Wpis z mikrobloga

Na wstepie chcę zaznaczyć, że nie jestem propis aby nikt mi nie zarzucał sympatyzowania z tą partią ale czemu wystawienie "faktury" za reparacje wojenne, których nigdy nie otrzymaliśmy jest czymś nie na miejscu według wielu osób, a wręcz czymś godnym pogardy.
Niemcy #!$%@? nasz kraj i powinni się z tego rozliczyć.Wiele krajów otrzymało reperacje ale nie Polska.
Wiem, że Polska zrzekła się reparacji ale to było za czasów komunistycznych, kiedy to nie Polacy się tego zrzekali tak naprawę, a ruscy.

Pytam serio bo może jestem nie doinformowany i chciałbym poznać zdanie drugiej strony ale chciałabym aby były to merytoryczne argumenty, a nie wyzywanie się od pisowców i ruskich onuc.
#wojna #niemcy #polska
  • 100
  • Odpowiedz
@Strahl:

w 2004 akurat byla glosna sprawa Zwiazku Wypedzonych gdzie Schröder powiedzial, ze nie bedzie chcial od Polski niczego w kontekscie ludzi wysiedlonych z bylych terenow niemieckich, na co rada ministrow stwierdzila, ze temat reparacji jest zamkniety a oswiadczenie z 1953 roku jest obowiazujace, wiec troche kiepsko byloby po roku powiedziec, ze sorry, jednak nie. ;))


To jest argument, który rzeczywiście do mnie przemawia.Co prawda nie powinni się zgodzić na taki
  • Odpowiedz
A jakie decyzje za tamtych czasów były korzystne dla Polaków, które chcielibyśmy utrzymać?


@nocne_zwidy: np. dołączenie do ONZ, uznanie granicy na Odrze czy ratyfikację Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych
  • Odpowiedz
@Kroomka:

np. dołączenie do ONZ


W sumie nie widziałem, że Polska dołączyła do ONZ tak wcześnie.Zawsze myślałem, że bylo to lata później.Tak czy inaczej dzięki za informację.
Teraz jestem o ułamek procenta mądrzejszy.
  • Odpowiedz
A jakie decyzje za tamtych czasów były korzystne dla Polaków, które chcielibyśmy utrzymać?


Porozumienie na temat kształtu polskiej granicy z Niemcami, niby 1990 rok ale w tym okresie zajmowano się też sprawami reperacji.

https://polskieradio24.pl/39/156/artykul/2846524,polskoniemiecki-traktat-graniczny-dokument-na-ktory-polska-czekala-45-lat

Chociaż tutaj czytam że już w 1970 roku RFN uznało granicę z Polską w obecnym kształcie i podpisano stosowne porozumienie z PRL.

@nocne_zwidy:
  • Odpowiedz
@nocne_zwidy: Zobacz sobie wypowiedzi Niemieckich polityków (NS2, Wizy) a potem tych z PO - 1:1 te same. PO to jest przedłużenie wpływu Niemiec w Europie - w naszym przypadku Polski. PO po prostu robi to co im powie centrala.
  • Odpowiedz
@nocne_zwidy: Przy całej nierealistycznosci i fakcie, ze jest to wrzutka która ma odwrócić uwagę od spraw wewnętrznych, słowem rozpoczęcia kampanii (zakład, ze teraz będzie kręcone w tvpis, ze PiS jako jedyna opcja domaga się należnego, a Tusk Niemiec się z tego śmieje). PRL zrzekł się reparacji, równocześnie przyjął „ziemie odzyskane”. W traktatach m/narodowych ustaliliśmy granice zachodnia. W takich samych aktach „zrzekliśmy” się reparacji. I nie ma to w swietle prawa żadnego
  • Odpowiedz
@Chekatomba: widzę, że kolega się mocno Bartosiaka nasłuchał, a czas pokazał, że gadał kocopoły i wychodzi na to, że i Rosja i Chiny gówno mogą i to nawet bez uruchomienia się potęgi USA. Niemcy to jest szkodnik w całej Europie i UE, który chciałby przejąć wpływy w całej Europie i względnie podzielić je z Rosją. Przecież to doskonale widać nawet po działaniach Niemiec w związku z wojną na Ukrainie.

Nie twierdzę,
  • Odpowiedz
@nocne_zwidy:

Pytasz serio? PIS RACZEJ ZAMIERZA ROZPISAĆ WYBORY I REPARACJE WRACAJĄ

"W Polsacie Mularczyk oświadczył, że nie ma takiego dokumentu i go nie widział, że Polska w 1953 r. zrzekła się reparacji." (A szukał?)

BO TAKIEGO DOKUMENTU NIE MA. Polska w 1953 r. NIE ZRZEKŁA się reparacji, a oświadczyła, że jej żądania reparacyjne zostały zaspokojone.

"23 sierpnia 1953 roku rząd PRL zadeklarował chęć rezygnacji z odszkodowań wojennych od Niemiec. Następnego dnia,
  • Odpowiedz
@szasznik: NIE ZREKŁA, a oświadczyła, że jej żądania reparacyjne zostały zaspokojone.

"23 sierpnia 1953 roku rząd PRL zadeklarował chęć rezygnacji z odszkodowań wojennych od Niemiec. Następnego dnia, 24 sierpnia, PRL wraz z ZSRR, uznała, że dotychczasowe zadośćuczynienie wystarczy i nie będzie żądać kolejnych kwot. (...) Oświadczenie wysłano do rządu NRD, ponieważ z RFN Warszawa nie utrzymywała stosunków dyplomatycznych."

Dwa razy PRL (wobec NRD i wobec NR... RFN)i raz RP wobec RFN
  • Odpowiedz