Wpis z mikrobloga

#mlm #piramidafinansowa #poradyprawne #scam @renalum
Znajoma mi osoba została zwerbowana do scamu. Dowiedziałem się o tym i szybciutko zareagowałem, dzięki czemu obyło się bez ofiar.

Na czym polega scam:
- natrafiasz na ogłoszenie na fb lub OLX odnośnie pracy zdalnej. Klasyczne teksty w stylu "bądź własnym szefem", "Ty decydujesz o swoich zarobkach"
- zostajesz zwerbowany i rozmawiasz z kimś na zoomie, albo innym skajpaju
- dostajesz dostęp do grupowego discorda (żeby otrzymać dostęp musisz wysłać przelew na 1zł założycielowi piramidy)
- zostajesz poinstruowany, żeby założyć konta bankowe, za które polecający dostaje prowizję (znajoma założyła 3, byli też tacy co założyli więcej)
- werbujesz innych, oferując im pracę zdalną "zostań swoim szefem" i tak dalej.
- Profit

Nie podpisujesz z nimi żadnej umowy, jedynie zakładasz konto na jakiejś platformie, jednak nigdzie własnoręcznego podpisu nie składasz.

Oczywiście nie dostajesz pełnej prowizji za konta założone przez zwerbowane przez Ciebie osoby, tylko jakiś tam %, co ma też dobrą stronę, bo nie jesteś bezpośrednio powiązany kontem bankowym z potencjalnie zwerbowanymi przez Ciebie osobami.
Na szczęście znajoma nie zdążyła jeszcze nikogo zwerbować. Poinstruowałem zamknięcie wszystkich kont, przez co scammerzy będą zmuszeni zwrócić prowizje, oraz skontaktowanie się z bankami w celu wyjaśnienia całej akcji.

Pytanie: Jakie mamy narzędzia prawne, żeby dojechać scammerów? UOKIK? Banki?

Znajoma nie chciała mi wysłać screenów z disco, bo się bała, ale sam fakt, że scammerzy straszą członków odpowiedzialnością prawną za wycieki z disco, świadczy o ich niecnych uczynkach.

Pozdrawiam słuchaczy xd
  • 3
@jonasz787: Przeczytaj i napisz, czy o to chodzi:
https://rafalwrzosek.pl/money2money-o-co-chodzi-na-czym-to-polega-uwazaj-na-naciagaczy/

Niby nie MLM, ale mechanizm podobny. Szczególnie uczestnicy MLMów parali się tym procederem, oni lubią każdy internetowy „projekt na zarabianie”.

Linki poniżej zapisałem sobie kilka lat temu. To wystarczająco długi czas, żeby oszuści porzucili projekt i przeszli do następnego. I faktycznie filmy zostały ustawione na widok niepubliczny, czyli ktoś, kto nie ma linku, nie widzi ich na kanale autora. Pozacierali ślady.

-