Wpis z mikrobloga

Pewnie były już takie listy tutaj kilka razy ale co tam ;)
Przesyłam wytyczne do znajomego elektryka, który mi będzie robił projekt. Oczywiście on doradzi swoje, jednak chciałem mieć punkt wyjścia i wymyśliłem takie 'udogodnienia' które chciałbym u siebie zaimplementować. Coś dodać? Coś bez sensu?

- Fotowoltaika (przepusty/przewody?)
- Elektryczna furtka, brama, domofon
- W garażu gniazdo trójfazowe
- Wyjście do ładowarki samochodowej przed domem
- Pompa ciepła
- Podłączenie domku narzędziowego
- Podłączenie sauny w przyszłości w ogrodzie
- Dużo obwodów w kuchni - osobno indukcja, lodówka, piekarnik, mikrofala/czajnik, kontakty (warto tak rozgraniczać?)
- Gniazdka w wyspie
- Kamery
- Zasilanie do każdego okna (rolety + czujnik otwarcia)
- Alarm
- Drzwi garażowe automatyczne (z włącznikiem na ścianie)
- Skrętka internetowa w każdym pokoju - potrzebna czy nie?
- Na strychu propodobnie rekuperacja, oprócz tego minimum - jeden/dwa kontakty, jedno światło ale z możliwością rozszerzenia w przyszłości
- Gniazdka zewnętrzne przy balkonach
- Gniazdko pod dachem na oświetlenie świąteczne
- Wyłącznik światła głównego w sypialniach przy łóżku
- Sterowanie roletami przy każdym oknie, jeden przycisk przy wyjściu zamykający wszystkie
- Wyłączniki schodowe góra i dół
- W gabinecie 8 gniazdek za biurkiem, za telewizorem w salonie 6
- Oświetlenie zewnętrzne (na ścianach, przy płocie itp)
- Możliwość podpięcia agregatu
- Gniazdka w każdym rogu pokoju

#budujzwykopem #remontujzwykopem #elektryka #budowadomu
  • 26
@ATAT-2: w gabinecie za mało gniazdek ( )


@jabukasiga: Wierz mi, przeliczałem co by nie przesadzić i taka ilość wychodzi ;) I mowa tylko o okolicach biurka

Nie chce znowu przedłużaczy zbierających kurz
- Dużo obwodów w kuchni - osobno indukcja, lodówka, piekarnik, mikrofala/czajnik, kontakty (warto tak rozgraniczać?)


@ATAT-2: to raczej wymóg, każde z tych urządzeń spokojnie na swój własny obwód.

- W gabinecie 8 gniazdek za biurkiem, za telewizorem w salonie 6


@ATAT-2: nie ma sensu według mnie, cztery wystarczą. Potem dasz sobie listwę wyłączaną nożnie czy przez WiFi aby mieć kontrolę i nie robić tego ręcznie przez wypięcie.
Do biura podciągnąłbym
nie ma sensu według mnie


@ksiak: Aktualnie za biurkiem mam plątanine przedłużaczy i konieczność podłączenia 9 sprzętów (więc chyba jeszcze jeden dodam :P )
Nie widze sensu kładzenia przedłużacza skoro wiem, że będzie taka potrzeba
Fotowoltaika (przepusty/przewody?)


@ATAT-2: przewody w arotach bo później to ...

Dużo obwodów w kuchni - osobno indukcja, lodówka, piekarnik, mikrofala/czajnik, kontakty (warto tak rozgraniczać?)


@ATAT-2: tak

Zasilanie do każdego okna (rolety + czujnik otwarcia)


@ATAT-2: razy 3 (roleta wewnętrzna/ zasłony, firanki, roleta zewnętrzna)

Skrętka internetowa w każdym pokoju - potrzebna czy nie?


@ATAT-2: nawet więcej niż jedna. Tam gdzie TV tam minimum 2x skrętka. TV plus jakaś konsola/
Aktualnie za biurkiem mam plątanine przedłużaczy i konieczność podłączenia 9 sprzętów (więc chyba jeszcze jeden dodam :P )

