Wpis z mikrobloga

Czytam co ludzie wypisują o musku i starlinkach i mam parę uwag
Musk napisał głupiego tweeta to fakt ale...
Typ dał kilka tysięcy terminali za free i umożliwił korzystanie z łączności której praktycznie nie da się zniszczyć.
Ludzie mają ból dupy bo myślą że jeszcze na tym zarobił bo różne podmioty kupowały terminale i wysyłały je na ukraine...
Spacex i musk na wojnie faktycznie zarobiło i to znacznie większą sumę niż ludzie sobie zdają sprawę ale nie na starlinkach. Ta usługa jeszcze długo nie będzie rentowna.
Mam wrażenie że jeśli spacex niezainwestowało by tych paru mld w konstelacje i opracowabie technologii i w efekcie ukraina nie mogła korzystać z tego rozwiązania to wszyscy byli by szczęśliwi...
Pisanie ze musk dał tylko kilkadziesiąt milionów też jest trochę bez sensu bo jeśli spacex by nie istniało to za te kilkadziesiąt milionów nic by nie było. Amazon projekt kuiper(konkurencja starlinka)wycenia z tego co się orientuję na 10mld a ostatnio amazon sprzedał gruby kontrakt i za samo wyniesie satelit zaplacą kilka mld.
W mojej opini musk najwięcej zrobił tym że opracował technologię i coś takiego jest teraz w ogóle możliwe.

I jak spacex zarobilo na wojnie ? Bo produkcja terminali nie jest rentowna, starlink zarabia na abonamencie a z tego co się orientuję to terminale wysłane przez np agencje rządowe nie ponoszą kosztów abonamentu (ale to do weryfikacji).
Spacex,musk zarobiło na wojnie tak że loty oneweb zostaly przerzucone na falcona 9 w dodatku esa kilka tygodni temu ogłosila ze prowadzi rozmowy ze spacex odnosnie swoich lotów co mieli na sojuzie.
Kto śledzi temat ten wie, że jeden taki lot to ogromny zysk i te 80mln wpakowane w ukraine według muska może się zwrócić już po jednym

Podsumowując
Musk pisze głupoty na Twitterze (nie pierwszy i ostatni raz)
Musk nie zarobił na starlinkach dla ukrainy (no chyba że samopromocją ale to i tak juz #!$%@?ł xd)
Musk największe co zrobił dla ukrainy to to że taką technologię zwyczajnie opracował i się z nią podzielił.
Musk zarobi kupę siana na przerzuconych lotach z sojuza na falcona 9
#elonmusk #rosja #wojna #ukraina
  • 13
@knsk1:
Pytanie czy w tym momencie Musk ma pozytywny wpływ na Spacex czy na Teslę. W okresie zbierania finansowania taki charyzmatyczny człowiek był przydatny. Ale w tym momencie te firmy są zbyt duże na pajacowanie i rynek to widzi, klienci to widzą. Konkurencja też.
@tos-1_buratino: spacex obecnie zdominowało rynek i wysylają więcej ton ładunku na orbitę niż cała reszta świata razem wzięta równocześnie budujac nowy typ rakiety który tą przepaść powiększy.
Zaryzykuje stwierdzenie że ma pozytywny wpływ na firmę
a co do tesli to nwm nie śledzę, jestem fanem przemysłu kosmicznego a tam obecnie króluje spacex
@Magiel-19: no i znowu źródło pisze że mam rację
Cyfrowa rp powołuje się na Washington post które pisze że spacex przekazało starlinki za darmo jednocześnie współpracując z rzadem który dołożył swoją cegiełkę

Chociaż widzę że cyfrowa rp zmanipulowała orginalny artykuł do granic możliwości xd