Wpis z mikrobloga

Turecko-syryjska tragedia a kwestia dołączenia Szwecji w NATO

Dzisiaj pojawiło się kilka komentarzy, że zachodnia pomoc dla Turcji, która zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi, doprowadzi do zmian w polityce zagranicznej Turcji, w szczególności że Turcy wyrażą zgodę na Szwecję w NATO. To bardzo naiwne.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to nie jest pierwsze trzęsienie ziemi w historii Turcji. Kraj jest bowiem położony na styku czterech płyt tektonicznych. Podczas trzęsienia ziemi z 1999 r. zginęło ponad 17 tysięcy osób.

Szwecja - podobnie jak wiele innych krajów - zadeklarowała gotowość przyjścia Turkom z pomocą. Szwedzka oferta najpewniej zostanie przyjęta, tak samo jak... oferta pomocy ze strony Rosji - tak, Władimir Putin, już rozmawiał z Erdoganem i też oferował pomoc.

Turcja nie zmieni swojej polityki wobec kwestii dołączenia Szwecji do NATO tylko ze względu na szwedzką pomoc. Erdogan chce dużych ustępstw od Szwedów a nie "pomocy humanitarnej". Ponadto na blokowaniu Szwecji w NATO, Turcy chcą wymusić także kilka ustępstw wobec USA

Jeśli idzie o rozgrywanie kwestią rozszerzenia NATO, Turcy czują się panami sytuacji i uważają że są w stanie bardzo wiele ugrać. I być może mają rację, bo widać już np. że Kongres USA wyraziłby zgodę na sprzedaż Turkom F-16 jeśli Turcja dałaby zielone światło dla Szwecji w NATO.

Turcy nie zrezygnują z tej "rozgrywki" w sprawie rozszerzenia NATO "tylko" ze względu na trzęsienie ziemi i szwedzką pomoc humanitarną, szwedzkich swoich strażaków, medyków itd.

Na koniec apel. Niezależnie od tego jak ocenia się samego Erdogana, tysiące osób straciły dzisiaj dach nad głową. Wielu strąciło także swoich bliskich. Dlatego zachęcam do wspierania zbiórek na rzecz Turcji, np. tej organizowanej przez PAH lub PCPM.

PAH: https://www.siepomaga.pl/pah-turcjasyria

PCPM: https://pcpm.org.pl/pomoc
_______________________________
Puls Lewantu możecie śledzić także na:
- Twitterze https://twitter.com/PulsLewantu
- IG https://www.instagram.com/pulslewantu/
Jeśli chcecie dostawać powiadomienie gdy opublikuję nowy tekst to możecie zapisać się do newlettera na substacku. KLIK

#syria #turcja #lagunacontent #bliskiwschod #geopolityka
JanLaguna - Turecko-syryjska tragedia a kwestia dołączenia Szwecji w NATO

Dzisiaj po...

źródło: 329722168_2236610219851358_8491726182444377418_n

Pobierz
  • 18
@JanLaguna: kompletnie bez znaczenia to może jednak nie będzie. Oczywiście Erdogan nie powie po prostu "ok, możecie być w NATO", jednak wsparcie może być tak odpowiednio przedstawione na dużą skalę, że Erdogan będzie w niezręcznej sytuacji i może pójść na pewne ustępstwa jeśli mieszkańcy będą wiele zawdzięczać Szwedom.

Oczywiście to też naiwne myślenie bo Erdogan to najbardziej wyrachowany #!$%@? jaki rządził Turcją od czasów Ataturka, ale jest to jakiś scenariusz.

Warto
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

Erdogan będzie w niezręcznej sytuacji i może pójść na pewne ustępstwa jeśli mieszkańcy będą wiele zawdzięczać Szwedom.


@Kagernak: ten człowiek nie miewa niezręcznych sytuacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Warto w sumie zwrócić uwagę na inny aspekt tej katastrofy, otóż pechowo uderzyła ona w najbardziej niestabilny region w Turcji wypełniony Uchodźcami z Syrii, Kurdami i ludźmi którzy do Erdogana mają bardzo negatywny stosunek.


@Kagernak: Tutaj nie do
@JanLaguna: Erdogan zachowuje się jak na prawdziwego trasa z bazaru przystało... wyciska z klienta co się da i na dzień dobry wola 5x większą cenę xD

Patrząc na mapę to jak dla mnie kluczowe jest wejście Finlandii do NATO jeśli chodzi o trzymanie Rosji z daleka. Nie wiem w sumie o co chodzi z tą Szwecja... może Erdogan pomylił Finlandię że Szwecja xD
Erdogan zachowuje się jak na prawdziwego trasa z bazaru przystało... wyciska z klienta co się da i na dzień dobry wola 5x większą cenę xD


@FantaZy: Ciekawostka: Erdogan w młodości był bardzo przedsiębiorczy i sprzedawał wodę kierowcom w korkach, lemoniadę, sezamki. Stąd też wziął się ten mem. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
JanLaguna - >Erdogan zachowuje się jak na prawdziwego trasa z bazaru przystało... wyc...

źródło: hqdefault

Pobierz
@JanLaguna: Nie jest teraz tak, że Erdogan tak pręży muskuły przed wyborami, które odbędą się za niecałe pół roku? I stąd m.in. robienie afery z paleniem Koranu. Ogólnie na Turkach bycie takim politycznym strongmenem wywiera pozytywne wrażenie. Liczę skądinąd, że w niedalekiej przyszłości, jakiś materiał na temat wyborów się pojawi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż sondaże które widziałem sugerują, że niewiele się zmieni.
jakby Szwecja weszła do NATO, to Bałtyk stałby się "jeziorem NATO" ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie ma to sens z punktu widzenia obronności NATO na Bałtyku i szeroko rozumianej północy

@JanLaguna:
Wiem że z punktu widzenia NATO to by było pożądane, ale to Szwecja złożyła wniosek. Jeśli Amerykanie czegoś nie zaproponowali (a nic o tym raczej nie wiadomo) to nie ma to zbytnio sensu, Szwecja równie dobrze
Niezależnie od tego jak ocenia się samego Erdogana, tysiące osób straciły dzisiaj dach nad głową. Wielu strąciło także swoich bliskich. Dlatego zachęcam do wspierania zbiórek na rzecz Turcji, np. tej organizowanej przez PAH lub PCPM.


@JanLaguna: A ja z kolei nie zachęcam do wpłacania pieniędzy na rzecz Turcji (oczywiście, jest to indywidualna sprawa i nic mi do tego co kto zrobi z własną kasą). Jestem za pomocą strażaków, czy innych służb