Wpis z mikrobloga

Taki prosty protip (głownie dla #elektronikadiy którzy się podpierają #druk3d obudów do swoich ustrojstw):
1. Gdy drukujemy sobie obudowę, w której chcemy mieć "lampki" (w sensie - światełka itp) np obudowę w której siedzi płytka elektroniczna, z ledami np SMD - i chcemy na zewnątrz widzieć co tam świeci - nie róbmy jak chińczyk "dziury w obudowie, niech se user zerknie przez nią jak led świeci" - zróbmy ładnie. Wystarczy, by obudowa drukowana miała rurkę "kominek" prowadzący do leda - a w tą rurkę damy "światłowód" - z przeźroczystego plastiku, chocby kawałka przyciętego filamentu (ehhh gdzie te resztki przeźroczystego filamentu 3mm?! byłyby bezcenne do takich celów. Ale i 1.75 dobrze wygląda) i światło zostanie ładnie wypuszczone na obudowę.

2. Zaprojektowaliśmy, wydrukowaliśmy piękną obudowę z miejscami na wsadzenie filamentu, nawet na zapas 1.8mm otwór... ale overextrusion, nieprecyzja czy co - i kurde filament nam nie wchodzi!
Nic straconego. Nie ma sensu rozwiercać otworu, czy smarować go by wsadzić filament. Jest dobrze!
Trzeba po prostu użyć "spawania ciernego" ;) - wystarczy przycięty kawałek filamentu (z zapasem sporym - np 5cm) wsadzić w ... wiertarkę ;) i traktując go jak wiertło - na wysokich obrotach wjeżdzamy takim elastycznym drutem w plastikową obudowę. Drut (jak i obudowa) na skutek obrotów rozgrzewa się na tyle, że spokojnie drut wchodzi miękko.
Jak zrobimy to szybkim a sprawnym ruchem i nagle zatrzymamy wkrętarkę gdy drut dojdzie do końca - to mamy wspawany-wtopiony drut w obudowę już na stałe. Wystarczy odciąć ostrym nożykiem nadmiar wystający - i mamy obudowę z zintegrowanym światłowodem, prowadzącym nad LEDa.

(na zdjęciu - płytka Sinilink XY-WFMS będąca włącznikiem/dimmerem (mosfet) 5-36V z czipem ESP8285/8266 #esp8266 u mnie na #supla #smarthome , wsadzona w obudowę https://social.thangs.com/m/32900 )

#druk3d #majsterkowanie
hrumque - Taki prosty protip (głownie dla #elektronikadiy którzy się podpierają #druk...

źródło: w obudowie

Pobierz
  • 12
Ja zawsze marzyłem o przezroczystym nintendo, dlatego górną część obudowy drukuję z transparentnego petg, a dół czarny (:


@sirgorn: protip następny - do drukowania z przeźroczystych - drukować zawsze wszystko włącznie z wypełnieniem w jednej płaszczyźnie/stronie (nie warstwy "na przemian" czy coś - wszystkie w tą samą orientację, np lewo-prawo a nie raz / drugi raz \ a następny --). Rozwijając ustawienia slicera - można go zmusić do takiego układania wypełnienia.
hrumque - > Ja zawsze marzyłem o przezroczystym nintendo, dlatego górną część obudowy...

źródło: 321045f0eef21d1e

Pobierz
@hrumque: takie światłowody do ledów robię z paska ciętego z plexi, który obrabiam na ośmiokątno dremelem, a potem wsadzam we wkrętarkę (albo w tokarkę) i dotaczam na okrągło i do średnicy.
Lepiej wygląda i przy stosowaniu do sygnalizacji ledów RGB zanika efekt widzenia każdej struktury składowej osobno, co przy gołym ledzie i mieszanym kolorze psuje cały efekt.
@Jarek_P: no to na bogato, oczywiście tak też można. Można kupić po prostu pręt okrągły z plexi/poliwęglanu czy czego to są. Albo używać dedykowanych przeźroczystych światłowodów do ledów, nawet giętych z zakrętami, z matowanym łebkiem itp. To tylko była moja "po szybkości" inwencja - jak tu zrobić by było widać, z tego co leży na biurku, bez użycia tokarki ;)
Można kupić po prostu pręt okrągły z plexi/poliwęglanu czy czego to są. Albo używać dedykowanych przeźroczystych światłowodów do ledów,


@hrumque: ja tu piszę, jak wykorzystać zrzynek plexi, co to się może przydać, a Ty mi z gotowcami wyjeżdżasz :)
Przecież na takie oczko to trzeba zwykle z 5mm takiego wałka, to się w moment dotacza nawet we wkrętarce.
@Jarek_P spoko, u mnie ostatnio nie ma odpadów Plexi, a jak już to jakieś 12mm czy cos - to nigdy nie myślałem żeby z nich robić. a jak miałem cienkie (1-2?mm) to robiłem światłowody z płaskiego paska, wyginając na gorąco pasek by np wyprowadzić światło w bok... (taki "LED 5x2mm " dyi)
@sylwek2k: nikt nie twierdzi, że co piękne, to musi być też wytrzymałe ;) Zawsze można rozbić wydruk na elementy - to co ma być ładne to ładne, a co ma to w kupie trzymać - może być inaczej...