym poznać raport w tej sprawie:

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/4814,Kontrola-w-JSW-KOKS-SA-zakonczona.html

Wracając – taki problem, to nie problem. I nie sądzę, by miał stanowić jakąkolwiek przesłankę dla podpisania przez PKO kolejnego aneksu.

Jutro będzie niemałe widowisko w mediach. Już pewne rzekome zdj. z bubla hulają po necie. Warto obserwować i mieć minimum świadomości o tym, co wydarzy się wkrótce.
A tak jak pisałem już w kwietniu, będzie to największa afera związana z energetyką w Polsce

Moim zdaniem temat Rafako można powoli zamknąć. Niechlubne zakończenie historii spółki, która faktycznie kiedyś była filarem polskiej energetyki ¯\_(ツ)_/¯

#gielda #technologia #energetyka
  • 23
@ejsidisi:

Komu PKO sprzeda aktywa Rafako... tzn. swoje aktywa ( ͡° ͜ʖ ͡°) to już nie jest takie ciekawe.
Nie sądzę, by firmy ustawiały się po to w kolejce.

Od 2 lat wiodące firmy z branży inwestowały sporo kasy pod energetykę atomową – co Rafako ma do zaoferowania? Narzędzia po bublu? Pliss – czy halę, w której budowano palniki do bubla, a potem prezentowano tam elektrycznego busa
ale jakoś dwa lata temu padła elektrobudowa, której sąd arbitrażowy przyznał rację w sporze z Orlenem


@ejsidisi:

Tak było. Tylko że były to sprawy groszowe, bez większego znaczenia dla elektrobudowy ¯\_(ツ)_/¯

Kolejne wyroki arbitrażowe dają Elektrobudowie już 26 mln zł i 6 mln euro, które musi oddać PKN Orlen


Haha... „groszowe" – oczywiście groszowe w kontekście upadku elektrobudowy. Ten wyrok, te pieniądze niczego nie zmieniły.
Chociaż leszcze łudziły się i kupowały
@ejsidisi: w sumie jak to jest? W jakimś newsie widziałem coś w stylu, ze użytkownikiem bloku póki co, do oddania dla Tauronu, jest spółka zależna Rafako. To tak jakby oni sami odpowiadali za badanie jakości paliwa?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eloyard: yup, blok eksploatuje spółka celowa. Eksploatacja to też monitorowanie stanu bloku, ale ja energetykiem nie jestem i się do końca na tym nie znam
@ejsidisi: @eloyard:

Węgiel jest kiepski, od początku taki był. Nawet podpisano aneks do pierwotnej umowy, o dodatkową rozbudowę infrastruktury, w celu umożliwienia spalania paliwa o większej rozpiętości w zakresie podstawowych parametrów, niż wskazano w kontrakcie, patrzcie:

zwiększenie ceny Kontraktu Głównego o kwotę 52 308,4 tys. złotych netto, wynikające głównie z (i). zaprojektowania, dostawie i montażu dodatkowej warstwy modułów katalizatora wraz z zabudową instalacji dozowania addytywu, (ii). możliwości rozszerzenia pola paliwowego
Pobierz
źródło: comment_16617964300QzM8ycFalLKNF8aFiQOIF.jpg
@eloyard: @ejsidisi:

ale ja energetykiem nie jestem i się do końca na tym nie znam


Też nie jestem. Nie musisz się na tym znać, by zrobić małe śledztwo i porównać cyferki:

Podwyższenie temperatury pary z 540oC do 600-620oC spowodowało konieczność zastosowania stali austenitycznych w ilości około 17% masy elementów ciśnieniowych, a dalszy planowany wzrost temperatury wymaga dodatkowo zastosowania nadstopów niklu (tab. a)


Źródło:

https://www.cire.pl/pliki/2/mater_bud_kotlow.pdf

Projekt kotła (...) zwiększenie parametrów pary
Pobierz
źródło: comment_16617988267Y96TdoqkErcT3I5tYXsMu.jpg
@losBamberos88:

Nie nie nie :)

Jutro robią konferencje:

Rafako ujawni fakty i dokumenty związane z uszkodzeniem bloku 910 MW w Jaworznie


Ostatnie podrygi dlatego, ponieważ jutro / najdalej w środę, miał być aneks przedłużający linie kredytowe. A skoro nie ma Jaworzna – to aneksu (moim zdaniem) nie będzie.
@Thorrand: moim zdaniem za dużo niedomówień i domysłów w twoim tekście. Dopóki nie zostaną ujawnione oficjalne dokumenty, uważam że faktycznie winne może być Rafako ale i obsługa Taurona również.
Aczkolwiek dzięki za info o konferencji, będę śledzil temat
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Thorrand: mirku, kawał roboty odwaliłeś i widać zaangażowanie, rozkminienie i znajomość tematu. dałbym i 100 plusów jakby było możliwe. Pamiętam nawet ktoś wrzucał swego czasu znaleziska, że ruszt został już skopany na etapie projektu, dołożyli do tego błędy w wykonawstwie i awaria gotowa. Ludzie z Rafako zrzucają odpowiedzialność na Tauron i jakość węgla, co to ostatnie jest na rękę przy ostatnich zawirowaniach ogólnie z weglem, a podejrzewam, że to tylko zasłona
Czyli to, że Tauron nie dostarczył paliwa o odpowiednich parametrach do ostatecznych testów kotła to też kłamstwo Rafako?


@Vetinari:

Tak sądzę – ale nie mam na to niezbitych dowodów. To Rafako twierdzi, że robiło ekspertyzy, choć ich nie pokazało.
„Mam ale nie pokażę! Niech Tauron pokaże" ¯\(ツ)_/¯

Natomiast na 100% wiem skąd się wziął temat węgla, i na to już mogę przedstawić „dowody", w tym przypadku są to spójne wypowiedzi
@Vetinari:

Tak, była. Główne media nie rozpisywały się szczególnie o tym, ale wszystkie branżowe owszem.

Lipa, bo jednak pomyliłem się z aneksem. PKO znowu podpisało im linie kredytową na ten miesiąc. Nie wiem dlaczego to zrobili ¯\_(ツ)_/¯