Wpis z mikrobloga

#kuchnia #gotowanie #fizyka #indukcja
Hej, mam pytanie. Czy na kuchni indukcyjnej ważne jest jakie(j jakości) garnki się stosuje?
Chodzi o to, że mam garnki z Ikei 150zł komplet z niezbyt grubym dnem, a znajomy kupił Gerlacha i ponoć on ma lepsze dno i szybciej na nim gotuje, bo lepiej to przekazuje energię.

Chodzi mi oczywiście o energię i czas. Czy na lepszych (jak to zmierzyć? są porównania?) garnkach taka sama ilość energii wysłanej przez płytę przełoży się na więcej energii przeniesionej na gotowanie/smażenie? Założenie jest takie, że badamy garnki oficjalnie przeznaczone na indukcję.

Poza tym pytanie otwarte, jakieś zalecenia ws gotowania na indukcji? Słyszałem, że garnek za mały lub za duży na dane pole to już problem. Podobno ustawienie <100% dla danego "palnika" nie jest optymalne z jakiegoś pkt widzenia.

I pytanie drugie - lepiej gotować wodę w czajniku elektrycznym (tzw. "bezprzewodowym") czy na indukcji? Kupiłem elektryczny, niby metalowy w środku, a woda cuchnęła plastikiem, więc zwróciłem.
Rozważałem https://duka.com/pl/czajnik-elektryczny-duka-loft-1-7-l-czarny-2220399 ale może lepiej już używać indukcji do gotowania? Przynajmniej mniej plastiku. A może lepiej nie zużywać indukcji na to, niech się zużywa elektryczny? Co radzicie i czy w.w. model ktoś miał i czy cuchnęła woda (zwróciłem inny niż w.w.)?
  • 23
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Iperyt: heh. Chodziło mi że 100% energii wytworzonej w grzalce czajnika jest przekazane do wody. W przypadku indukcji są straty na tranzystorach IGBT i sterowanie też trochę pobiera. Pomijam w obydwu przypadkach nagrzewanie się naczyń.
Całka cieplna - całka I^2*Z
@kaluka106: Grzałka tez nie oddaje 100% ciepła wodzie, bo po zagotowaniu i wylaniu wody dalej jest ciepła. Woda mogłaby odebrać całe ciepło z grzałki oddając je w międzyczasie do otoczenia, ale to bez sensu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Iperyt: no masz rację. Chodziło mi o to że czajnik na prawie 100% sprawność a indukcja powiedzmy 95%. Pomijam straty na naczyniach bo w obu przypadkach występują