Wpis z mikrobloga

Trochę sztuka dla sztuki ale potrzebuję to zrobić. Chcę zrobić podświetlenie do zegara na ścianie - jedna mała dioda #led, która ma świecić cały czas (tak wiem w dzień nie będzie bardzo widoczna ale mi chodzi o noc). Ktoś wie jak takie cudo zrobić? A może są gotowe moduły? Najlepiej na baterie #18650 U rodziców taki zegar wisiał bardzo długo a bateria starczała na 3 miesiące. #elektryka #elektronika #pytaniedoeksperta #majsterkowanie #diy #remontujzwykopem
  • 5
@art212: Rezystor służy do ograniczenia prądu do powiedzmy 20 mA (tyle najczęściej mają te zwykłe 5mm diody LED). załóżmy taka:
https://botland.com.pl/diody-led/542-dioda-led-5mm-biala-clear-5szt-5903351244008.html

pracuje przy 3,3 V (czyli takie napięcie się na niej odłoży). Musisz zatem zastosować rezystor 20-30 Ohm. 18650 to powiedzmy 3,7V, ale przy pełnym naładowaniu to i pod 4V.

Problem w tym, że w powyższym układzie to się rozładuje zapewne po 5 dniach.
powiedzmy 20 mA (tyle najczęściej mają te zwykłe 5mm diody LED


@balrog84: to jest ich prąd maksymalny i serio, nie ma sensu w nie tyle pchać, to już nie czasy diod CQYP produkowanych w PRL, gdzie dopiero przy takim prądzie było widać, że led świeci. Spokojnie wystarczy 10mA, zwłaszcza, jeśli to ma być dyskretne nocne oświetlenie, a nie latarnia morska, a jeśli zasilane to ma być z akumulatora, to nawet i
@Jarek_P: Generalnie większy problem, to jak to np. rozproszyć na ten cały blat. Jeśli jedna delikatna dioda i np. biały zegar, to chyba ładnie z dołu czy z góry powinien być widoczny, nie wiem jak to wyjdzie w innych zegarach.

Zastanawiam się czy dałoby się sklecić jakiś mega prosty układ oszczędzający prąd za dnia tutaj dodać. Ale to wymagałoby chyba już jakiegoś odcinania tranzystorem i fotorezystorem czy czymś podobnym. Prąd musiałby