Wpis z mikrobloga

@QoTheGreat: o to może ktoś rozjaśni jedna rzecz. Często gdy oglądam filmy z lotów myśliwcami, pilot robi obrót o 90st. I ciekawie mnie czy na drążku (czy jakimś innym urządzeniu), ma przycisk obrotu o równe 90st czy oni mają takie wyczucie? Bo na filmikach wyraźnie widać,że to wręcz automatyczny obrót, tak wygląda. Może jakiś pilot podpowie( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Walther00: ale ma przecież czujniki na ekranie gdzie widzi jak samolot jest ustawiony względem ziemi i na tym się opierają ze swoimi manewrami. Zanim jeszcze zaczął stosować taki manewr, to pewnie go uczyli na symulatorach i samolotach szkoleniowych. Myśliwce to tylko wyższy poziom wtajemniczenia z racji szybszych prędkości przelotu, ale podstawy są te same.

@mondrymiszcz: Uwzględniając, że maszyny wojskowe mają być skuteczne i jak najmniej przeszkadzać pilotom, to samo sterowanie
@mondrymiszcz: czyli roll + yaw, pytanie to jak utrzymują kąt przechylenia tak, żeby utrzymać wysokość przy takim manewrze - generalnie nie musisz mieć 90 dokładnych stopni i zawsze możesz korygować w trakcie manewru. Myślę że odpowiedzi wyżej wyjaśniają, doświadczenie + sztuczny horyzont. Na sztucznym horyzoncie masz zaznaczoną oś samolotu, jeżeli rozpoczniesz manewr z osią na poziomie horyzontu i zrobisz odpowiedni przechył, to taki skręt będzie przebiegał zgodnie z płaszczyzną horyzontu. Nie
@Wap30: o samolotach mam pojęcie takiezze są małe kible i zabierają mnie na wakacje( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale lubię oglądać militarne samoloty i zawsze mnie to intrygowało,że manewr jest bardzo agresywny a wygląda jak równe 90st ("równe";)) dzięki za odp. Myślałem,że może mają coś na zasadzie jakieś skali albo lekkiego oporu,kliknięcia,#!$%@? wie,żeby pod ręką była informacja. Takie było moje gdybanie, laika( ͡° ͜ʖ ͡°