Wpis z mikrobloga

potrzebuję zrobić funkcję, która z daty wyciągnie mi miesiąc i jeśli dany miesiąc to np. styczeń, to zliczy jakieś dane z tabelki
przykładowo w 1.01 utarg wyniósł 1000 zł, 2.01 np. 500 zł i chcę w podsumowaniu mieć, że np. w styczniu utarg wyniósł x zł.
chciałem to zrobić suma.jeżeli(zakres gdzie mam daty; warunek myślałem jako tekst( tylko co tu dać??;"mmmm") == styczeń; kolumna utargu)
wiem, że mogę zrobić jeszcze jedną kolumnę, która wyciągnie mi miesiąc i wtedy po prostu miałbym warunek jako "styczeń", ale może da się bez tej dodatkowej kolumny?

#excel #arkuszkalkulacyjny
  • 9
znalazłem formułę, która by mi pasowała, =SUMA.ILOCZYNÓW(K:K;--(TEKST(I:I;"mmmm")=N2)) ale z jakiegoś powodu bardzo obciąża program, wie ktoś może dlaczego? :p


@PustyCzlowiek: bo operuje na całych kolumnach a nie jest pod tym względem zoptymalizowana. Kiedy spodziewasz się mieć 1048576 komórek uzupełnionych w kolumnach K i L?
@brak_nicku: nie do końca, problemem jest wynik działania, który bierze tekst jako argument, a nie ilość danych w kolumnie, bo tych liczba jest dynamiczna, a funkcja jest tak napisana, żeby nie trzeba było jej aktualizować wraz z rozwojem tabelki
No nie wiem kolego, według mnie Excel nie jest głupi i dla pustych danych optymalizuje te milion wierszy


@Deykun: no widzisz, a ja wiem. Przeceniasz spryt Excela. Jest garść formuł, które są zoptymalizowane w kierunku używania całych kolumn, ale SUMA.ILOCZYNÓW do nich nie należy. Co prawda ja ostatnio rzadko używam Excela i mam wersję 2019, więc istnieje szansa, że w najnowszych wersjach coś poprawili, ale patrząc na pomoc i poniższy cytat,