Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie przysiadu który zawsze był dla mnie najgorszym ćwiczeniem (pewnie z powodu tego że nigdy tak na prawdę nie ćwiczyłem nóg). Robiłem FBW z przysiadem co drugi dzień treningowy (zaczynałem od 20kg) po jakiś 9 tygodniach doszedłem do ciężaru (jeżeli można to tak nazwać) 40kg i przez 3 tygodnie nie byłem w stanie dołożyć nawet kilograma. Poszukałem jakiejś alternatywy dla treningu początkującego i przeszedłem na trening 5x5 Stronglifts. Zgodnie z instruktażem jako osoba nie będąca w stanie siadać z ciężarem 50kg musiałem zacząć od 20kg. Aktualnie po pięciu tygodniach tego planu doszedłem do ciężaru 57,5kg w przysiadzie (tak, wiem to nie jest ciężar - ale dla mnie to sporo). Zauważyłem problem, mimo że nogi dają radę to mam wrażenie że nie jestem w stanie utrzymać równo kręgosłupa podczas wstawania. Czy przy takim obciążeniu jest sens zakupić już pas? Czy nie jest to trochę za mało? Druga sprawa, ewentualnie gdybym już kupował to widzę dwa rodzaje pasów: z klamrą i normalne "na dziury" - czy jest to jakaś różnica? Czytałem, że klamry nie są najbardziej wytrzymałe. No i jeszcze pytanie z jakiej firmy najlepiej taki pas zakupić, aktualnie posiadam opaski na nadgarstki z Monster Power i jestem zadowolony. Myślałem o takim: https://e-powerlifting.com/sklep/pl/pas-trojboju/39-pas-trojbojowy-monster-power-silownia-przysiad-powerlifting-martwy-ciag-squat-deadlift.html . Ktoś może posiada i może coś doradzić?

#silownia
  • 8
Zauważyłem problem, mimo że nogi dają radę to mam wrażenie że nie jestem w stanie utrzymać równo kręgosłupa podczas wstawania.


@Yerild: jak wyżej, wzmocnij core i przyjrzyj się swojej technice

w trakcie ćwiczeń siłowych przysiadów czy innych powinieneś wykonywać tzw. bracingktóry wspomaga mięśnie core w stabilizacji ciała, przed rozpoczęciem przysiadu napinasz mięśnie brzucha a następnie nabierasz powietrza przeponowo i cały ruch roboczy czyli zejście i wstanie z przysiadu robisz na
@Catmmando Dzięki. Mam swoją siłownię w garażu więc raczej innego pasa nie znajdę ( ͡º ͜ʖ͡º). Koszt pasa to nie problem, bardziej się zastanawiałem czy nie będzie błędęm używaniego go przy takim ciężarze. W takim razie zakupię. Najwyżej będę używał np. przy końcowych seriach aby stopniowo się przyzwyczaić.
@Yerild: Usiądź chociaż 100 kg zanim kupisz pas. Na takim etapie najważniejsza jest technika. Z tego co piszesz to problemem będzie oddzielenie ruchu biodra od kręgosłupa. Czyli umiejętność ustabilizowania kręgosłupa i jednoczesne pchanie nogami. Pomocne w nauce mogą być ćwiczenia jak dead bug, bird dog, martwy ciąg rumuński albo dzień dobry.
@Yerild: ja od siebie dodam, że parę razy jak dorzuciłem ciężar w przysiadach i czułem, że nie jestem w stanie zrobić technicznie, to odkładałem i zamiast tego robiłem np. jedno powtórzenie więcej w ostatniej serii. Szkoda pleców i szyi. Trening ma być dla zdrowia, a nie zdrowie dla treningu.