Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#yerbamate
Witam pieknych ludzi z tego tagu.

Szukając alternatywy dla kawy chce zacząć pić yerbe.
Co wybrać na początek?
Oczekuje powera od rana, takiego solidnego kopa. Smak może być intensywny (gdy piłem jeszcze alkohol, to bardzo lubiłem dymne whisky) pierwsza yerba nie musi być najmocniejsza, żeby móc się jeszcze czymś zaskoczyć ;)

Naczynie mam już zamówione.

Słucham państwa!
  • 26
pod jakim względem syf?


@Ejber_z_Fyrtla: I pod względem smakowym, i pod względem działania i pod względem zdrowotnym. Yerba niestety dla yerbiarzy nie broni sie niczym. Pij aztecki napój bogów, czyste kakao to zobaczysz różnice ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tylko delikatne żołądki mogą mieć srakę i to wszystko


@Ejber_z_Fyrtla: Po yerbie? Tak już nie żartując to jest zwyczajnie niedobra, słabo działa i w większych ilościach są doniesienia o rakach przełyku. Guarana lepsza od yerby imo. A czyste kakao jeszcze lepsze bo przy okazji kofeiny też żelazo, fosfor, magnez, potas i wapń. Ale to musi być prawdziwe kakao

Pierwszy lepszy przepis ale w miare legitny

PRZEPIS jest taki (na 0,5l. kubek):
@Ejber_z_Fyrtla: > Ponownie przeprowadzono badania i stwierdzono, że nie ma żadnych dowodów na rakotwórczość yerba mate samej w sobie. Wymieniane wcześniej WWA owszem występują w mate, ale ich zawartość jest wręcz śladowa, porównywalna do ilości, jaka znajduje się w spożywanym na co dzień pożywieniu.16 mar 2022

Dawno nie sprawdzałem informacji o tym w sumie. Może jednk nie. Ale tak czy inaczej stestuj guarane i kakao ( ͡° ͜ʖ ͡
@Niewiemja: z tym rakiem przełyku było wyjaśniane już nieraz, że to nie chodzi stricte o yerbę tylko o wszystkie gorące napoje (nawet wodę), które w temperaturze powyżej 65 stopni podrażniają przełyk który połączony np, z dymem tytoniowym jest bardziej narażony na zachorowanie.

Okazuje się, że picie napojów o temperaturze większej niż 65°C może zwiększać ryzyko zachorowalności na raka przełyku. Dotyczy zarówno yerby jak i kawy, herbaty, kakao, czy po
@Ejber_z_Fyrtla: A ja Ci zaproponuje Amanda despalada. Według mnie jest to standardowa yerba, gdzie nie rzuca się jakoś mocno dymność. Posiada mało pyłu przez co nie zrazisz się do yerby. W smaku jest ok. Raczej ciężko ją sparzyć co zauważyłem przy Kraus. Jest mocna to na początek możesz mniej sypać a kopać powinna. Pamiętaj tylko, aby woda miała max te 80C.
@Ejber_z_Fyrtla: Co do sparzenia to bez termometru ciężko Ci będzie określić temperaturę. Jak ja nie mam dostępu do niego to sprawdzam wodę palcem. Jak wkładam palec w wodę i dopiero po 2s muszę wyciągnąć, bo parzy to jest ok, ale nie wiem jaką Ty masz wrażliwość na temperaturę.

Sypać tyle ile masz ochoty. Zacznij od nawet 1 łyżki na szklankę czy co tam będziesz miał za naczynie i stopniowo zwiększaj.