Wpis z mikrobloga

Hej. mam kilka pytań odnosnie czytania #komiks #marvel
Zacząłem niedawno od marvel fresh, uznałem że na początek zaczne od spidermana, venoma, iron mana i doktora strange, najwyzej sobie jeszcze kogos tam dodam. I tu rodzi sie pytanie:

1) czytać wszystko chronologicznie poziomo wg rozpiski, czy isc pokolei tomami bohaterow np spiderman 1-5, potem venom 1-2 ? Złapałem się na tym ze po zrobieniu spiderman 1 -> venon 1 -> vision, teraz czytajac spiderman 2, nie pamietam w ogole jak sie poprzednia czesc konczyla i jaki byl final.

2) czy jeśli interesuje mnie jakis event jak tutaj wojna światów - to musze przeczytać wszystkie komiksy ktore byly wczesniej? Czy event to są wszystkie komiksy zaznaczone na tym polu, czy tylko tytułowe, a event to jeden komiks o tym tytule?
Oraz: jak chce czytac np. venom 2 ktory jest na tej lini, to najpierw koniecznie czytac wszystkoe wczesniejszego innych którzy mnie interesuja?

czyli pudsumowując:
spiderman 1, potem 2, potem 3, potem 4, czy spiderman, doktor, venom, iron, dopiero potem spider 2, potem spiderdegon i mozna wracac wg chronologi do doktora 2 i spider 3? Czemu to nigdzie nie jest wyjaśnione :D

Tak wiem "nikt tego nie sprawdza", ale chciałbym robić to zgodnie ze sztuka ;) #komiksy
Pobierz
źródło: comment_1662698975BR6R4bcCwvFfj9DNUekfNF.jpg
  • 11
@StraznikDomowegoOgniska: Ale reklamują to fresh jako świeży start wszyskich postaci itp. A nie dość Ze 1 dwa tomy to zakończenie strażników galaktyki z now 2.0 to jeszcze teraz muszę czytać now 1.0 - komiksy które na rynku wtórnym pewnie kosztują majątek.
Mogliby run zrobić cały w fresh…
@KromkaMistrz: Ten cały "świeży start" w Marvelu to taki trochę pic na wodę, bo i tak te komiksy w mniejszym lub większym stopniu wiążą się z wcześniej wydanymi tomami i eventami. Ostatnio zakupiłem sobie np. pierwszy tom "Nieśmiertelnego Hulka" (polecam!) który łączy sie fabularnie z eventem II Wojna Domowa i Secret Empire z Marvel Now 2.0 :D. Taki to fresh start. Ale i tak da się to czytać bez większej znajomości
@Kofeinowy a do Tajnych Wojen wypada przeczytać "Avengers czas się kończy", a przed nim można przeczytać jeszcze cały run Avengers/New Avengers, który zachacza o eventy takie jak Nieskończoność i Grzech Pierworodny (który, ma tie-in z Thorem) ;)

Jakby się teraz chciało to wszystko nadrobić to by wyszła niezła sumka, szczególnie, że za kilka numerów trzeba trochę przepłacić. Z pamięci to chyba 2 komiksy z Avengers czas się kończy są bardzo trudno dostępne
Pobierz
źródło: comment_1662890570jQevnCfLyvGzVLyGX6xSVJ.jpg
@KromkaMistrz sam dopiero wróciłem do Marvela po kilkuletniej przerwie, ale mogę dać jedną radę, wybierz sobie serię, która Ci się podoba i ją czytaj. Nie zrozumiesz czegoś? Trudno, nie zwracaj na to uwagi, najwyżej nie wyłapiesz jakiś nawiązań do komiksów sprzed 5 lat.

Większość serii z Marvel Fresh jest tak pisana, aby osoba nie zaznajomiona z wcześniejszymi numerami z Marvel Now 1/2 mogła od 1 numeru Marvel Fresh wskoczyć do świata i
@KromkaMistrz podesłałeś linka do oferty to też postanowiłem pomóc, jako że widziałem wcześniej ten wpis ( )

No i zazwyczaj, jak ktoś się interesuje kartami pokemon to istnieje wielka szansa, że jego zainteresowania zachaczają o popkulture

I jeszcze jedna rada, jak dla mnie dobrym pomysłem na obecny moment w Marvel Fresh jest skupienie się na kilku seriach co Ciebie najbardziej interesują, Spider-man, Venom, Avengers, Hulk czy Doctor