Wpis z mikrobloga

Kiedy usłyszymy w przestrzeni publicznej słowo „piramida” nasza wyobraźnia automatycznie kieruje się w stronę dobrze nam znanych piramid egipskich, będących niepodważalnym dziedzictwem kulturowym ludzi starożytnych. Sposób w jaki budowano starożytne piramidy od wieków jest tematem rozważań cenionych historyków. Jednakże słowo „piramida” w kontekście finansowym potrafi budzić lęk, niepokój oraz swoiste obrzydzenie. W tym krótkim artykule postaram się przybliżyć Państwu historię pierwszej znanej światu piramidy finansowej, której twórcą był Charles Ponzi. Jednakże wróćmy do początku.
Charles Ponzi był mężczyzną pochodzenie włoskiego, który na kartach historycznych zapisał się w dosyć niechlubny sposób. To właśnie od jego nazwiska pochodzi utrwalone w nauce pojęcie schematu ponziego. Charles jako młody człowiek trafił do Bostonu, gdzie rozpoczął pierwszą pracę zarobkową jako kelner, jednakże z czasem przeprowadził się do Montrealu gdzie udało mu się wkroczyć do świata finansowego oddając się pracy na rzecz Banco Zarossi. Szybko awansował na stanowisko dyrektora ów banku, jednakże równie szybko nastąpiło zderzenie z rzeczywistością, kiedy to wyszło na jaw, iż bank ten został założony w celu wyłudzenia pieniędzy od klientów. To właśnie podczas pełnienia swoich obowiązków zawodowych w ów instytucji Ponzi podjął próbę wykorzystania jednego z klientów w celu uzyskania korzyści majątkowych. Próba to nie skończyła się dla Charlesa dobrze, gdyż został on osadzony w więzieniu Sain Vincent-de-Paul w celu odbycia kary trzech lat pozbawienia wolności.
Przełomowy rok 1919.
W roku 1919 Ponzi próbował swoich sił w marketingu listownym. To właśnie wtedy poraz pierwszy natknął się on na list pochodzący z Hiszpanii. Charles odkrył bowiem Międzynarodowy Kupon na odpowiedź (eng. International Reply Coupon), czyli kupon pocztowy, który podlegał wymianie na znaczki pocztowe odpowiadające wartości opłaty za list zagraniczny nierejestrowany, który był wysyłany w każdy zakątek świata najszybszą możliwą drogą w tym lądową oraz powietrzną. To właśnie w tym systemie Ponzi dostrzegł swoją szansę na zarobek. Charles odkrył, iż istnieje możliwość zakupu europejskich Międzynarodowych Kuponów na odpowiedź oraz ich późniejszą wymianę na znaczki w USA zyskując na tym ogromną marżę sięgającą nawet do 40%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż różnice cenowe wynikały z zawirowań wojennych, które generowały różnice cenowe.
Spółka akcyjna.
Rok 1920 był kolejnym kamieniem milowym w historii Charlesa Ponziego. Posiadał on już bowiem konkretny plan na zarobek, jednakże brakowało odpowiednich funduszy do podjęcia działalności na szeroką skalę. Ponzi postanowił, więc otworzyć spółkę akcyjną, z pomocą, której uzyskanie kapitału byłoby znacznie prostsze.
Co najlepiej działa na inwestorów ?
Z całą pewnością obietnice szybkiego pomnażania kapitału. Korzystając z wiedzy o ludzkiej zachłanności, Charles Ponzi kusił potencjalnych inwestorów niezwykłymi zyskami przy stosunkowo niskim ryzyku. Obietnice składane przez Charlesa znacząco przewyższały oferowane przez banki lokaty (oscylujące w granicach 5% rocznego oprocentowania).
Pierwsi inwestorzy.
