Wpis z mikrobloga

Dlaczego Polacy inwestują w zasadzie tylko w lokaty lub nieruchomości to odpowiedź jest bardzo prosta: innych instrumentów nie rozumieją.

Tak się składa, że ludzie z kapitałem to to samo pokolenie, które może i wie, że wiertarka ma lewe i prawe obroty #pdk, ale już przerasta ich ściągnięcie apki na komórkę XD

Nieruchomości rozumieją, kupujesz, bierzesz czynsz, proste. Lokaty podobnie, bo to można założyć osobiście w banku, bez żadnej zbędnej elektroniki.

Czy to tak samo będzie wyglądało za 10 lat, kiedy to pokolenie wychowane na smartphone'ach będzie reinwestowało kapitał? No właśnie nie sądzę XD

Powodów jest sporo, raz że otoczenie rynkowe i demografia są nieubłagalne, kwadratów będzie więcej, ludzi mniej. Dwa, że jak ktoś od nastolatka oswajał się z rynkiem kupując chociaż głupie akcje na Revoulcie czy innym Robin Hoodzie to totalnie nie będzie zainteresowany kwadratami i naprawianiem ludziom cieknących kranów.

No więc kupowanie dzisiaj mieszkań inwestycyjnie i budowanie jakiegoś "portfela" na emeryturę okaże się na mecie jednym, wielkim nieporozumieniem. Może nominalnie cena wzrośnie, ale do zarobków mieszkania będą coraz tańsze i kolejne pokolenie będzie traktowało trochę z niedowierzaniem ten trend.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #przemysleniazdupy
  • 51
  • Odpowiedz
Dlaczego Polacy inwestują w zasadzie tylko w lokaty lub nieruchomości to odpowiedź jest bardzo prosta: innych instrumentów nie rozumieją.


@mickpl: Bzdura. Niektórzy jeszcze inwestowali w Amber Gold, jeszcze inni w NFT. Wyszło im wybornie. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@mickpl: Inwestuje długoterminowo na giełdzie, ale nieruchomościami bym nie pogardził. A czy będą tańsze do zarobków to myślę że nie. Weź pod uwagę duże rozwinięte miasta, i mało kogo stać tam na własne mieszkanie.
Myślę że to co było wybudowane kiedyś mogło być względnie tanie bo było budowane tanią siłą roboczą, jacyś imigranci na czarno itp. Teraz to już nie jest możliwe. Więc ceny raczej nie spadną.
  • Odpowiedz
@DanielVideo: Na pewno ten rynek nie zniknie, to oczywiste XD Będą REITy, nieruchomości luksusowe, magazyny, nawet targetowane pakiety pod najem. Ale zainteresowanie tematem bardzo się skurczy. Obecne, janusze podejście do tematu, kupię jak najwięcej kwadratów, czy to w płycie, czy gdzieś i będę wynajmował studentom i imigrantom - o to mi chodzi, to jest pieśń tej dekady, która przeminie.
  • Odpowiedz
@mickpl: Liczba ludności Polski według ostatecznych wyników spisu powszechnego z 2021 r. wg stanu w dniu 31 marca 2021 r. wyniosła 38.036 mln (spadek o 1,2% w stosunku do spisu z 2011 r.), natomiast liczba mieszkań według tego samego stanu wyniosła 15 227 927 (wzrost o 12,8% w stosunku do spisu z 2011 r.) i budynków 6 806 910 (wzrost o 12,6% w stosunku do spisu z 2011 r.). Kto to
  • Odpowiedz
@krocionog: Niestety, ale te 38 milionów będzie coraz bardziej ciągnęło do top 10 miast w Polsce pozostawiając za sobą miliony nieruchomości na prowincji których nawet nie warto trzymać jako wakacyjnej rezydencji. Popyt w dużych miastach będzie stały (oczywiście nie po aktualnych cenach i przy aktualnych stopach) i kierunek migracji jest oczywisty. Jeśli COVID i praca zdalna tego nie zatrzymały to już nic nie zatrzyma młodych Polaków w Polsce powiatowej.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer: Młodzi to już dawno wyjechali za granicę albo do dużych miast, a nowych brak. Przyjdzie recesja, realny spadek płac i nagle ludzie się zorientują, że pomimo mniejszych zarobków stać ich na więcej na prowincji.
  • Odpowiedz
@krocionog: Praca i zbyt jest tam gdzie są ludzie, ludzie koncentrują się w miejscach już istniejącej koncentracji. Teoria gier i historyczny rozkład skupisk ludności to potwierdza. Nie będziesz w stanie eksportować wielu usług poza swoją najbliższą okolicę.
  • Odpowiedz
Tak się składa, że ludzie z kapitałem to to samo pokolenie, które może i wie, że wiertarka ma lewe i prawe obroty #pdk, ale już przerasta ich ściągnięcie apki na komórkę XD


@mickpl: Akurat ludzie z kapitałem ze starszego pokolenia, to często osoby, które mają firmy i przez większość życia inwestowali pieniądze we własny biznes, a nie jakieś cyferki na aplikacji w telefonie, które nic nie wnoszą w życie XD
  • Odpowiedz
@mickpl Niestety to prawda. W robocie naganiam ludzi na giełdę jak mogę, dwóch się może zainteresowało, i to też są bardzo ostrożni. Reszta wiadomo, mieszkania i gówniane fundusze inwestycyjne z prowizja 2% rocznie.
Z drugiej strony nie ma co się dziwić, ten naród doświadczył wielu przekrętów z życiu i jako ogół są nieufni, zaufanie do instytucji buduje się latami.

@GzS Widzę, że koledze ciężko pojąć mechanizm działania rynku kapitałowego ( ͡º
  • Odpowiedz