Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki, sprawa jest. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szukam śladu po zaginionej części rodziny. Jdynym tropem jest stare zdjęcie z międzywojnia. Jest to ostatnia fotka rodzinna "na pamiątkę", po jej zrobieniu część z osób zapakowała się na statek w tle i wyruszyła do Brazylii.

No właśnie i teraz jest problem taki, że nie znam pełnych nazwisk tych osób, a znając nazwę statku mogę mniej więcej określić datę rejestracji w Brazylii. Rejs trwał ok. 22 dni. W tle jest statek PTTO lub GAL Gdynia, zdjęcie nie było wykonane zaraz przed wojną. Do tego rodzinka wyruszała z Lublina, a tam było biuro GAL - niestety nie udało mi się ustalić adresu czy daty otwarcia - miógłbym wtedy szukać rozkładów.
Musiał to być jeden ze statków obsługujących któreś z tych połączeń i późniejsze:
https://www.naszbaltyk.com/images/Chargeurs-Reunis_0/141522a.jpg

Kurcze chyba walę głową w ścianę, więc proszę o pomoc!

#csiwykop #statki #morze #emigracja #historia #historiajednejfotografii #brazylia #gdynia #ciekawostki #genealogia

edit: nie ma w rodzinie historii tragedii na morzu - znaczy dopłynęli ( ͡° ͜ʖ ͡°) słuch po nich zaginął
Pobierz siRcatcha - Hej Mirki i Mirabelki, sprawa jest. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Szukam śladu po zagini...
źródło: comment_166239934889t6rdKTjh2AytseAVVoGu.jpg
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@siRcatcha: może jest jakaś strona Polonii brazylijskiej albo grupka na FB i tam cię ktoś pokieruje dalej. A druga sprawa, znasz jakiekolwiek dane tych osób? Jeśli masz chociaż część nazwisk i miejsce urodzenia to możesz spróbować zadzwonić do lokalnej parafii- w księgach parafialnych przy dobrych chęciach dałoby się pewnie skojarzyć nazwiska i daty urodzenia. A z tym juz by było znacznie łatwiej. Daj znać, jeśli uda ci się dowiedzieć czegokolwiek bo
@siRcatcha: @erln:

Mimo wszystko jakieś nazwiska byłyby pomocne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na tej stronie jest zbiór katalogów na Family Search lub w innych (często płatnych) serwisach, który nieco powinien ułatwić sprawę.
https://www.familysearch.org/en/wiki/Brazil_Emigration_and_Immigration

Z szybkiego rozpoznania Family Search jest bezpłatne o ile się zarejestrujecie, ale tu polecam konto e-mailowe, gdzie nie będzie przeszkadzał spam od Mormonów ( ͡° ͜ʖ ͡°) którzy tę
@zaltar: czesc, dziekuje, znam to zrodlo. Jednak ja poszukuje statku tak na serio. Na zdjeciu zidentyfikowany jest moj pradziadek (ten z kartka), problem z identyfikacja pozostalych jest taki, ze nie znam ich imion, facet z tylu bez czapki to pradopodobnie kuzyn pradziadka, babcia po prawej to prawdopodobnie jego matka (i ona nie poplynela, tak jak i moj pradziadek). To sa czasy koncowki Wielkiego Kryzysu, fala emigracji byla spora (i sponsorowana przez
@zaltar: zeby to zrobic, musze miec pewnosc co do ich danych i czasu przybycia (prawdopodobnie Sao Paolo), mam namierzone trzy rodziny, ale potrzebuje przynajmniej ich pelnych nazwisk. Tak sa trzy mozliwe nazwiska w grze, do tego dwa z nich moga byc bardzo roznie pisane. Znajac statek, orientacyjny czas rejsu, moge przeszukac rekordy z tego czasu i zmniejszyc w znaczacy sposob potencjalne trafienia.

No bo jaka jest wtedy szansa, ze dwie rodziny
@siRcatcha: w opisie wiki dotyczącego GALu, jest zacytowana książka:
Henryk Dehmel: Gdynia-Ameryka. Linie żeglugowe S.A. 1930-1950, Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1969
może tam będzie coś więcej o biurze w Lublinie?
@zaltar: mozliwe, ale ne moglem znalezc pdf, sa jeszcze dwie pozycje o GAL. Nie mieszkam w PL, wiec do biblioteki nie podskocze ;)

@Krasnalica dziekie wielkie, juz mam od pol roku wytypowane prawdopodobne rodziny ze zrodel brazylijskich, tutaj chodzi o to, ze potrzebuje namierzyc bardziej ich wiek i imiona, a tutaj szukanie po archiwach mi nie pomoze. Myslalem, ze znajac czas rejsu, moge ograniczyc ilosc rekordow to tego akurat jednego :)