Wpis z mikrobloga

Mirki, może ktoś kto ostatnio robił #wykonczenia w mieszkaniu da jakieś dobre rady jak się zabrać za niektóre rzeczy przy wykańczaniu. Mieszkanie w stanie deweloperskim Przy rozpoznawaniu tematu chyba pójdę na to, żeby próbować zaoszczędzić i część tej chyba łatwiejszej roboty spróbować zrobić samemu - położenie paneli, cegły na jednej ścianie i pomalowanie reszty ścian + sufitów. Pozostaje szpachlowanie ścian i łazienka.

Położone będą tynki cementowo-wapienne i z tego co czytałem to niektórzy malują od razu tynki. To by pasowało, bo lepsza byłaby lekko chropowata struktura od lustra po gładzi gipsowej. Tyle, że dojdą jeszcze chyba przeróbki w instalacjach i z tego co czytałem bardzo ciężko później to zakleić czymś tak, żeby uzyskać tą samą strukturę, którą ma tynk.

Przeglądając, trafiłem na gładzie cementowe albo cementowo-wapienne i pytanie czy ktoś kładł takie u siebie? Lekko chropowata struktura dla mnie na plus, właściwości nawet chyba lepsze, ale zastanawiam się jak to wychodzi cenowo w porównaniu z gładziami gipsowymi (taniej, drożej?), czy kładzie się też 2 warstwy i czy nie ma problemu ze znalezieniem ekipy, która to położy, bo popularność tego porównując do gładzi gipsowych jest chyba marna.

Pytanie też czy wpuszczając pracowników do wykańczania łazienki (będą chyba płytki na ścianach i podłodze) ościeżnice powinny być już zamontowane czy wystarcza jak są wymierzone dokąd będą sięgać? Jeśli tak to czy kolejność - szpachlowanie, podłogi, montaż ościeżnic, a później malowanie i łazienki jest OK? Jeśli oscieżnice nie są potrzebne to rozumiem, że łazienkę można zacząć od razu niezależnie.

No i gdzie najlepiej szukać wykonawców? Fixly, Oferteo? Liczyłem, że może na Facebooku ktoś kogoś poleca, ale tam mam wrażenie, że polecają siebie sami wykonawcy jedynie. Chyba, że ktoś ma kogoś do polecenia z okolic #poznan kto się zajmuje wykończeniami.

#budujzwykopem #remontujzwykopem
  • 14
@a-kow: Ja chciałam zostawić same tynki cementowo-wapienne, ale miejscami nie wyglądały dobrze, nie były równomierne w strukturze. Polecam zrobienie gładzi, całość wygląda dużo ładniej. Jak będziesz sam malował to zainwestuj w dobą farbę np. magnat, zaoszczędzisz sobie nerwów. Maluj przed położeniem paneli.
Ościeżnice można zamontować na płytkach lub płytki przysunąć do ościeżnicy lub ościeżnicę do płytek. Pogadaj z majstrami jak wolą i jaki efekt Cię interesuje. U mnie były najpierw płytki
@a-kow: Odbierałem w deweloperskim w 2019, wszystko wykańczałem sam z ojcem, całość wyszła z umeblowaniem jakieś 30k. Szacuje się, że wykończenie można przyjmować 1k na m2, więc zaoszczędziłem na robociźnie jakieś 30k (oczywiście to szacunki, bo górnej granicy oczywiście nie ma).

Kuchnia IKEA, w życiu nie bawiłbym się w jakieś robione na wymiar. Zrobiłem dwie wyceny, wyszło dwa razy drożej. Tylko blat robiłem na zamówienie. Z perspektywy czasu pomyślałbym też o
@kubapolice: A wiesz może jak dokładniej wygląda kładzenie tego? Robi się na jedną warstwę czy dwie? Bez szlifowania? I orientujesz się czy poza samym materiałem jest jakaś większa różnica między wapiennymi a gipsowymi przy zleceniu tego komuś do zrobienia?
@a-kow: Sam u siebie kładę. Ja daje jedna warstwę, bo chce tylko wyrównać delikatnie tynki i zlikwidować chropowatości. Kładę cienką warstwę, więc szlifowanie to tylko przetarcie gąbką ścierną.
@Jeesek: No właśnie tak patrzyłem to trochę można zaoszczędzić biorąc część rzeczy na siebie, ale brać się za łazienki nie ma szans, a ze szpachlowaniem też pewnie byłoby daleko od ideału. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kuchnia IKEA, w życiu nie bawiłbym się w jakieś robione na wymiar. Zrobiłem dwie wyceny, wyszło dwa razy drożej. Tylko blat robiłem na zamówienie. Z perspektywy czasu pomyślałbym też o frontach. Są
@kubapolice: Okej, dzięki za informację. Czym gruntowałeś i jakiej firmy gładź kładziesz? I jak ze strukturą tego po wyschnięciu, lekko chropowata powierzchnia? Musiałbym gdzieś namierzyć to i zobaczyć na żywo, żeby w ciemno nie kłaść. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@a-kow:

o spytam od razu, jak to wygląda z wybieraniem sprzętu do zabudowy (np. zmywarka, piekarnik + mikrofala) do ich kuchni. Łatwo znaleźć urządzenia w wymiarach, które pasują do tego, co oni planują, idzie to jakoś dopasować czy lepiej polegać na ich propozycjach?


Tu akurat prosto. Mikrofale, kuchenki, zmywarki mają ustandaryzowane wymiary. Ja część kupiłem w IKEA (zmywarka, zlew) pozostałe w MediaExpert (serdecznie nie polecam). Wszystko pasowało bez problemu. Zresztą sprzęt
@Jeesek: Okej, właśnie tak się zastanawiałem czy te wymiary są w miarę standardowe czy wybór mocno się ogranicza.

Panele i malowanie wezmę na siebie, ale szpachlowanie już trzeba będzie się wykosztować, bo trochę zależy mi na czasie, a z tym pewnie bym walczył długo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi!
@a-kow: 1. Gładź zrób niezależnie czy chcesz standard gipsowy czy wapienną. Bo tynki są ładne jak dobrze zrobione do momentu aż nie trzeba przesunąć gniazdka o pół metra - wtedy nie do wyrównania idealnie i będzie gryźć w oko
2. Łazienka / płytki na początek - to najbrudniejsza robota
3. Gładzie + malowanie. Możesz spróbować robić sam - polecam nakładanie wałkiem - wtedy wychodzi równa cienka warstwa. Później do szlifowania wypożyczasz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@a-kow: ja u siebie szpachlowałem na dwa razy, wszystkie przeróbki elektro, malowanie, panele, szafy, beton architektoniczny itp. Robiłem sam.
Polecam szpachlowanko dwa razy bo łatwo przetrzeć przy szlifowaniu.
Lazienke zrób na początku bo syfu będzie trochę przy niej