Wpis z mikrobloga

Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie przyda w robocie ale taki challenge z czystej ciekawosci i checi dowiedzeia sie czegos nowego. Wiec jak kogos znudzilem moimi poprzednimi pytaiami to moze olac. This is for fun and knowledge :P

Jakis miras pytal o drabinke z mundialu do wydrukowania. To se pomyslalem ze zrobie se w excelu. Wyglada (poki co jesem na etapie fazy grupowej) picrel.

I teraz o co mi chodzi (ale najpierw legenda)
M-rozegrane mecze
Z-zwyciestwa
R-remisy
P-porazki
BZ-bramki zdobyte
BS-bramki stracone
BB-bilans bramek
P-punkty

I teraz chodzi mi o to czy da sie tak to zautomatyzowac ze wpisujac wynik po prawej to sie bedzie samo wypelniac? Jesli chodzi o bramki to pan pikus - zrobione.

Ale ilosc meczy, punktow itp to juz wymaga pewnego "ifa". "Ifow" sie nie boje. Tylko czy w excelu da sie zrobic jakas formule? makro? czy jak to sie tam zwie w ten sposob:

Jesli w komorce X jest wartosc >0 to w komorce Y wpisz wartosc Z
Jesli w komorce X jest wartosc <0 to w komorce Y wpisz wartosc A
Jesli w komorce X jest wartosc =0 to w komorce Y wpisz wartosc B

I czy da sie "laczyc ify"? Czyli "jesli w komorce Z jest A i/lub w komorce Y jest B To w komorce Z wpisz C.

Jak to sie da to powinienem sobie poradzic. Pewno malo optymalnie ale dzialac bedzie. Pytanie tylko czy cos takiego sie da.
gorzki99 - Magicy z #excel jest wyzanie :) Tym razem nie prosze o pomoc ktora mi sie ...

źródło: comment_1668796987mQmfI04eioYyoTxn3ALlz7.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
Dla pierwszego meczu otwierasz 4 nawiasy a zamykasz 3.


@Polinik: ok (BTW dzieki ze Ci sie chce)

Czyli a to wygldac tak:

1 mecz:

Jezeli((czy.pusta(L2);0;jezeli(l2=m2;1)))

2 mecz:

Jezeli((czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1)))

3 mecz:

Jezeli((czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1)))

Suma:

=jezeli(Jezeli((czy.pusta(L2);0;jezeli(l2=m2;1)))+Jezeli((czy.pusta(l4);0;jezeli(l4=m4);1)))+Jezeli((czy.pusta(l6);0;jezeli(l6=m6);1))))
??

Bo nie dziala :P

Kurla dzisiaj sie juz klade. Bo jutro na rano. ALe mnie to denerwuje. Tematu nie odpuszcze :P To jest jakies porypane :P

BTW jak CI sie chce to zapodaj rozwiazanie. Najlepiej z rozbiciem
  • Odpowiedz
@Polinik: Pochwale sie ze ogarniete :)
Przygralem cwaniaka. Najpierw se rozbilem na 3 komorki (w kazdej po jednym meczu) a potem skopiowalem wszystkie 3 formuly do jednej komorki. Przed pierwsza formula = a przed pozostalymi + :PP Zadzialo :)

Plus formatowanie warunkowe zeby ciemniejszym koorem zaznaczalo tych co maja najwiecej punktow i mozna wypelniac :)
gorzki99 - @Polinik: Pochwale sie ze ogarniete :)
Przygralem cwaniaka. Najpierw se r...

źródło: comment_1669334037AFWvHT4JZgPZmsLbLeJ7xL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Polinik: Edit bo jakims cudem nie moge edytowac :/

wciąż masz jeden nawias za mało w pierwszej sekcji XD


@Polinik: W jednym miejscu mialem nawias ) za malo a w drugim nawias ) za duzo. Nie w tym miejscu "znawiasowalem" :P
  • Odpowiedz