Wpis z mikrobloga

cfd-ki, fajna rzecz, mozesz sobie np. shorcic akcje, czekajac na powrot hossy. Mozna zalozyc przeciwstawa krotka jesli mamy jakies akcje, ktorych wycena spada, a ktorych nie pozbylismy sie na czas zamiast modlic sie o odwrocenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)( akurat jestem przeciwnikiem hedgowania, ale sa specyficzne przypadki)
Sa nawet dywidendy z cfd na akcje.
I nie demonizujcie cfd-kow. Zla opinie cfd zrobily matoly nie majacy pojecia o tradingu i lewarujacy sie pod korek. Potem esma musi wchodzic z interwencja, zeby takich gagatkow chronic, zeby sami sobie krzywdy nie zrobili.

Jakas niezrozumiala awersja tutaj panuje do cfd i na samo to slowo wiekszosc mysli - oooo lewarek 1000, all in, gambler pieprzony.

To, ze wam broker udostepnil lewar na cfd, nie oznacza automatycznie, ze jestescie zmuszeni lewarowac sie na maxa. Nikt wam broni do skroni nie przystawia i was do tego nie zmusza.

Masz okreslony kapital, za ktory chcesz kupic 10 akcji.
To po jakiego wala za ten sam kapital kupujesz 100 wysoko lewarowanych cfd na akcje, zamiast rowniez 10? Lewar cie do tego zmusza? No nie zmusza. Mozesz, ale nie musisz.
No wlasnie, bo jestes chciwcem i marzy ci sie zostanie buffetem w jedna noc. Potem placzesz jak maly siusiak.
Mozesz sobie wiec smialo grac na lewarowanych cfd, ale nie musisz lewarowac sie pod korek.

Po drugie to czesc brokerow umozliwia zmiane lewara na mniejszy. Albo automatycznie z panelu klienta mozesz sobie zmienic na powiedzmy 1:10 lub 1:5 lub nawet 1:1, czylie bez lewara, albo po prostu poprosic brokera bezposrednio o taka zmiane.

Przed otwarciem pozycji wiem jaka ewentualna strate bede miec. Bo jescze przed otwarciem pozycji ustalam miejsce w ktorym powinienem miec SL i tak dobieram wielkosci pozycji, zeby ten SL wynosil okreslony, dopuszczony przeze mnie procent depozytu. Chce max strate 1 procent, dobieram tak wielkosc pozycji, zeby strata po wybicu SL wynosila 1 procent. Zaloze sobie strate 50 procent depo na wybiciu SL, tak zwieksze wielkosc pozycji, zeby ta strata wynosila 50 procent depo.
Ale w kazdym przypadku to jest moja decyzja, a nie decyzja lewarowanego cfd. Lewarowany cfd daje mi tylko taka mozliwosc.

Najwiecej placza ci, ktorzy lewarowali sie pod korek i zbankrutowali. A tak naprawde, to glupota, ignorancja, brak wiedzy i doswiadczenia, a nie lewar sam w sobie to sprawil.

No, ale jak czlowiek zarobil to tylko jego zasluga: "moje jest wygranko, jestem super", a jak stracil to wiadomo: "zly lewar to zrobil, broker winny, grubas, manipulanci", wszyscy tylko nie my sami.

Co zreszta sie produkowac, jak tutaj wiekszosc to zwykla banda ignorantow, ktora neguje wszystko: at beee, wykres i price action beeee bo tak go grubasy maluja, zeby zmylic, fundamenty beeee bo to i tak jest juz w cenie
A pozycje otwieraja w oparciu o przeczucie i sa pewni ze przeczucie da im wieksze prawdopodobienstwo zawarcia dobrej transakcji niz wszystko powyzsze.

#gielda
  • 7
@obserwator_swiata: CFDeki są fajne ale ich wykorzystanie przez brokerów dla detalistów już nie. „Niespodziewane” awarie, wbudowany lewar, bandyckie ukryte opłaty, pokazywanie procentów zysków/strat z poziomu wielkości pozycji a nie zainwestowanej kasy. Do tego cała otoczka UXa z kasyn internetowych, wielkie przyciski „wpłać depozyt” i co najważniejsze uzależniające emocje z szybką gratyfikacją.

CFD w wykonaniu brokerów na nich skupionych to nie inwestycje, nawet nie spekulacja a zwyczajny hazard.