Ponzi bardzo szybko pozyskał swoich pierwszych inwestorów, którzy powierzyli w jego ręce kapitał w wysokości około dwóch tysięcy ówczesnych dolarów amerykańskich. Co ciekawe Charles wywiązał się z zawartej umowy i wypłacił obiecane środki swoim inwestorom tym samym posyłając światu informację o swoim sukcesie oraz osiągnięciach. 24 lipca 1920 roku na łamach prasy ukazał się również korzystny dla Ponziego artykuł, który opisywał jego system funkcjonowania. Wszystkie te czynniki stopniowo pogłębiały pragnienia potencjalnych inwestorów, którzy w pewnym momencie pchali się do Charlesa przysłowiowymi „drzwiami i oknami”.
O jakiej skali rozmawiamy ?
Skala w szczytowym momencie popularności działalności Ponziego była wręcz niewyobrażalna. Szacuje się bowiem, iż przez pewien okres do spółki trafiało nawet milion dolarów dziennie ! Szaleństwo trwało w najlepsze, ale pycha zawsze kroczy przed upadkiem.
Czarny koń.
Charles grał nieczysto – uspokajał inwestorów, kiedy pod jego stopami stopniowo osuwała się ziemia. W pewnym momencie zaciągnął nawet pożyczkę opiewającą na kwotę 250 tysięcy dolarów w małej jednostce bankowej w której co ciekawe posiadał również udziały. Niewątpliwie było to działanie niezwykle podejrzane. Nad spółką Charlesa zaczęły krążyć „ciemne chmury” w momencie, gdy jego współpracownik odpowiedzialny za dbanie o PR`ową stronę przedsięwzięcia postanowił opublikować na łamach „The Boston News” artykuł demaskujący działalność Ponziego w tym fakt, iż mimo deklarowanego depozytu sięgającego 7 milionów ówczesnych dolarów w rzeczywistości w przysłowiowym „skarbcu” było pusto. Dodatkowo spółką akcyjną zaczęły interesować organy kontroli, które również stopniowo nabierały podejrzeń.
Upadek i jego skutki
Piramida upadła po około pół roku „intensywnej działalności”. Straty powstałe w wyniku działalności pierwszej piramidy finansowej szacuje się na około 15 milionów dolarów (niektóre szacunki wskazują, iż kwota ta mogła być dużo wyższa). Ponzi trafił do więzienia, jednakże jego „odsiadka” nie trwała zbyt długo, gdyż za pomocą kaucji skrócił swój docelowy wyrok 5 lat pozbawienia wolności do zaledwie 3,5 roku. Po wyjściu z więzienia Charles próbował dalej swoich sił w „nieczystej” rozgrywce finansowej, jednakże skala przedsięwzięcia była znacznie mniejsza zaś sam Ponzi kolejny raz trafił do więzienia ( z, którego również wyszedł korzystając z możliwości uiszczenia kaucji ). Historia Ponziego choć niechlubna jest niezwykle interesująca. Należy pamiętać, żeby inwestować pieniądze w sposób odpowiedzialny, uprzednio przeprowadzając spokojną analizę, tak aby nie natknąć się na przysłowiową „minę”. Szybko i dużo nie znaczy bezpiecznie i dobrze.

Bibliografia :
https://pl.wikipedia.org/, Charles Ponzi, dostęp: 07.11.2022
https://ciekawe.org/, Piramidy finansowe – jak to się zaczęło?, dostęp : 08.11.2022
https://pl.wikipedia.org/, Międzynarodowy Kupon na Odpowiedź, dostęp: 07.11.2022
https://www.ey.com/, Charles Ponzi – pierwsza taka piramida finansowa, dostęp: 08.11.2022
https://www.skarbiec.pl/, Schemat Ponziego (Piramida finansowa), dostęp : 08.11.2022
https://zaradnyfinansowo.pl/, Piramida finansowa: co to jest schemat Ponziego? Jak rozpoznać piramidę i nie dać się naciąć?, dostęp: 09.11.2022
https://www.freepik.com/author/ripato, fotografia piramid


#gruparatowaniapoziomu #historia #finanse #ciekawostki
Season6 - Kiedy usłyszymy w przestrzeni publicznej słowo „piramida” nasza wyobraźnia ...

źródło: comment_1668022943sZHmSTgtgvYyVvVa8PKBs2.jpg

Pobierz
  • 1