Wpis z mikrobloga

#stream #technologia #komputery #kinodomowe #kino #linux

Mireczki, zakupiłem projektor Epson EH-TW750. Podłączam go przez kabel HDMI 5m (nie jakiś pierwszy lepszy, niby 8K). Za źródło służy mi Linux Lite (Ubuntu) odpalony na dość słabym(?) sprzęcie ACEPC T11 (Intel Atom, RAM 8GB DDR3).

Problem: przy płynnych sekwencjach, np. panoramiczne ujęcie szerokiego planu czy podążanie za jadącym autem, widać wyraźnie jak obraz "jakby" się zacinał, na ułamki sekund zatrzymywał. Nie jest występuje to permanentnie, ale jest zauważalne i często psuje odbiór filmu. Odtwarzam z przeglądarki, z serwisów streamingowych, jestem na kablu, nie WiFi.

Projektor ma w teorii odświeżanie 2D Vertical Refresh Rate 192 Hz - 240 Hz.

Jestem laikiem, więc nie wiem gdzie szukać problemu i co może być jego przyczyną. Czy to po prostu niewydolność sprzętowa? Słaba jakość łącza i dostarczanego obrazu? To ostatnie w sumie mogę sprawdzić odtwarzając pobrany film, ale tu też sprzęt może polec.

Czy ww. mini komputer powinien "uniknąć" w pełni płynne odtwarzanie obrazu?
  • 8
@Wyrelworelowany: słabe źródło to jedno, ale opis sugeruje, że to, co widzisz to jest po prostu efekt wyświetlania materiału 24 fps (tzw. judder), który jest szczególnie zauważalny przy tzw. panning shots, które opisałeś (kamera podążająca za obiektem, powolny obrót kamery). Jeśli wcześniej miałeś telewizor, to najpewniej miałeś w nim jakiś upłynniacz, który interpolował klatki filmu. Na projektorze możesz mieć to domyślnie (lub sam to zrobiłeś) wyłączone, więc wyświetla ci dokładnie 24