Wpis z mikrobloga

#gielda
Pomyslcie o tym tak:
Handlowanie w tym rynku niedzwiedzia - od poczatku roku do zobaczymy jak dlugo - da mnostwo wiedzy i doswiadczenia

Moze wyjdziesz stratny, moze nie zarobisz, ale jak tylko nie pograzysz sie zupelnie, to ostatecznie dobrze na tym wyjdziesz
Zebrane na tym rynku doswiadczenie i skill bedzie procentowac juz zawsze
Szesc miesiecy tego rynku daje wiecej niz caly okres 03/2009 - 03/2020, ktory nie uczyl nic i premiowal ignorancje
  • 26
@151346136: gdzies słyszałem opinie goscia co jest na rynku od 30 lat i przezyl bessy w 2000-2001 oraz w 2008, ze takie sytuacje ucza nas ze nigdy nie jest tak tanio, zeby nie mogło byc jeszcze taniej( ͡° ͜ʖ ͡°) trzeba po prostu byc cierpliwym i obserwować
@151346136: przyznam że nie rozumiem, w czym te 6 miesięcy ma być lepsze do nauki w porównaniu do jakichkolwiek innych 6 miesięcy na rynkach kapitałowych. Może tyle że możemy sprawdzić swoje emocje
@card_man: napisałem już, że nie chodzi mi o to samo

Jeżeli nie widzisz ile tak skomplikowany, niepewny, zmienny, nauczony że Fed zawsze ratuje, pierwszy raz z inflacją, z armią nowych uczestników po covidzie , itp itd rynek może Cię nauczyć, to you're NGMI

Chodzi mi o to, że albo się tym interesujesz i to jest Twoja pasja i hobby i jak jesteś kumaty to widzisz w obecnym rynku ogromną okazję do
@151346136:
Masz racje
Ale dla mnie to jest nudne
Nie bede lapac ani esek ani long w bull run dla mnie to zbyt duze ryzyko
Nie lubie cfd
Wole stac z boku
Dolar poki sie umacnia to znaczy ze gielda spada w usa dax i wig
Dziwna logika
Dla mnie glownie teraz rozgrywane sa mafijne zagrywki pokerowe bez skladu i ladu
Tylko hazardzista moze wejsc lub glupek jak zaor i probowac
@151346136: Wiesz co mam takiego kolegę co nieironicznie siedzi na WIGu bo „tam sie nauczy więcej niż w USA bo jest trudniej”.

Niepopularna opinia - ale rynek nie premiuje wiedzy i doświadczenia a skuteczność. Wolę być ignorantem z pulchnym portfelem korzystających z prostackiego podejścia niż obserwować straty wmawiając sobie że wyrafinowane strategie kiedyś zaprocentują. Umiejętność adaptacji nie wymaga nauki a nic więcej nie potrzebujesz.

Dziś pierwszy dzień szkoły więc analogia -
@monyprintergobrrrr: Jezeli chcesz miec lepsze stopy zwrotu niz rynek to musisz cos wiedziec i potrafic. Jak chcesz robic sharpe ratio ponad 1.5 to kup i trzymaj nie wystarczy
Nie wiadomo czy rynek znowu wroci do stanu sprzed ostatniej dekady, czy bedzie zachowywal sie zupelnie inaczej
Era pasywnego inwestowania byc moze sie skonczyla

Przyklad z WIGiem chybiony, bo moim zdaniem dywersyfikacja klas aktywow to podstawa i jezeli chce sie myslec o jakims
@151346136: czemu era pasywnego inwestowania się niby skończyła?

Ja wiem, że tutaj dla wielu długi horyzont inwestycyjny to rok, ale jeżeli ktoś ma 20 lat, no dobra może przesadziłem ma 22-24 lata idzie do pierwszej poważnej pracy na studiach i ma horyzont 30-40 letni, to czemu nie miałby inwestować pasywnie?
czemu era pasywnego inwestowania się niby skończyła?


@niezdiagnozowany: nie napisalem tego
napisalem, ze byc moze sie skonczyla

Pieniadze trzeba w cos inwestowac, najlepsze opcje to akcje i nieruchomosci, historycznie
Jak ktos nie chce aktywnie uczestniczyc w rynku, nie interesuje go to, nie ma na to czasu to oczywiscie pasywne inwestowanie to dobry pomysl

Ale!
W historii sa bardzo dlugie okresy, gdzie jak wlozyles pieniadze w zlym momencie to przegrales
Jak wlozyles
@151346136: no to na pewno. Dlatego trzeba dywersyfikować i trochę o tym rynku się uczyć, żeby móc dokonywać pewnych korekt w swojej strategii.

Dlatego najlepiej na początku określić sobie pewną filozofię i strategie, inwestować w szeroki rynek, potem zaczac świadomie zbierać perełki.

Wejście bez wiedzy w aktywne inwestowanie jak skoczenie do oceanu podczas gdy nie umie się zupełnie pływać.