Wpis z mikrobloga

Siemka goście od PC. Mam takie pytanko odnośnie TBW (total bytes written) dysków SSD.

Mam taki oto dysk: https://www.goodram.com/en/products/px500-nvme-pcie-gen-3-x4-ssd/ (model 1TB - kliknijcie sobie w "Technical data").

Producent mówi, że TBW (total bytes written) tego dysku wynosi 660 TB.

Pobrałem sobie CrystalDiskInfo i po uruchomieniu pokazało mi się, że żywotność tego dysku wynosi... 68%, natomiast zapisano na nim tylko 32 TB.

32 TB to znacznie mniej niż 660 TB, żywotność tego dysku to powinno być ~95% a nie 68%.

Kto zatem kłamie - CrystalDiskInfo czy producent?

#pcmasterrace #gry #hardware #ssd #nvidia #pc #komputery #it #programowanie #morele #morelenet #crystaldiskinfo (daje różne tagi, bo nie wiem, który tag o hardware jest najpopularniejszy na wykopie).
  • 6
@haha123: pokaż pełny raport. z tego co pamiętam, to CrystalDisk pokazuje stan dysku na podstawie najgorszego z całego setu parametrów SMART. Powinien tam pokazać który parametr jest najgorszy. Może chodzi o liczbę relokacji, może liczbę błędów, może licznika włączeń.
@haha123: tbw to bardziej liczba na którą producent daje gwarancje(to znaczy dyski mają na przykład 3 lata+ 500tb tbw), dysk czasem może paść i po kilkuset mega, niestety takie uroki SSD. Poza tym Cristal Disk Info nie określa żywotności na podstawie tego ile TBW dysku poszło a na podstawie błędów itp.
Możliwe, że trafiła Ci się słaba sztuka niestety, w zależności od tego co tam crystaldisk pokazuje konkretnie możliwe, że trzeba