Nie widze sensu kładzenia przedłużacza skoro wiem, że będzie taka potrzeba


@ATAT-2: napisałem, że chodzi o wyłącznik nożny. Zostawiasz cały sprzęt podpięty do gniazdka cały czas, czy jednak go w jakiś sposób wyłączasz? Czy to listwą czy smart wtyczkami?
Jedna smart wtyczka włączona ciągnie około 0.5W zatem 10 wtyczek to masz 5W! Zamiast
@ATAT-2: Do TV w salonie dociągnij ze 3 skrętki. Raspberrypi czy coś innego w przyszłości i po co tam switcha robić.
Kuchnia nad blatem przynajmniej po 3 gniazdka co 2 metry, Roboty, miksery, czajnik, kawiarka i co tam jeszcze zajmują szybko gniazdka... Oddzielny obwód do lodówki w razie użycia kiedyś ups czy zasalania rezerwowego na wydzielonym obwodzie z fotowoltaniki (backup box np w huawei) czy też agregatu zależnie co po latach
@ATAT-2: przewody w arotach bo później to ...


@Bad_Wolf: Aroty w ścianie puścić? To w sumie może lepiej puste dać i niech sobie już ekipa od foto tam daje.

@ATAT-2: broń cię. A później będziesz się czepiał wymienić filtry, izolował wszystko bo będzie się wychładzać.


@Bad_Wolf: Właśnie filtr by łatwo było wymienić na strychu bo dużo miejsca. Gdzie więc lepiej wrzucic jednostkę?

cała rozdzielnica zrobiona pod agregat a
@ATAT-2: Dorzuć jeszcze skrętki między rekuperatorem a sterownikiem, kotłem a sterownikiem, kotłem a czujnikiem pogodowym etc. Czasem można bezprzewodowo, ale trzeba baterie wymieniać etc.
@ATAT-2: i byłbym zapomniał kable antenowe do SAT czy TV + wyprowadzenie do anten na dach

Do tego
Wyłącznik światła głównego w sypialniach przy łóżku
dodaj taki sam przy wyjściu z domu, zajebista sprawa że nie latasz po całym domy tylko klik i wszystko gaśnie acz ja mam to na automatyce domowej zrobione.
Aroty w ścianie puścić? To w sumie może lepiej puste dać i niech sobie już ekipa od foto tam daje.


@ATAT-2: tak i od razu przewody (grosze kosztują, więcej cię później skasują za przepychanie) bo później można się #!$%@?ć wciągając je. Jaką moc planujesz?

Gdzie więc lepiej wrzucic jednostkę?


@ATAT-2: ja mam przygotowane miejsce na suficie w maszynowni.

Bardziej myslałem na zasadzie wyprowadzenia przewodów pod agregat bo ten raczej na
- W gabinecie 8 gniazdek za biurkiem, za telewizorem w salonie 6


@ATAT-2: zamiast kolumbryny na osiem gniazdek, zrób tam jedno podwójne, we wspólnej ramce z LANowym (też podwójnym). I kup dobrą antyprzepięciową listwę. Będzie i schludniej i bezpieczniej dla sprzętu.
@houk: dobre pomysły. Co do anteny to się zastanawiam, w salonie puszcze, do reszty pokoi chyba nie. Nie mam tv normalnego już chyba 8 rok

zapomniałem przewód do stacji ładowania samochodów. Domowe mają zapotrzebowanie 22kW więc sporo. Trzeba położyć 10mm2 miedz albo 16mm2 alu.


@Bad_Wolf: mam jedną arote dużą przeznaczoną tylko na to. Powinno starczyć.
Dzięki za rady co do agregatu, zgłębię temat

od razu u energetyki zażyczyłem sobie 40kW
- Fotowoltaika (przepusty/przewody?)


Nie mam ale jak planujesz to zrób.

- Elektryczna furtka, brama, domofon


Do napędu bramy potrzebujesz samo zasilanie, od furtki musisz sobie pociągnąć kable do miejsc w których bedziesz miał słuchawkę, ja mam 1 na parterze, 1 na piętrze.

- W garażu gniazdo trójfazowe


Mam, przydało się może kilka razy ale jednak się przydało.

- Wyjście do ładowarki samochodowej przed domem


Chyba prościej ładowarkę na ścianie powiesić ewentualnie w
Gdzie więc lepiej wrzucic jednostkę?


@ATAT-2: Pomieszczenie techniczne zwane często kotłownią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rekuperator to kloc o gabarytach i wadze pralki. Warto mieć to na uwadze żeby potem nie było zdziwienia jak trzeba będzie go wnieść na strych przez klapę w suficie :p
No i zawsze lepiej (to na prawdę ważne) gdy cała instalacja jest w przestrzeni ogrzewanej.

Tam też (w kotłowni) wrzuć całą resztę