Wpis z mikrobloga

Mirki, zastanawia mnie w jaki sposób zorganizować wypłacanie pieniędzy z takiego mini "programu partnerskiego" (jeśli tak by to można było nazwać ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

O co dokładnie chodzi? Ostatnio myślałem, czy by nie zrobić takiego "mini programu partnerskiego" (jak zwał tak zwał), m.in wśród znajomych, dalszych znajomych ale nie tylko, polegającego na polecaniu usług. Dajmy na to: osoba A znajdzie mi klienta któremu wykonam jakaś usługę, np. stronę za 2000zł, to osoba A dostaje z tego tytułu przykładowo 10%, czyli 200zł. Czyli inaczej mówiąc - chciałbym wypłacić komuś prowizję (lub inna bardziej adekwatna nazwa) za polecenie moich usług.

Pytanie jest następujące - w jaki sposób wypłacić to osobie A? W przypadku gdy ktoś ma działalność to sprawa jest banalna - on mi wystawi fakturę i tyle.
Jednak co zrobić jak ktoś nie prowadzi działalności? Myślałem nad następującymi opcjami:
- umowa zlecenie - ale nieopłacalna ani dla mnie ani dla osoby A ze względu na obowiązkowy ZUS - po prostu zbyt duże koszty wypłaty.
- umowa o dzieło - tutaj już lepiej, bo byłby sam PIT, ale czy mogę zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu, czy tylko 20? Co wpisać na takiej umowie o dzieło wtedy? Od biedy mogę wpisać byle co, np "wykonanie logo" czy coś w tym rodzaju, ale na dłuższą metę to raczej ciężko mieć np z jedną osobą co miesiąc umowy o dzieło...
- kasa do ręki ( ͡° ͜ʖ ͡°) - tak, wiem, najprostsza opcja. Wśród znajomych raczej nie ma problemu, jednakże wolałbym to zrobić legalnie, szczególnie jakbym chciał lekko rozszerzyć program na inne osoby, spoza grona znajomych.

Jak przeglądałem w sieci różne programy partnerskie, to widziałem w regulaminach zapisy, że wypłacane są na podstawie PIT-8C (lub PIT-11) jako inne źródła przychodu. Dużo artykułów jest jak wypełnić takie pity, ale w jaki sposób rozliczyć to ze strony osoby, która takie wynagrodzenie z programu partnerskiego nie odbiera, ale wypłaca? Jakaś umowa jest potrzebna do podpisania (coś typu umowa o dzieło, podpisywane przy wypłacie), czy jakiś inny sposób? Jak to najlepiej zrobić, tak żeby zapłacić jak najmniejsze opodatkowanie (np tylko PIT i nic więcej, bez żadnych zusów itd).

#wlasnybiznes #wlasnafirma #ksiegowosc #rachunkowosc #prawopodatkowe #podatki #programypartnerskie
  • 2
- kasa do ręki ( ͡° ͜ʖ ͡°) - tak, wiem, najprostsza opcja. Wśród znajomych raczej nie ma problemu, jednakże wolałbym to zrobić legalnie, szczególnie jakbym chciał lekko rozszerzyć program na inne osoby, spoza grona znajomych.


@lukasj: wśród znajomych to jedyna opcja, weź za 200zł się pierdzielić z pitami i umowami to więcej ci to czasu zejdzie na to niż to jest warte. Jak będziesz chciał rozszerzyć